fbpx

Jak płyn owodniowy pozyskiwany po cesarskim cięciu odmładza okolice intymne?

Autor Magdalena Błaszczak
ginekologia-estetyczna

Płyn owodniowy (AF) to substancja, która jest dobrze udokumentowana naukowo. Nie jest jednak dostępna w Europie, a ostatnio nawet w USA, gdzie była dotychczas stosowana. Obecnie czeka się na wznowienie jego produkcji.

Dr n. med. Rafał Kuźlik

dr n. med. Rafał Kuźlik o płynie owodniowym (AF) w ginekologii estetycznej

ginekolog-położnik, www.saskamed.pl

Jakie substancje są najczęściej stosowane do odmładzania okolic intymnych w Polsce?

Do najczęściej stosowanych substancji w iniekcyjnej terapii poprawy jakości skóry okolic intymnych należą:

  • kwas hialuronowy (HA),
  • osocze bogatopłytkowe (PRP),
  • mezenchymalne komórki macierzyste (MKM).

 Oczywiście można spotkać na rynku coraz to nowsze preparaty (np. czynniki wzrostu) o rzekomym skutecznym działaniu, jednak jako lekarz, naukowiec i praktyk nie mogę o nich nic więcej powiedzieć, jak jedynie to, że musimy jeszcze poczekać na więcej danych naukowych, aby móc w pełni ocenić skuteczność ich działania. Bardzo możliwe, że efekt takich terapii będzie bardzo dobry i w związku z tym jeśli tylko jakaś substancja jest legalnie dopuszczoną do obrotu, czyli nie szkodzi ludziom, można ją zastosować. W jaki inny sposób mielibyśmy się dowiedzieć o jej skuteczności na większej liczbie pacjentów, niż te podawane przez firmy dystrybuujące preparat. 

Czym jest płyn owodniowy (AF)?

  • Płyn jest pozyskiwany od ciężarnych kobiet w czasie cięcia cesarskiego.
  • Dawczynie są oczywiście zbadane pod kątem wszelkich infekcji, a cięcie cesarskie jest przeprowadzane planowo.
  • Następnie produkt jest odpowiednio przygotowany i pozbawiony substancji mogących spowodować reakcje odrzucenia.
  • Ten produkt jest najlepszym i jedynym w swoim rodzaju. Płyn owodniowy jest bogaty w wiele komórkowych czynników wzrostu, a więc powoduje regenerację każdej tkanki, do której został podany.
  • Stanowi niejako rewitalizujące serum.
  • Niestety jego produkcja w USA została wstrzymana pomimo wcześniejszej zgody FDA (Food and Drug Administration). Obecnie czekamy na wznowienie produkcji.
  • Wydaje się, że właśnie ten produkt będzie stanowił przyszłość, ale jako produkt pochodzący od człowieka podlega większym restrykcjom.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.