fbpx

Jakie są sposoby na stymulację produkcji własnego kolagenu?

Autor Magdalena Błaszczak
kolagenu

Tegoroczny Dzień Kobiet, 8 marca 2023 r., stał się okazją do organizacji konferencji prasowej w związku z pierwszymi urodzinami Kliniki Face & Body Clinique w nowej lokalizacji oraz spotkania pod hasłem „Sposoby na stymulację produkcji własnego kolagenu”. Przedstawiono na nim jedno z aktualnych podejść w medycynie estetycznej, które polega na stymulacji naturalnych procesów naprawczych skóry.

dr-barbara-jerschina

Barbara Jerschina o stymulacji produkcji kolagenu

lekarz medycyny estetycznej, właścicielka Kliniki Face & Body Clinique

Podejście to jest bliskie dr Barbarze Jerschinie, której przyświeca holistyczna filozofia medycyny estetycznej, koncentrująca się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii do pobudzania naturalnych procesów naprawczych organizmu.

Kolagen typu I – białko młodości

Podczas konferencji zostały przedstawione założenia holistycznego wspierania zachowania młodego wyglądu na przykładzie stymulacji produkcji własnego kolagenu. Dr Barbara Jerschina opowiedziała o rodzajach kolagenu, jego roli w organizmie.

Czynniki wpływające na przyspieszoną degradację tego białka to:

 • promieniowanie UV – głównie UVA,
 • zanieczyszczenia – zwłaszcza tzw. pyły zawieszone, o wielkości PM2,5, które wnikają w skórę czy metale ciężkie,
 • hormony (spadek estrogenów nasila zanikanie kolagenu w okresie menopauzy, stres oksydacyjny (wolnorodnikowe uszkadzanie białek),
 • stres emocjonalny (nadprodukcja kortyzolu),
 • nieprawidłowa dieta (może nasilać stres oksydacyjny i proces glikacji białek, kolagen potrzebuje też odpowiedniej ilości białka do produkcji),
 • używki, zwłaszcza palenie tytoniu,
 • zbyt intensywny wysiłek fizyczny (tzw. twarz biegacza, w połączeniu z zanikiem tkanki tłuszczowej),
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry.

Metody stymulacji kolagenu w domu

Pani Doktor wskazała także na metody stymulacji kolagenu w domu, w szczególności poprzez dietę z odpowiednią podażą białka, naturalnej witaminy C i antyoksydantów, suplementację kolagenu i witaminy C oraz picie dużej ilości wody.

Metody stymulacji kolagenu w gabinecie lekarskim

Zostały omówione również sposoby na stymulację kolagenu w gabinecie, wśród których wskazano:

 • stosowanie stymulatorów tkankowych (hydroksyapatyt wapnia, kolagen, kwas polimlekowy, aminokwasy, peptydy, polinukleotydy),
 • oddziaływanie mechaniczne (mikronakłuwanie, mezoterapia),
 • oddziaływanie fizyczne (radiofrekwencja, HIFU, lasery, w tym lasery nieablacyjne).

Nowa technologia stymulująca kolagen marki Deka

Ostatnim elementem konferencji było zaprezentowanie technologii opracowanej przez firmę Deka, nazywaną Eliksirem Młodości, która opiera się na wykorzystaniu nieablacyjnego lasera o długości fali 675 nm. Technologia ta, w przeciwieństwie do większości technologii, prowadzi do pobudzenia produkcji przez skórę kolagenu typu I – rodzaju kolagenu stanowiącego 90% budulca skóry, który jest nazywany białkiem młodości. Klinika Face & Body Clinique na warszawskim Powiślu jest pierwszą kliniką w Polce, która wzbogaciła swoją ofertę o tę właśnie technologię.

O klinice Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique

Dr Barbara Jerschina jest lekarzem internistą oraz ekspertem medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się również w leczeniu nadwagi i otyłości. Klinika Face & Body Clinique – w nowej lokalizacji – powstała pod koniec 2021 roku jako unikalny koncept holistycznego podejścia do pacjentów.

Co ją wyróżnia?

 • Kompleksowa opieka nad pacjentami.
 • Indywidualne programy układane pod opieką lekarza.
 • Bogata oferta nowoczesnych, najbardziej zaawansowanych technologii medycznych.
 • Zwielokrotnione technologie – zabiegi wykonywane jednocześnie przez kilku specjalistów.
 • Jednoczesne wykonywanie zabiegów na twarz i ciało.
 • Zaawansowane techniki zabiegów estetycznych.
 • Doświadczony zespół kosmetologów.
 • Leczenie nadwagi i otyłości pod opieką lekarza.
 • Zabiegi zapobiegające wiotkości skóry po dużej redukcji wagi.
 • Medycyna przeciwstarzeniowa – w trosce o piękny wygląd i aktywne życie do późnej starości!
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.