Akupunktura kosmetologiczna poprawia koloryt skóry, wspiera procesy regeneracyjne i przyspiesza syntezę kolagenu. Przyczynia się także do zwiększenia napięcia skóry i spłycenia zmarszczek. Jednak jeśli zostanie połączona z innymi zabiegami, jej odmładzające działanie może być alternatywą dla bardziej inwazyjnych zabiegów z użyciem urządzeń.
Jednym z najmocniejszych trendów w medycynie estetycznej i kosmetologii jest łączenie zabiegów w taki sposób, by wzajemnie pogłębiały i przedłużały oczekiwany efekt. Ten trend umacnia się zwłaszcza w dziedzinie anty-aging, również wtedy, gdy zabiegi są oparte na naturalnych metodach odmładzania. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się ujędrniające zabiegi akupunktury stosowane nie tylko na twarz, ale także na ciało.
Walory akupunktury kosmetologicznej
Działanie akupunktury ma bardzo szeroki zakres i daje dużą skuteczność, ale to nie są jedyne zalety tego zabiegu, gdy chodzi o zabiegi ujędrniające ciało i twarz. W porównaniu z procedurami przeprowadzanymi za pomocą urządzeń warto zwrócić uwagę na:
Bezpieczeństwo – podczas zabiegu nie dochodzi do cięć, infekcji, oparzeń itp.
Naturalność – nie ma nadmiarowego pobudzenia komórek skóry, co może skutkować ich wycieńczeniem.
Kompletność – zabieg uwzględnia nie tylko działanie i czynniki lokalne, ale także ogólną kondycję organizmu.
Czy ujędrnianie skóry za pomocą igły akupunkturowej jest bolesne?
Mimo że zabieg akupunktury opiera się na przebiciu skóry metalową igłą, nie jest on bolesny. Igły akupunkturowe są bardzo cienkie i elastyczne, przez co mają możliwość wślizgnięcia się w powłoki ciała bez ich przecinania (tak jak to bywa w przypadku igieł do iniekcji). Odczucia podczas zabiegu bywają na tyle miłe, że wiele osób zasypia, nie czując żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.
Łączenie naturalnych metod odmładzających i ujędrniających
Połączenie akupunktury, manualnego drenażu limfatycznego oraz masaży ciała przynosi bardzo dobre efekty liftingujące, ujędrniające oraz odżywcze dla skóry. Wymienne stosowanie zabiegów przyspiesza procesy odnowy. Do kilku godzin po wykonaniu zabiegu z użyciem igieł korzystne jest zastosowanie naturalnych kosmetyków o właściwościach odżywczych dla skóry. Związki aktywne mają szansę na efektywniejsze działanie w wytworzonych mikrouszkodzeniach.
Co sprawia, że skóra ciała ulega ujędrnieniu?
Mechanizmy naprawcze, jakie występują po zabiegu z użyciem igły akupunkturowej, przebiegają w trzech następujących po sobie fazach:
Faza intensywnego mikrouszkodzenia – trwa 48–72 godziny po zabiegu. Podczas tego etapu następuje wstępny skurcz włókien kolagenowych, który natychmiast powoduje widoczny efekt wygładzenia obszaru poddanego zabiegowi. Fazie tej towarzyszą niewidoczne dla oka mikroobrzęki oraz uwolnienie chemicznych substancji mediatorowych odpowiedzialnych za aktywację i utrzymywanie się procesu zapalnego.
Faza pomnażania się przez podział – trwa od trzech do czterech tygodni. Zaangażowane fibroblasty produkują nowe włókna kolagenowe.
Faza ponownego ukształtowania włókna – w tej fazie odbywa się stopniowe zanikanie komórek zapalnych i całkowite ukształtowanie się i utrwalenie włókien kolagenowych, wzrost siły napięcia oraz pojawienie się nowych włókien elastyny. Następuje efekt naprężenia skóry oraz jej skuteczne odmłodzenie. Skóra zostaje zagęszczona i ściągnięta, zwiększa się jej napięcie i elastyczność, a zmianom ulega również jej struktura, co wpływa na spłycenie zmarszczek.
Efekt odmłodzenia i zwiększenia gęstości skóry uzyskujemy nawet po 3–6 miesiącach od wykonanego zabiegu.
Jakie efekty można zaobserwować, stosując akupunkturę na ciało?
- Następuje polepszenie i odświeżenie koloru skóry poprzez aktywację pracy poszczególnych narządów i układów zewnętrznych.
- Zabieg przywraca jędrność skóry, utraconą podczas redukcji masy ciała lub po porodzie.
- Zmniejsza się widoczność rozstępów i fałd na skórze brzucha.
- Jest też możliwe uniesienie biustu, jednak dotyczy to tylko piersi w niewielkim rozmiarze.
- Widoczna poprawa jędrności i elastyczności skóry.
- Odżywienie, dotlenienie, a także nawilżenie skóry.
- Zmniejsza się cellulit.
- Normalizuje się tonus mięśniowy.
- Zwiększa się ukrwienie, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona i zregenerowana.
Zabiegi wyszczuplające nogi – które dają najlepszy efekt?
Co najmniej połowa kobiet jest niezadowolona z tego, jak wyglądają ich nogi. Chciałyby, żeby były smuklejsze, bardziej jędrne i gładkie. Dlatego zabiegi przeznaczone na te partie ciała, usuwające nadmiar limfy, cieszą się coraz większą popularnością. Jakie zabiegi wyszczuplające nogi naprawdę działają?
Swędzenie skóry głowy może mieć różnorodne podłoże. Często jest spowodowane przez stosowanie niewłaściwych kosmetyków albo…
Zespół rozrostu bakteryjnego (z ang. SIBO – small intestinal bacterial overgrowth) to grupa objawów klinicznych,…