Kultowe urządzenie do nieinwazyjnego liftingu – Ultraformer – bazuje na wysokoenergetycznej fali ultradźwiękowej. W najnowszej wersji wyposażonej w technologię MPT (Micro Puls Technology) rewolucjonizuje oblicze zabiegów z wykorzystaniem HIFU.
Dr n. med. Piotr Zawodny o HIFU
lekarz medycyny estetycznej
Jaką technologią dysponuje urządzenie Ultraformer MPT?
To doskonale nam znana i od wielu lat stosowana wysokoenergetyczna fala ultradźwiękowa, powszechnie określana jako HIFU (High Intensive Focus Ultrasound). Aparat najnowszej generacji dodatkowo został wzbogacony o technologię MPT (Micro Puls Technology) czyli technologię mikroimpulsów. W tej wersji jest 2,5 raza szybszy od poprzedniej generacji oraz wyposażony w dodatkową okrągłą głowicę, która deponuje impulsy w kształcie okręgu.
Czym różni się ona od technologii stosowanych w poprzednich generacjach Ultraformera?
Ultraformer MPT jest następcą Ultraformera III. Najnowsza technologia zastosowana w urządzeniu MPT pozwala na maksymalne wykorzystanie generowanej energii oraz bardziej precyzyjne dostarczanie jej
w formie zogniskowanego impulsu w głąb tkanek. Ogniska termicznej koagulacji tkanek rozmieszone są w 25-krotnie mniejszych punktach oddziaływania na tkankę, co zwiększa bezpieczeństwo zabiegu oraz pozwala na większą kontrolę procesu przegrzewania tkanki.
Dla pacjenta oznacza to większe bezpieczeństwo, krótszy czas zabiegu, praktyczne brak okresu rekonwalescencji.
Jakie znaczenie ma głębokość oddziaływania ultradźwięków, w jaki sposób jest to skoordynowane z doborem odpowiednich głowic? Jakie możliwości zabiegowe daje tak duże zróżnicowanie głowic?
Ultraformer MPT dysponuje szerokim wachlarzem głowic o głębokości od 1,5 mm przez 2,0; 3,0; 4,5; 6,0; 9,0 do 13 mm. Umożliwia to pracę nad poprawą wyglądu nie tylko skóry właściwej, ale również tkanki podskórnej . Jest to zabieg, który ma wpływ na uniesienie skóry, regeneruje i skraca włókna kolagenowe podskórne ważne w utrzymaniu spójności skóry właściwej oraz tkanki podskórnej twarzy, szyi dekoltu i całego ciała. Zastosowanie przetworników o większej głębokości pozwala na redukcję cellulitu oraz zmniejszenie grubości tkanki tłuszczowej. Aby uzyskać pożądany efekt, specjalista na podstawie wywiadu oraz badania tkanki dobiera indywidualne parametry oraz głębokość oddziaływania energii.
W jaki sposób technologia oddziałuje na zwiotczenie skóry, a w jaki na nadmiar tkanki tłuszczowej? Jakie zjawiska zachodzą w skórze pod wpływem ultradźwięków o określonej długości fali? W jakim stopniu uszkadzana jest skóra i jak przebiega jej odbudowa?
Działanie zogniskowanych ultradźwięków na skórę przebiega w dwóch etapach: wczesnym i późnym. Początkowe podniesienie skóry, widoczne bezpośrednio po zabiegu HIFU, wynika z termicznie wywołanej koagulacji kolagenu i skurczu w obrębie precyzyjnie działającej wiązki ultradźwięków. Dokładny mechanizm działania polega na tym, że fale ultradźwiękowe powodują drgania cząsteczek w docelowych tkankach. Tarcie molekularne generuje ciepło, które podnosi temperaturę do około 60-70°C.
W tych warunkach kolagen występujący w skórze właściwej i tkance podskórnej traci swoją uporządkowaną strukturę i ulega skurczeniu. Zmiany te powodują również stan zapalny, który stymuluje długotrwałą przebudowę tkanek, prowadząc do dalszego podnoszenia i napinania skóry.
Technologia HIFU może być również wykorzystywana w terapiach redukujących miejscowo zlokalizowaną tkankę tłuszczową. Dzięki ogniskowaniu fali ultradźwiękowej na odpowiedniej głębokości od 6 do nawet 13mm doprowadzamy do termicznego uszkodzenia adipocytów.
Fale ultradźwiękowe skupiane są precyzyjnie na konkretnych obszarach w tkance podskórnej (dzięki przetwornikom o określonych głębokościach wnikania wiązki ultradźwiękowej), powodują powstawanie termicznych punktów koagulacji (TCPs – Thermal Coagulation Points). Utworzone przez HIFU punkty termokoagulacji na określonych głębokościach tkanki (bez naruszenia ciągłości zewnętrznych warstw naskórka) są rozpoznawane przez organizm jako uszkodzenia, co inicjuje reakcję gojenia ran.
W jakich przypadkach można oczekiwać optymalnych rezultatów, a u jakich pacjentów zabieg raczej nie rokuje sukcesu?
Oczywiście wszystko zaczyna się od prawidłowego zakwalifikowania pacjenta do zabiegu. Ważne, są również oczekiwania danej osoby wobec tej terapii. Ja zawsze staram się wytłumaczyć i pokazać swoim pacjentom czego mogą się spodziewać i oczekiwać od danego zabiegu. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas jest inny i te efekty mogą się różnić.
