fbpx

Rozporządzenie z 21.04. 2023 r. o reklamie wyrobów medycznych – co oznacza dla gabinetów medycyny estetycznej?

Autor Magdalena Błaszczak
reklama

Nowe przepisy wywołały ogromne poruszenie w branży medycyny estetycznej, z uwagi na wprowadzony zakaz reklamy wyrobów medycznych. Wyjaśnienie całej skomplikowanej problematyki nowych regulacji należy jednak rozpocząć od podkreślenia, że reklama wyrobów medycznych nie została zakazana całkowicie.

reklama1

radca prawny Monika Wajler – Gwizdała
radca prawny Ewelina Koprowicz

radczynie prawne przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie.
IG: @prawnik.salonu.beauty

Z początkiem roku 2023 weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych, które wywołały ogromne poruszenie w branży medycyny estetycznej, z uwagi na wprowadzony zakaz reklamy wyrobów medycznych. Reklama wyrobów medycznych nie została zakazana całkowicie – może być prowadzona, w oparciu o zasady ustalone na poziomie unijnym (Rozporządzenie 2017/745) oraz w oparciu o przepisy krajowe – czyli nową ustawę o wyrobach medycznych. 

Dlaczego zatem w kontekście działalności branży medycyny estetycznej mówimy o zakazie reklamy wyrobów medycznych?

 • Nowe regulacje wprowadziły zakaz reklamy wyrobów medycznych przeznaczonych do używania przez użytkowników innych niż laicy.
 • Zgodnie z rozporządzeniem unijnym 2017/745 pojęcie „laik” oznacza: osobę fizyczną, która nie ma formalnego wykształcenia w odpowiedniej dziedzinie ochrony zdrowia lub medycyny.
 • Z tej dość skomplikowanej konstrukcji należy jednak wywieść prosty wniosek – wyroby medyczne przeznaczone do profesjonalnego użytku w gabinetach medycyny estetycznej zostały objęte zakazem reklamy.
 • Warto w tym miejscu podkreślić, że wyrobem medycznym stosowanym w gabinecie medycyny estetycznej mogą być nie tylko używane preparaty, ale również urządzenia. 

Aktualnie mówiąc o reklamie wyrobów medycznych należy mieć na uwadze, że dzielimy je na dwie podstawowe kategorie:

 • wyroby, które są przeznaczone są do użytku przez laików (które wolno reklamować);
 • wyroby przeznaczone do użytku przez profesjonalistów w dziedzinie ochrony zdrowia lub medycyny (które są objęte zakazem reklamy).

Raklama wyrobów medycznych a Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 kwietnia 2023 r.

Pamiętając o powyższym podziale należy odnieść się do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie reklamy wyrobów medycznych, które w ostatnim czasie wywołało kolejne poruszenie wokół tematu reklamy wyrobów medycznych.

 • Celem wydanego rozporządzenia jest doprecyzowanie regulacji zawartych w ustawie o wyrobach medycznych.
 • Przedmiotowe rozporządzenie określa niezbędne dane, jakie ma zawierać reklama wyrobów medycznych oraz sposób prezentowania takiej reklamy.
 • Wokół rozporządzenia wyrósł branżowy mit, jakoby reklama wyrobów medycznych była dopuszczalna, po zastosowaniu regulacji zawartych w rozporządzeniu.
 • Niestety mit ten należy stanowczo obalić. Rozporządzenie w żaden sposób nie zmienia treści zakazu reklamy, dotyczącego wyrobów medycznych przeznaczonych do profesjonalnego użytku.
 • Jego treść odnosi się wyłącznie do wyrobów przeznaczonych do użytku przez laików. Rozporządzenie nie zmienia zatem sytuacji gabinetów medycyny estetycznej, których działalność oparta jest na wyrobach medycznych do profesjonalnego użytku. 
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.