fbpx

Jakie problemy skórne rozwiązuje kwas salicylowy?

Autor Przemek
kwas salicylowy

We współczesnej medycynie kwas salicylowy wykorzystywany jest głównie ze względu na swoje działanie przeciwzapalne. Ma on zdolność hamowania w organizmie cyclooksygenaz czyli enzymów odpowiedzialnych za powstawanie prostaglandyn czyli hormonów warunkujących wystąpienie stanu zapalnego.

Magdalena Zak Okas

Magdalena Żak Okas o kwasie salicylowym

kosmetolog, technik farmaceutyczny, podolog

Kwas salicylowy ma zdolność zmniejszania obrzęków zapalnych oraz rozszerza naczynia krwionośne. Stosowany jest tylko zewnętrznie, jednak jego mniej toksyczna acylowana pochodna czyli kwas acetylosalicylowy – popularnie zwany ASPIRYNĄ w lecznictwie wykorzystywany jest jako lek działający przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, przeciwbólowo oraz przeciwagregacyjnie.

W kosmetologii kwas salicylowy zalicza się do grupy β – hydroksykwasów

Substancja posiada właściwości silnie złuszczające, słabo ściągające, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze – to warunkuje jego szerokie zastosowanie w kosmetyce i dermatologii.

 Kwas salicylowy w niskich stężeniach – zastosowanie

Preparaty zawierające kwas w stężeniu 1%-2% – to kosmetyki zalecane do użytku domowego na skórę twarzy, głowy lub całe ciało. Działają antyseptycznie, przeciwzaskórnikowo, lekko przeciwzapalnie, keratolitycznie. Tak małe stężenie nie powoduje drażnienia, szczypania czy zaczerwienienia skóry. Może być stosowane także w tzw. zabiegach bankietowych  w celu rozświetlenia i rozjaśnienia cery. Produkowane są również wcierki do skóry głowy, zmniejszające łojotok i przetłuszczanie włosów.  

Wyższe stężenia kwasu salicylowego

Preparaty o stężeniu kwasu od 5% – 20% – to kosmetyki i kosmoceutyki zalecane do stosowania przez profesjonalistów, ze względu na możliwość wystąpienia podrażnień  skóry, a nawet jej punktowej martwicy. Substancja ma zdolność przenikania przez warstwę łoju, dzięki czemu może wniknąć w głąb porów oraz mieszków włosowych, oczyszczając je i działając miejscowo przeciwzapalnie. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu BHA zalecane są  dla cer tłustych, łojotokowych, trądzikowych.  Zastosowane chemiczne peelingi salicylowe rozluźniając połączenia pomiędzy korneocytami zwiększają penetrację innych składników aktywnych zastosowanych bezpośrednio po zabiegu.

Kwas salicylowy w profesjonalnych kosmetykach

Profesjonalne kosmetyki zawierające w swoim składzie kwas salicylowy mają za zadanie:

  • wspierać profilaktykę przeciwstarzeniową, niwelować drobne zmarszczki
  • regulować odnowę komórkową skóry poprzez usuwanie zrogowaciałych
  • komórek, a co za tym idzie wyrównywać koloryt skóry
  • odblokowanie oraz zwężenie porów i bezpośrednie działanie antyseptyczne
  • usuwanie zrogowaceń np. na stopach, kolanach czy łokciach
  • usuwanie odcisków, nagniotów, brodawek

Jakie kwasy można bezpiecznie stosować o tej porze roku?

Rozpatrując stosowanie tych substancji wiosną, należy zwrócić uwagę, które z nich są fototoksyczne i/lub mogą powodować niepożądaną reakcję na skórze…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.