Nie wykonałbym jednak tego typu zabiegu u osoby, u której widoczne są już zaawansowane oznaki starzenia i występuje duży nadmiar wiotkiej skóry, a oczekiwania byłyby na skalę chirurgii plastycznej. Oczywiście istnieje też szereg przeciwwskazań z medycznego punktu widzenia oraz gdzie wykonany zabieg mógłby nie rokować sukces. Dlatego tak ważna jest rozmowa i wywiad medyczny z pacjentem do wybrania odpowiedniej terapii, która będzie cieszyć efektami pacjenta ale również i mnie.
Jak przebiega procedura zabiegowa i rekonwalescencja?
Aby odpowiednio przygotować pacjenta do zabiegu z zastosowaniem technologii HIFU, niezbędne jest przeprowadzenie wstępnej kwalifikacji. Ten etap jest kluczowy dla wyeliminowania wszelkich przeciwwskazań oraz omówienia z pacjentem możliwości i efektów zabiegu.
Proponuję wykonać dokładne zdjęcia obszarów poddawanych zabiegowi, by móc w późniejszych etapach ocenić efekty.
Po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu okolicy poddawanej zabiegowi warto rozrysować pole zabiegowe wyłączając przy tym okolice przebiegu ważnych z punktu widzenia anatomii nerwów, które przy nieodpowiedniej technice wykonania zabiegu mogą ulec uszkodzeniu. Wymagane jest nałożenie na skórę pacjenta schłodzonego żelu do USG, a następnie precyzyjne dociśnięcie głowicy do powierzchni skóry, gdzie fala ultradźwiękowa jest przekazywana w głąb skóry i tkanki podskórnej.
Konieczne jest dobranie odpowiedniej głębokości ogniskowania dla konkretnego obszaru skóry, uwzględniając jej grubość na określonym obszarze. Wykorzystanie w jednym zabiegu dwóch przetworników, które działają na różnych głębokościach, umożliwia oddziaływanie na tkanki na wielu poziomach. Pracę zaczyna się od najgłębszych penetracji po najpłytsze, przesuwając przetwornik wzdłuż wyznaczonych linii.
Jedną z zalet technologii HIFU jest brak znacznego nasilenia nieprzyjemnych objawów subiektywnych podczas zabiegu. Dzięki temu można go wykonać bez konieczności znieczulenia miejscowego. W swojej praktyce wykorzystuję urządzenie z możliwością chło dzenia kontaktowego, aby zapewnić pacjentom wysoki komfort w trakcie zabiegu.
Technologia wysokoskoncentrowanej fali ultradźwiękowej nie pozostawia zmian na powierzchni skóry poza lekkim zaczerwienieniem. Pacjent bezpośrednio po zabiegu może odczuwać tkliwość tkanek, która nie zaburza powrotu do pełnej aktywności lub kontynuowania swojej stałej rutyny pielęgnacyjnej.
Czy warto stosować procedury łączone z Ultraformerem MPT?
Oczywiście, procedury łączone zawsze będą potęgować efekty zabiegowe. Aby zaproponować swoim pacjentom kompleksowe działanie, stworzyłem procedurę „Lift Me Up”. Jest to połączenie zabiegów, które spowodują wielopłaszczyznowe działanie odmładzające, wynikające z możliwości dostarczania energii do wszystkich warstw skóry i tkanki podskórnej. Dodatkowym atutem zabiegu będzie nie tylko efekt liftingu i napięcia skóry ale również poprawa jej struktury, zmniejszenie porowatości, spłycenie drobnych zmarszczek mimicznych.
Czy jest to zabieg jednorazowy, czy wykonywany w serii? Czy trzeba brać pod uwagę porę roku (nasłonecznienie)? Czy zabieg można zaliczyć do tzw. grupy zabiegów bankietowych?
Wszystko zależy od naszej skóry i rezultatów, jakie pragniemy osiągnąć. Pierwsze efekty widoczne są natychmiast po zabiegu. Jednak proces regeneracji kolagenu trwa jeszcze przez ok 3 miesiące przynosząc dalszą poprawę wyglądu skóry. Wiele czynników może decydować o tym czy dla danego pacjenta będzie
to zabieg, który będę rekomendował wykonać raz w roku czy też w serii np. 3 zabiegów raz w miesiącu. Np. w przypadku pierwszych oznak starzenia, delikatnej utraty jędrności i drobnych zmarszczek dobrym rozwiązaniem będzie zabieg Lift Booster wykonany w serii 3 zabiegów raz w miesiącu. Z kolei mając do czynienia ze skórą dojrzałą z widocznymi procesami starzenia zastosowałbym swoją autorską procedurę, która jest „szyta na miarę” dla każdego pacjenta indywidualnie. Zabieg możemy wykonać bez względu na porę roku oraz fototyp skóry. Jest to zabieg który najczęściej nie wymaga od pacjenta okresu rekonwalescencji i może od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków.
Czas utrzymywania się pożądanego efektu zależy od stanu wyjściowego skóry, jej kondycji, stylu życia pacjenta, przestrzegania zaleceń pozabiegowych
Wyłączny dystrybutor Ultraformer MPT marki Classys w Polsce: www.
Ig: @
Plastyka powiek górnych jest najczęściej wykonywanym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej na świecie. Na popularność blefaroplastyki wpływa szeroki wachlarz wskazań, duża dostępność i stosunkowo szybka …
Obwisła skóra i miejscowo nagromadzona tkanka tłuszczowa na ramionach, czyli tzw. pelikany, to estetyczny problem, z którym mierzy się wiele osób w dojrzałym wieku. Jednym …