fbpx

Oszustwo na rynku medycyny estetycznej. Jak chiński sprzęt był sprzedawany jako markowy?

Autor Magdalena Błaszczak
oszustwo

W sprawie występuje aż 15 podejrzanych, trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane, niewykluczone, że będą miały miejsce kolejne zatrzymania. Na handlu chińskimi urządzeniami oszuści zarobili aż 11 milionów złotych.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która sprowadzała z Chin tani sprzęt, a następnie oferowała go do sprzedaży jako markowe urządzenia wykorzystywane w medycynie estetycznej. Zatrzymano osiem osób. Śledztwo wciąż jest prowadzone przez policjantów z poznańskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego. Zarzuty są przedstawione zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu, fałszowaniu dokumentów oraz przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu. Czynności w sprawie są wynikiem wielomiesięcznej pracy. 

Komunikat Centralnego Biura Śledczego:

„Z zebranego materiału dowodowego wynika, że grupa działała w latach 2015-2020. Wówczas to sprowadzano z Chin sprzęt wykorzystywany w medycynie estetycznej o niskiej wartości, który po przerobieniu tablic znamionowych oferowano jako markowy. Jednocześnie w dokumentach zawyżając nawet kilkunastokrotnie jego wartość. Tak przygotowany sprzęt i dokumenty przedstawiane były w firmach leasingowych, gdzie umowy zawierane były na wyższą wartość towaru, niż faktycznie był on wart, a uzyskaną różnicą finansową członkowie grupy dzielili się między sobą. Ustalono, że straty firm leasingowych wynikające z działalności tej grupy mogą sięgać ponad 11 mln zł” 

Dodatkowe zarzuty wobec grupy, która działała w latach 2015-2020

Ośmiu podejrzanych o udział w grupie przestępczej zatrzymano w Poznaniu, Ełku i Tychach. Wśród zarzutów podejrzani usłyszeli m.in. pranie pieniędzy, wystawianie nierzetelnych faktur oraz oszustwa. Znaleziono również skradziony samochód osobowy,  jednorazowe rękawiczki i maseczki o wartości ok. 1,5 mln zł. Policjantom udało się zabiezpieczyć mienie o łącznej wartości ponad 4 mln zł.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.