Ashwaganda to jeden z najważniejszych wyciągów roślinnych w medycynie ajurwedyjskiej. Teraz znalazł zastosowanie także w nowoczesnej kosmetologii, która wykorzystuje to, że ten składnik aktywny jest genialnym adaptogenem. Jak go wykorzystywać w pielęgnacji zdrowia i urody?
Adaptogeny i ashwaganda
W chińskiej medycynie tradycyjnej czy ajurwedyjskiej, zioła adaptogenne stosowane są od dawna, jednak dopiero w roku 1947 po raz pierwszy zastosowano termin „adaptogen” (gdzie „adapto” oznacza „dostosowywać się”). Składniki aktywne, nazywane adaptogenami coraz powszechniej stosowane są w formie żywności, suplementów diety, aromaterapii, jak również w dziedzinie kosmetologii, w formie miejscowej pielęgnacji skóry, jednym z nich jest ashwaganda.
Dlaczego adaptogeny są takie skuteczne
Adaptogeny z definicji są ekstraktami roślinnymi, których głównym mechanizmem na poziomie molekularnym jest regulacja metabolizmu. Ponadto posiadają właściwości ochronne względem stresu o etiologii psychicznej, a także środowiskowej. W analogii do największego organu, jakim jest skóra, zioła adaptogenne pełnią również rolę zwiększającą zdolność skóry do adaptacji w stosunku do szkodliwych czynników zewnętrznych. Co istotne, adaptogeny wpływają na reakcję organizmu człowieka w odpowiedzi na przewlekły stres, który jest wiodącym źródłem zaburzeń równowagi organizmu. Dzieje się tak dlatego, że mają zdolności obniżenia poziomu hormonu stresu – kortyzolu. Z kolei kortyzol wpływa na zaburzenie homeostazy skóry, czyli jej równowagi, za pośrednictwem zwiększenia produkcji sebum. A to może mieć bezpośredni wpływ na stany zapalne skóry, zaostrzenie zmian trądzikowych, nadmierną utratę włosów, jak również na zmniejszenie produkcji kolagenu. Skutkiem tego jest przyspieszony proces starzenia się skóry.
Ashwaganda – hit współczesnej kosmetologii
Obecnie najpopularniejszym adaptogenem, zarówno w formie suplementacji doustnej, jak i jako składnik aktywny preparatów pielęgnacyjnych skóry, jest Ashwagandha (Withania somnifera), nazywana pochodzącym z Indii „wiecznie zielonym krzewem”. Cechujące się wysoką aktywnością biologiczną dzięki zawartości alkaloidów, saponin oraz witanolidów. Dostępne dane wskazują na skuteczne obniżenie poziomu kortyzolu za pomocą suplementacji ashwagandhą, co oczywiście również ma pozytywny wpływ na wygląd skóry.
Ashwaganda reguluje poziom melatoniny
Ponadto odnotowuje się ograniczenie uczucia niepokoju oraz wzrost poziomu melatoniny, co może wpływać na zdrowy, spokojny sen, a także wzmocnienie układu odpornościowego organizmu. Badania opublikowane w „Advances in Bioscience and Biotechnology” wskazują na zwiększenie aktywności telomerazy o 45% w eksperymencie na inkubowanych ludzkich komórkach HeLa (linia komórkowa pochodząca z nabłonkowych komórek raka szyjki macicy) na skutek traktowania ekstraktem z korzenia Ashwagandha.
Z jakimi składnikami aktywnymi łączyć ashwagandę
Z punktu widzenia biologii przeciwstarzeniowej, telomery, czyli struktury na końcach chromosomów, ulegają skróceniu zawsze podczas podziałów komórkowych. Z kolei w momencie osiągnięcia limitu komórki ulegają procesowi starzenia się. Ze względu na działanie ograniczające stan zapalny skóry, a także zmniejszające pigmentację, zaleca się stosowanie preparatów pielęgnacyjnych zawierających w składzie ekstrakt z ashwagandy wraz z preparatami zawierającymi:
- kwas azelainowy,
- betahydroksykwasy
- retinoidy
Ponadto w preparatach kosmetycznych ashwaganda, dzięki wysokiej mocy antyoksydacyjnej zwalcza wolne rodniki, jak również stymuluje syntezę kolagenu.
Niebezpieczne substancje w kosmetykach – te są nielegalne!
Claudia Musiał o niebezpiecznych substancjach w kosmetykach. Istnieje duża rozbieżność w standardach na rynku światowym, między listą zabronionych substancji rakotwórczych, mutagennych lub toksycznych w preparatach kosmetycznych. Wiele z nich można kupić przez Internet. Stale rośnie świadomość na temat składników stosowanych w produktach kosmetycznych.
Jedną z najszybszych metod odświeżenia cery jest usunięcie z niej zrogowaciałego naskórka. Skutecznie i ekspresowo można zrobić to za pomocą mechanicznego peelingu. Obecnie zabiegi złuszczające …
Jednym ze składników aktywnych, które w ostatnim czasie robią oszałamiającą karierę w branży kosmetologicznej, są peptydy miedzi. Wykorzystuje się je jako substancję o silnym działaniu …