fbpx

Jakie są najczęstsze powikłania po porodzie siłami natury?

Autor Przemek
powiklania-po-porodzie

Poród jest jednym z najbardziej ekscytujących i znaczących momentów w życiu kobiety. Jednocześnie wpływa on także na to, w jaki sposób będzie ona postrzegała swoje ciało. I choć rozciąganie tkanek krocza podczas porodu jest procesem naturalnym, to może prowadzić do trwałych zmian w wyglądzie oraz funkcjonowaniu miejsc intymnych.

rafal-kierach

Dr n.med. Rafał Kierach o plastyce pochwy

specjalista ginekologii i położnictwa, lekarz medycyny estetycznej; Centrum Medyczne KIERACH, Tychy  – Warszawa

Poród siłami natury jest rekomendowany przez lekarzy ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo kobiety i dziecka. Jednocześnie mogą towarzyszyć mu powikłania, które mają wpływ na wygląd oraz funkcjonowanie miejsc intymnych kobiety. O czym mowa?

 – Przede wszystkim podczas porodu naturalnego może dojść do pęknięcia szyjki macicy lub krocza. Często krocze jest także nacinane podczas akcji porodowej właśnie po to, aby uniknąć samoistnego pęknięcia. Taka ingerencja wymaga szycia, które może pozostawić po sobie nieestetyczną i bolesną bliznę.   

– Poza tym pacjentki, które rodziły naturalnie, często cierpią na zespół rozluźnienia pochwy, a także skarżą się na nietrzymanie moczu, nawet jeśli nie doszło u nich do przerwania ciągłości tkanek.

– To wszystko sprawia, że nawet wiele tygodni po porodzie pacjentkom towarzyszy ból lub dyskomfort. 

– Poza tym kobiety mogą odczuwać mniejszą satysfakcję seksualną, co również wpływa negatywnie na ich samopoczucie. Często w ogóle unikają współżycia, czy to ze względu na odczuwany ból, czy niezadowolenie z tego, jak ich miejsca intymne wyglądają po porodzie. 

– Z tego względu coraz więcej pacjentek decyduje się na skorzystanie z dobrodziejstw ginekologii plastycznej. Przyjrzyjmy się, jakie zabiegi naprawcze krocza ma im do zaoferowania medycyna estetyczna. 

Rodzaje zabiegów naprawczych krocza

W przypadku powikłań poporodowych najczęściej przeprowadzonymi zabiegami z zakresu ginekologii plastycznej są: 

– korekcja blizn po nacięciu krocza,

– plastyka pochwy,

– laseroterapia pochwy,

– zabiegi na nietrzymanie moczu. 

Jaki jest wpływ ginekologii plastycznej na samoocenę pacjentek?

– Wiele pacjentek zgłaszających się do gabinetów ginekologii plastycznej przyznaje się do kompleksów związanych z wyglądem miejsc intymnym. Dlatego też odpowiednio dobrane zabiegi mogą przyczynić się do poprawy ich samooceny, dzięki zlikwidowaniu bolesnych zmian i przywróceniu naturalnego wyglądu krocza.

– Poza tym pacjentki, które zdecydowały się na korektę krocza ze względów estetycznych, stają się bardziej pewne siebie. Wynika to z tego, że zadowalający wygląd miejsc intymnych przekłada się na lepsze samopoczucie, większą łatwość wchodzenia w relacje z innymi, a także satysfakcję z życia seksualnego.

– Ponadto część kobiet po porodzie doświadcza dyskomfortu lub bólu w okolicy krocza. Odpowiednie zabiegi mogą przyczynić się do ukojenia tych dolegliwości, co może znacząco poprawić stan psychiczny pacjentek.

– Do tego poród naturalny może doprowadzić do rozciągnięcia i uszkodzenia tkanek krocza. Dla wielu kobiet jest to doświadczenie traumatyczne, które może wpłynąć na ich stan psychiczny. Plastyka pochwy czy korekcja blizny po nacinaniu krocza może pomóc w zredukowaniu negatywnych skutków tych doświadczeń.

 

Co równie ważne poprawa wyglądu i budowy okolicy krocza może przekładać się na większe zadowolenie z życia seksualnego i bardziej intymną relację z partnerem.

Podsumowanie

Plastyka pochwy oraz korekcja blizny po nacinaniu krocza wpływa pozytywnie na stan psychiczny kobiet. Dzięki poprawie wyglądu miejsc intymnych oraz redukcji fizycznego dyskomfortu korekta krocza może przyczynić się do wzrostu pewności siebie, poprawy samooceny oraz ogólnego samopoczucia pacjentek. Ostatecznie, przy podejmowaniu decyzji o zabiegu powinny liczyć się zarówno aspekty medyczne, jak i psychiczne, a lekarz powinien kierować się zdrowiem i dobrostanem swojej pacjentki.

W jaki sposób laser zmniejsza widoczność blizn po porodzie?

Laseroterapia blizn powstałych w wyniku porodu wpływa pozytywnie nie tylko na względy wizualne, ale także na zmniejszenie odczuwania bólu podczas stosunku…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.