fbpx

Które kwasy mają działanie antyoksydacyjne?

Autor Magdalena Błaszczak
kwasy-antyoksydacyjne

Skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych jest poddana stresowi oksydacyjnemu, a wolne rodniki uwalniane przez promieniowanie UV przyczyniają się do przyspieszonego fotostarzenia. Ten proces mogą zatrzymać składniki aktywne o działaniu antyoksydacyjnym. Takie działanie mają również niektóre kwasy chemiczne. Nie tylko można, ale wręcz należy stosować je latem, jednak zachowując odpowiednie środki ostrożności.

Marlena Ratajczyk

kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem, szkoleniowiec Dives Med

Które kwasy nadają się do zabiegów w czasie wiosny i lata?

W ofercie peelingów chemicznych wyróżniamy tak zwane ,,całoroczne peelingi’’,  które działając powierzchownie, dostarczają skórze dużą dawkę niezbędnych w tym okresie składników aktywnych.

  • Dodatkowym atutem stosowania kwasów całorocznych jest fakt, że nie powodują one pieczenia, szczypania ani uszkodzenia skóry podczas zabiegu.
  • Ich powierzchowne działanie złuszczające stymuluje skórę do odnowy, a dodatkowa zawartość składników aktywnych odpowiednio ją pielęgnuje i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym również słońca.
  • Po peelingach tych także potencjał regeneracyjny stosowanych kosmetyków w tym okresie może być wykorzystany znacznie lepiej, ponieważ substancje aktywne przenikają przez częściowo złuszczony naskórek w większym stopniu.

Kwas ferulowy – silny antyoksydant

Jednym z najpopularniejszych kwasów wykorzystywanych do peelingów chemicznych w okresie wiosny i lata jest kwas ferulowy. W przeciwieństwie do wielu innych kwasów, słynie on przede wszystkim ze swoich niezwykłych właściwości antyoksydacyjnych i fotonaprawczych. Kwas ferulowy, jak żaden inny kwas, chroni skórę przed działaniem promieniowania UVA i UVB, ponieważ wykazuje zdolność  pochłaniania tego promieniowania. Ogranicza też widoczność przebarwień oraz chroni skórę przed nawrotem zmian pigmentacyjnych. Nie powoduje złuszczania, a jednocześnie po jego zastosowaniu skóra jest świetnie wygładzona.

Kwas glukonowy – obniża ryzyko poparzenia słonecznego

W związku z faktem, że kwas glukonowy nie posiada właściwości drażniących, mogą stosować go osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii i z atopowym zapaleniem skóry. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne i przeciwutleniające. Zmniejszając przeznaskórkową utratę wody, pomaga utrzymać prawidłowy bilans nawodnienia, przez co wpływa hamująco na procesy starzenia się skóry. Ogranicza także syntezę melaniny, działa złuszczająco, nie zwiększając wrażliwości skóry na promieniowanie słoneczne, a nawet obniża ryzyko poparzenia słonecznego.

Kwas laktobionowy – wróg wolnych rodników

Jako że kwas laktobionowy, pozbawiony jest właściwości drażniących, nadaje się do zastosowania nawet na skórze ekstremalnie wrażliwej (naczyniowej, z rumieniem) oraz z dermatozami o różnej etiologii. Oprócz właściwości łagodzących stany zapalne ma także zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Nie wykazuje działania fototoksycznego. Jest także silnym antyoksydantem i chelatorem metali, dzięki czemu opóźnia procesy chronologicznego starzenia się skóry.

Antyoksydacja za pomocą kwasu L-askorbinowego

Witamina C, czyli kwas L-askorbinowy, oraz jego pochodne (zwłaszcza te o wysokim potencjale stabilności), są to substancje niezbędne w okresie letnim, zwłaszcza w kosmetykach. Kwas L-askorbinowy bierze udział w syntezie kolagenu, dzięki czemu przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się komórek skóry. Dodatkowo działa antyoksydacyjnie, zmniejsza widoczność przebarwień. Wzmacnia także ściany naczyń krwionośnych. Składnik ten wspomaga ochronę przed promieniowaniem słonecznym, zmniejszając uszkodzenia w skórze wywołane promieniowaniem UVB i przyspiesza proces regeneracji po ekspozycji słonecznej.

Kwas mlekowy – stymuluje procesy ochronne skóry

Idealnym uzupełnieniem kwasów o działaniu antyoksydacyjnym może być bezpieczny do stosowania przez cały rok, jeden z najłagodniejszych kwasów o silnych właściwościach nawilżających kwas mlekowy. Wspomaga on regenerację komórek oraz stymuluje ich procesy ochronne, co wpływa na poprawę elastyczności i napięcia skóry. Dodatkowo stymulując produkcję ceramidów, odbudowuje płaszcz hydrolipidowy, wobec tego sprawdzi się w przypadku skóry bardzo wrażliwej.

Bardzo ważna jest fotoprotekcja

Oczywiście nawet w przypadku kwasów, których można używać wiosną i latem, nie wolno zapominać o konieczności używania kosmetyków z wysokim filterm SPF każdego dnia. Stosowanie kremów przeciwsłonecznych to podstawa pielęgnacji, niezbędna do tego, aby utrzymać zdrowy wygląd skóry i przeciwdziałać przedwczesnym procesom starzenia.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.