fbpx

Jakich działań niepożądanych można się spodziewać po podaniu kwasu l-polimlekowego?

Autor Magdalena Błaszczak
powiklania-po-podaniu-kwasu-hialuronowego

Podczas podania kwasu l-polimlekowego jak podczas każdego zabiegu może wystąpić szereg działań niepożądanych, które możemy podzielić na dwie grupy.Pierwsza grupa to te związane z samą procedurą przerwania ciągłości tkanki, druga grupa jest zależna od samej reakcji na preparat.

Lek.med Alicja Przybycin o szkodliwości kwasu hialuronowego

dr Alicja Przybycin o działaniach niepożądanych po podaniu kwasu l-polimlekowego

lekarz medycyny estetycznej

Zabiegi z użyciem kwasu polimlekowego dzięki sprawdzonej skuteczności, mnogości zastosowań oraz rosnącej dostępności są coraz bardziej popularne i coraz chętniej wybierane zarówno przez lekarzy jak i pacjentów w gabinetach medycyny estetycznej. Pozwalają spowolnić proces starzenia oraz poprawić wygląd i napięcie skóry w sposób bardzo naturalny i budowany stopniowo, przez co niejednokrotnie wypierają zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Doskonale wpisują się w bieżące trendy, stawiające na naturalność oraz działanie prewencyjne w medycynie przeciwstarzeniowej.

Działanie niepożądane związane z przerwaniem ciągłości tkanki:

  • krwawienie,
  • krwiaki,
  • zasinienie,
  • zakażenie i ropień,
  • odczyn zapalny w miejscu wkłucia,
  • obrzęk i bolesność okolicy poddanej zabiegowi.

Druga grupa jest zależna jest od samej reakcji na preparat:

  • reakcja alergiczna – leczenie standardowe lekami przeciwhistaminowymi lub sterydami podanymi doustnie, domięśniowo lub dożylnie w zależności od nasilenia reakcji;
  • guzki – mogą pojawić się 1-2 miesiące po zabiegu i są złogami preparatu pod skórą, najczęściej wynikają z niestosowania się pacjenta do zalecań pozabiegowych (masowanie), zastosowania większego niż zalecane stężenia preparatu lub podania go w okolicę dynamiczną w obrębie twarzy. Guzki ustępują samoistnie po około roku, a w celu przyspieszenia procesu można podać kortykosteroidy lub roztwór soli fizjologicznej miejscowo, w okolicę guzka lub zastosować nagrzewanie (np. światłem podczerwonym)
  • ziarniniaki – mogą pojawić się około 6 miesięcy od zabiegu, są formą przewlekłego zapalenia w odpowiedzi na „ciało obce”. Przyczyną może być uraz lub infekcja ogólnoustrojowa, a postępowanie obejmuje podanie miejscowe triamcinolonu, prednizolonu, betametazonu, zastosowanie miejscowej laseroterapii, podanie sterydu doustnie.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności