fbpx

Które peelingi chemiczne o działaniu przeciwzapalnym można stosować latem?

Autor Magdalena Błaszczak
peeling-przeciwzapalny

Obiegowa opinia, że zabiegów z użyciem kwasów chemicznych nie powinno się stosować latem, sprawia, że wiele pacjentek nie chce kontynuować terapii skóry ze zmianami trądzikowymi czy trądzikiem różowatym w tym okresie. Które kwasy są bezpieczne do stosowania przez cały rok i mają działanie przeciwzapalne?

Marlena Ratajczyk

Marlena Ratajczyk

kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem, szkoleniowiec Dives Med

Liczy się rodzaj kwasu chemicznego i stan skóry pacjenta

Kwasy chemiczne większości z nas kojarzą się z intensywnym złuszczaniem i podrażnieniem. Dlatego pojawiają się wątpliwości, a nawet często istnieje przekonanie, że nie powinno się ich stosować w okresie wiosenno-letnim. Prawda jest jednak zupełnie inna. O tym czy możemy wykonywać zabiegi z kwasami decyduje rodzaj kwasu oraz stan skóry, a także to co chcemy osiągnąć poprzez terapię. Z drugiej strony, o tym czy możemy stosować dany produkt kosmetyczny decyduje również rodzaj kwasu, ale i biotechnologia produkcji w oparciu o synergie działań substancji aktywnych użytych w formulacji. Jedno jest pewne – regularne złuszczanie skóry twarzy to podstawa każdej pielęgnacji, ponieważ na bieżąco stymulujemy proces odnowy skóry.

Kwas azjatykowy

Jedną z nowości w branży kosmetologicznej jest kwas azjatykowy (AA, ang. Asiatic acid), który przynależy do grupy pentacyklicznych saponin triterpenowych pochodzących z liści Centella asiatica, czyli wąkroty azjatyckiej. Stymuluje syntezę kolagenu typu I, glikozaminoglikanów oraz miofibroblastów, a także ogranicza reakcję zapalną, dzięki czemu znajduje zastosowanie w terapiach przeciwstarzeniowych, a także w gojeniu ran czy leczeniu blizn, rozstępów i oparzeń. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu preparaty zawierające kwas azjatykowy mogą być z powodzeniem stosowane w pielęgnacji skór trądzikowych.

Kwas madekasowy

Tuż obok kwasu azjatykowego, stosunkowo niedawno wyizolowany został kwas madekasowy oraz madekasozyd z Gotu kola. Oba  wykazują działanie przeciwzapalne, a także stymulują fibroblasty do regeneracji włókien elastynowych oraz kolagenowych.

Kwas migdałowy

Jeden z najbardziej popularnych kwasów – kwas migdałowy – również może być bezpiecznie stosowany cały rok, ponieważ nie wywołuje dużej wrażliwości na promieniowanie słoneczne. Wolno przenika przez skórę, co sprawia, że jest łagodny. Posiada wszechstronne zastosowanie. Wykazuje silne działanie antybakteryjne i sebostatyczne, wobec czego sprawdzi się przy skórach trądzikowych, łojotokowych i zanieczyszczonych. Ma działanie anti-aging. Jest też doskonale tolerowany przez wszystkie typy skóry, sprawdzi się także w terapii skór wrażliwych i rumieniowych. Godnym polecenia produktem na bazie tego kwasu jest Mandelic Peel 40% Dives Med, całoroczny peeling do powierzchownej rewitalizacji skóry.

Kwas traneksamowy

Wyjątkowym składnikiem, mającym wysoką skuteczność i niskie działanie drażniące, jest kwas traneksamowy (TA, ang. Tranexamic Acid). Co istotne, został wpisany na listę najważniejszych leków w roku 2011 przez Światową Organizację Zdrowia. W pielęgnacji skóry wykazuje działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne oraz rozjaśniające przebarwienia dzięki hamowaniu melanogenezy, a także ograniczeniu aktywności tyrozynazy w melanocytach. Stosuje się więc go w terapii przebarwień, począwszy od posłonecznych, przez potrądzikowe, hormonalne, aż po plamy wątrobowe. Dzięki skutecznemu wspieraniu odbudowy bariery skórne, kwas transeksamowy będzie właściwą opcją również dla pacjentów z trądzikiem różowatym. 

Kwas bursztynowy

Innowacją kosmetologiczną ostatnich czasów jest również kwas bursztynowy (kwas 1,4-butanodiowy, SA, ang. Succinic Acid), przynależący do grupy kwasów dikarboksylowych. Kwas bursztynowy jest substancją o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym oraz łagodzącym, który głównie pozyskiwany jest z bursztynu czy trzciny cukrowej. Co więcej, kwas bursztynowy przyspiesza procesy metaboliczne (w zakresie odnowy komórkowej, stąd też często określa się go mianem biostymulatora) oraz skutecznie nawilża skórę. W stężeniu 2% wykazuje działanie przeciwtrądzikowe. Warto podkreślić, że kwas ten nie wykazuje działania złuszczającego, jest więc bezpieczny dla wszystkich rodzajów skóry. Wykazuje zadowalające efekty pielęgnacyjne w połączeniu z kwasami hialuronowym, palmitynowym, salicylowym czy mlekowym.

Całoroczne kwasy chemiczne przywracają promienny wygląd skóry

Skóra w sposób naturalny przechodzi przez proces złuszczania, jednak wraz z upływem czasu czy z powodu niewłaściwej ochrony przeciwsłonecznej ulega on znacznemu wydłużeniu. Rutyna pielęgnacyjna wykorzystująca kwasy ukierunkowane na potrzeby skóry pozwala uzyskać zdrowy, promienny  wygląd na długi czas.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.