We współczesnej medycynie kwas salicylowy wykorzystywany jest głównie ze względu na swoje działanie przeciwzapalne. Ma on zdolność hamowania w organizmie cyclooksygenaz czyli enzymów odpowiedzialnych za powstawanie prostaglandyn czyli hormonów warunkujących wystąpienie stanu zapalnego.
Magdalena Żak Okas o kwasie salicylowym
kosmetolog, technik farmaceutyczny, podolog
Kwas salicylowy ma zdolność zmniejszania obrzęków zapalnych oraz rozszerza naczynia krwionośne. Stosowany jest tylko zewnętrznie, jednak jego mniej toksyczna acylowana pochodna czyli kwas acetylosalicylowy – popularnie zwany ASPIRYNĄ w lecznictwie wykorzystywany jest jako lek działający przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, przeciwbólowo oraz przeciwagregacyjnie.
W kosmetologii kwas salicylowy zalicza się do grupy β – hydroksykwasów
Substancja posiada właściwości silnie złuszczające, słabo ściągające, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze – to warunkuje jego szerokie zastosowanie w kosmetyce i dermatologii.
Kwas salicylowy w niskich stężeniach – zastosowanie
Preparaty zawierające kwas w stężeniu 1%-2% – to kosmetyki zalecane do użytku domowego na skórę twarzy, głowy lub całe ciało. Działają antyseptycznie, przeciwzaskórnikowo, lekko przeciwzapalnie, keratolitycznie. Tak małe stężenie nie powoduje drażnienia, szczypania czy zaczerwienienia skóry. Może być stosowane także w tzw. zabiegach bankietowych w celu rozświetlenia i rozjaśnienia cery. Produkowane są również wcierki do skóry głowy, zmniejszające łojotok i przetłuszczanie włosów.
Wyższe stężenia kwasu salicylowego
Preparaty o stężeniu kwasu od 5% – 20% – to kosmetyki i kosmoceutyki zalecane do stosowania przez profesjonalistów, ze względu na możliwość wystąpienia podrażnień skóry, a nawet jej punktowej martwicy. Substancja ma zdolność przenikania przez warstwę łoju, dzięki czemu może wniknąć w głąb porów oraz mieszków włosowych, oczyszczając je i działając miejscowo przeciwzapalnie. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu BHA zalecane są dla cer tłustych, łojotokowych, trądzikowych. Zastosowane chemiczne peelingi salicylowe rozluźniając połączenia pomiędzy korneocytami zwiększają penetrację innych składników aktywnych zastosowanych bezpośrednio po zabiegu.
Kwas salicylowy w profesjonalnych kosmetykach
Profesjonalne kosmetyki zawierające w swoim składzie kwas salicylowy mają za zadanie:
- wspierać profilaktykę przeciwstarzeniową, niwelować drobne zmarszczki
- regulować odnowę komórkową skóry poprzez usuwanie zrogowaciałych
- komórek, a co za tym idzie wyrównywać koloryt skóry
- odblokowanie oraz zwężenie porów i bezpośrednie działanie antyseptyczne
- usuwanie zrogowaceń np. na stopach, kolanach czy łokciach
- usuwanie odcisków, nagniotów, brodawek
Jakie kwasy można bezpiecznie stosować o tej porze roku?
Rozpatrując stosowanie tych substancji wiosną, należy zwrócić uwagę, które z nich są fototoksyczne i/lub mogą powodować niepożądaną reakcję na skórze…
dr n. med. Monika Anita Maciejewska Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej Amerykańskiej Akademii Medycyny Estetycznej (AAAM) Okolica okołooczodołowa jest jednym z pierwszych obszarów twarzy, które wykazują …
Deficyt kwasów nienasyconych manifestuje się wieloma zmianami w strukturze warstwy rogowej, odbijających się przede wszystkim na funkcjonowaniu bariery naskórkowej i powodujących zwiększenie zarówno TEWL, jak …