fbpx

Te popularne składniki mogą mieć silne działanie aknegenne!

Autor Magdalena Błaszczak
skladniki-aknegenne

Zmiany trądzikowe pojawiające się u osób dorosłych to „zmora” współczesnych czasów, a także jeden z najczęstszych powodów, dla których pacjenci pojawiają się w gabinetach kosmetologów. Nasza ekspertka wyjaśnia, czym się objawia aknegenność i które składniki mogą mieć takie właściwości.

Magdalena Bednarczyk-Żebrowska

Magdalena Bednarczyk-Żebrowska

magister kosmetolog, absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Aknegenność – czym jest? Jak się objawia?

Aknegenność to właściwość niektórych substancji zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych objawiająca się powstawaniem lub pogłębianiem się zmian trądzikowych na skórze. 

  • Bezpośrednim powodem powstawania zmian skórnych jest tworzenie niewidzialnego filmu na skórze, który blokuje transport sebum przez ujścia gruczołów łojowych oraz wytwarza idealne środowisko dla namnażania się bakterii beztlenowych.
  • Kolejnym powodem jest nieumiejętne stosowanie składników aktywnych, które powodują intensywne przesuszenie lub podrażnienie cery. Zbyt wysokie stężenie danego składnika aktywnego lub zbyt częste jego stosowanie prowadzi do przesuszenia i uaktywnienia reakcji obronnej skóry w postaci nadprodukcji sebum. 

Jaka jest różnica między aknegennością a komedogennością? 

Przede wszystkim czas powstawania zmian skórnych. Przy komedogenności jest on wydłużony, zaś przy aknegenności zmiany trądzikowe możemy zauważyć stosunkowo szybko. Składnik o właściwościach komedogennych posiada większe prawdopodobieństwo wywołania zmian skórnych u różnych osób – wyjątkiem jest skóra sucha bądź bardzo przesuszona, ponieważ w jej przypadku okluzja ciągła, czyli pozostający film na skórze, wpływa korzystnie na jej stan – ogranicza odparowywanie wody z naskórka co, wpływa na intensywne odżywienie skóry.

Kiedy pogarsza się stan skóry?

Cechę aknegenności może posiadać potencjalnie bardzo wiele składników kosmetyków, dlatego bardzo istotne znaczenie ma ich umiejętne stosowanie. Zbyt częste używanie kosmetyków z wysokim stężeniem składników aktywnych powoduje zaawansowane podrażnienie i wysuszenie cery, a to wpływa na ogólne pogorszenie się stanu skóry. W niektórych przypadkach nawet jednorazowe nałożenie kosmetyku ze zbyt wysokim stężeniem może spowodować wytworzenie zmian skórnych. Przykładem może być zaaplikowanie kwasu askorbinowego w wysokim stężeniu, który podrażnia skórę i powoduje natychmiastowy wysyp zmian skórnych. 

Te substancje mogą wywoływać zmiany trądzikowe

Składniki o wysokim potencjale aknegennym, które stosowane w nieumiejętny sposób prowadzą do powstawania zmian trądzikowych to:

  • wazelina,
  • parafina,
  • lanolina,
  • kwasy owocowe,
  • retinoidy,
  • niacynamid,
  • kwas askorbinowy.

Nie tylko kosmetyki

Warto pamiętać, że przyczyną pojawiających się na skórze niedoskonałości mogą być nie tylko składniki kosmetyków, ale także różnego rodzaju alergie, zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta, zbyt mało snu lub przewlekły stres.

Skład kosmetyków: TOP 5 składników, które okazały się NIESKUTECZNE

Jeszcze niedawno pokładano w nich wielką nadzieję. Okazało się, że całkiem niesłusznie, bo wcale nie mają tak niesamowitego działania, jak im przypisywano. Co więcej – niektóre bardziej szkodzą, niż upiększają.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.