Podczas podania kwasu l-polimlekowego jak podczas każdego zabiegu może wystąpić szereg działań niepożądanych, które możemy podzielić na dwie grupy.Pierwsza grupa to te związane z samą procedurą przerwania ciągłości tkanki, druga grupa jest zależna od samej reakcji na preparat.
dr Alicja Przybycin o działaniach niepożądanych po podaniu kwasu l-polimlekowego
lekarz medycyny estetycznej
Zabiegi z użyciem kwasu polimlekowego dzięki sprawdzonej skuteczności, mnogości zastosowań oraz rosnącej dostępności są coraz bardziej popularne i coraz chętniej wybierane zarówno przez lekarzy jak i pacjentów w gabinetach medycyny estetycznej. Pozwalają spowolnić proces starzenia oraz poprawić wygląd i napięcie skóry w sposób bardzo naturalny i budowany stopniowo, przez co niejednokrotnie wypierają zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Doskonale wpisują się w bieżące trendy, stawiające na naturalność oraz działanie prewencyjne w medycynie przeciwstarzeniowej.
Działanie niepożądane związane z przerwaniem ciągłości tkanki:
- krwawienie,
- krwiaki,
- zasinienie,
- zakażenie i ropień,
- odczyn zapalny w miejscu wkłucia,
- obrzęk i bolesność okolicy poddanej zabiegowi.
Druga grupa jest zależna jest od samej reakcji na preparat:
- reakcja alergiczna – leczenie standardowe lekami przeciwhistaminowymi lub sterydami podanymi doustnie, domięśniowo lub dożylnie w zależności od nasilenia reakcji;
- guzki – mogą pojawić się 1-2 miesiące po zabiegu i są złogami preparatu pod skórą, najczęściej wynikają z niestosowania się pacjenta do zalecań pozabiegowych (masowanie), zastosowania większego niż zalecane stężenia preparatu lub podania go w okolicę dynamiczną w obrębie twarzy. Guzki ustępują samoistnie po około roku, a w celu przyspieszenia procesu można podać kortykosteroidy lub roztwór soli fizjologicznej miejscowo, w okolicę guzka lub zastosować nagrzewanie (np. światłem podczerwonym)
- ziarniniaki – mogą pojawić się około 6 miesięcy od zabiegu, są formą przewlekłego zapalenia w odpowiedzi na „ciało obce”. Przyczyną może być uraz lub infekcja ogólnoustrojowa, a postępowanie obejmuje podanie miejscowe triamcinolonu, prednizolonu, betametazonu, zastosowanie miejscowej laseroterapii, podanie sterydu doustnie.
W obecnych czasach trudno nie tylko o motywację w dążeniu do pięknej sylwetki, ale także o miejsce w którym można…
Często zgłaszają się do mnie pacjentki młode, u których doszło do zwiotczenia skóry w okolicy…