fbpx

Jakie jest nowe podejście do stosowania kremów z filtrem?

Autor Przemek
ochrona uv

Na podstawie wieloośrodkowych badań wykazano, że sama ochrona przed promieniowaniem UVA/UVB jest niewystarczająca. Upowszechnianie się produktów chroniących przed słońcem świadczy o wzroście globalnej świadomości oraz o zapotrzebowaniu na ochronę przeciwsłoneczną wśród pacjentów.

Dr-Bartosz-Pawlikowski

dr Bartosz Pawlikowski o stosowaniu kremów z filtrem

lekarz medycyny estetycznej

Badania z ostatnich lat koncentrują się w szczególności na wpływie światła UVB (290–320 nm). W związku z tym produkty chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych (filtry przeciwsłoneczne) zostały opracowane w celu zminimalizowania ekspozycji na promieniowanie UVB. Efekty wpływu dłuższych fal, w tym UVA (320–400 nm) i światła widzialnego (VL, 400–700 nm), są coraz lepiej poznane. Badania wykazały, że VL może wywoływać przebarwienia u osób z ciemnym fototypem skóry (typy IV–VI w klasyfikacji Fitzpatricka). Ponadto VL może przyczynić się do zaostrzenia zaburzeń barwnikowych, w tym melasmy. Te odkrycia są stosunkowo nowe. W związku z tym opracowano zalecenia i wytyczne kliniczne dotyczące stosowania filtrów przeciwsłonecznych adekwatnie do aktualnego rozumienia zagrożeń związanych z ekspozycją na słońce.

Istnieje powszechna zgoda co do tego, że fotoochrona jest obecnie niezbędna, aby zminimalizować ryzyko ekspozycji na słońce, które może skutkować objawami od oparzenia słonecznego do wczesnego starzenia się skóry i nowotworów skóry.

Wyniki badań na temat kremów z filtrem

UV i VL generują reaktywne formy tlenu i azotu, które prowadzą do uszkodzeń skóry i zaburzeń pigmentacji, takich jak hiperpigmentacja, melasma, nierówny koloryt skóry, fotostarzenie i przebarwienia pozapalne. Dlatego środki ochrony przeciwsłonecznej powinny zawierać stabilne i fizjologicznie aktywne antyoksydanty. W 2015 roku Diffey i wsp. porównali ochronę przed promieniowaniem UV zapewnioną przez cztery kosmetyki przeciwsłoneczne dostępne w Stanach Zjednoczonych i cztery stosowane w Europie, z których każdy miał filtr 50 SPF. Amerykańskie filtry przeciwsłoneczne zawierające ochronę przeciwko UVA hamowały dostęp UV do skóry w trzykrotnie mniejszym stopniu niż te europejskie. To skłoniło FDA do zmiany standardów ochrony przed UVA i usunięcia najsłabszych produktów z rynku.

Leki czy kosmetyki?

– Nowym obszarem rozwoju jest rozszerzenie składu preparatów o antyoksydanty i inne składniki zapewniające wzmocnienie ochrony przed UV i VL.

– Składniki te mają zdolność do neutralizacji wolnych rodników pośredniczących w oksydacyjnym uszkodzeniu skóry.

– FDA klasyfikuje filtry przeciwsłoneczne jako leki dostępne bez recepty, a zgodnie z regulacjami Komisji Europejskiej są to kosmetyki.

 – FDA zatwierdziła dotychczas 16 filtrów przeciwsłonecznych, tymczasem Komisja Europejska ma obecnie 27 zatwierdzonych filtrów.

– Tak więc konsumenci w Stanach Zjednoczonych mają mniejszy dostęp do preparatów przeciwsłonecznych z filtrami o szerokim spektrum działania w porównaniu z Europejczykami.

Edukacja pacjentów

Oprócz składu kosmetyków przeciwsłonecznych ważna jest również edukacja pacjentów.

– Okazuje się, że tylko 42,9% spośród ankietowanych osób z fototypem skóry III–VI stosowało filtry przeciwsłoneczne. Badanie to ujawniło problem podejścia do fotoprotekcji osób o wysokim fototypie skóry, przekonanych o naturalnej odporności skóry ciemnej na promieniowanie UV.

– W edukacji pacjentów na temat fotoprotekcji dużą rolę odgrywa mapowanie ciała w zakresie znamion barwnikowych. Programy kontroli znamion oferujące skriningową, interwencyjną ocenę znamion stanowią okazję do edukowania pacjentów w czasie badania i do rozmowy na temat prawidłowego stosowania filtrów przeciwsłonecznych.

Wciąż istnieje potrzeba lepszego zrozumienia procesów uszkodzenia skóry przez UV nie tylko w grupie pacjentów, lecz także lekarzy. Przewiduje się, że badania w tym zakresie zwiększą również ilość skutecznych składników do ochrony skóry przed UV.

Jak chronić przed słońcem skórę problematyczną?

W piśmiennictwie naukowym istnieją wytyczne do fotoprotekcji z uwzględnieniem nieprawidłowego stanu skóry. Oto substancje, które zapobiegną fotostarzeniu cery z problemami i jednocześnie nie zaostrzą jej zmian zapalnych…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.