fbpx

Jak usunąć makijaż permanentny brwi?

Autor Magdalena Błaszczak
jak-usunac-makijaz-permanentny

Z czasem makijaż zmienia kolor na ciepły, albo niebieskawy. Niektóre panie zgłaszające się do nas mają wykonywany czarnym barwnikiem, który co prawda nieznacznie zmienił kolor, ale w tym właśnie tkwi problem. Za mocny i z wiekiem niepasujący do zmieniającej się twarzy powoduje u nich groteskowy efekt. Jak go usunąć?

Agnieszka Mienik

mgr Agnieszka Mienik o usuwaniu makijażu permanentnego

kosmetolog, wykładowczyni akademicka, Klinika Bezpieczna Kosmetyka

Który laser usunie makijaż permanentny?

Rozwiązaniem jest usunięcie niepożądanego barwnika laserem neodymowo:yagowym typu QSwitch, czułym na zastosowane w procesie pigmentacji barwniki. Podczas emisji lasera jego wiązka uderza w powierzchnię makijażu permanetnego, uszkadzając przy okazji w niewielkim stopniu naskórek. Czasem dochodzi do wykrwawiania się tego obszaru, ale staramy się tego uniknąć. Wiązka energii rozbija cząsteczki pigmentu barwnika rozjaśniając makijaż z każdym zabiegiem coraz bardziej, a rozbite fragmenty barwnika usuwane są następnie przez nasz układ limfatyczny (rozkład następuje w mikrofagach, czyli komórkach odpowiedzialnych za tego typu procesy w organizmie). Zabiegowi towarzyszy lekki ból, którego stopień nasilenia zależy od indywidualnego odczuwania, dlatego wcześniej stosujemy znieczulenie. Pojedynczy zabieg nie usuwa jednak barwnika, potrzeba od 4-8 zabiegów.

Jak wygląda zabieg?

Najpierw zawsze jest konsultacja i odpowiednia kwalifikacja do zabiegu. Na brwi nakłada się znieczulenie. Cały zabieg trwa ok. 10 -15 min. W tym czasie pigment jest traktowany wiązką lasera. Poddawany naświetlaniu obszar początkowo ulega zbieleniu, następnie kolor wraca do pierwotnej wersji, ale widać, że jest go z każdym zabiegiem coraz mniej. Podczas zabiegu słyszymy odgłos, który można porównać z odgłosem, jaki wydaje maszyna do popcornu. Zabieg pomimo znieczulenia nie należy raczej do przyjemnych, choć ból zawsze jest odczuwany bardzo indywidualnie. Proces usuwania tuszu z organizmu trwa ok. 1,5 miesiąca, dlatego na kolejny zabieg umawiamy się dopiero po ok 6 tyg.

Jakie są wskazania po zabiegu?

Obszar może opuchnąć, mogą być krwiaki i strupki. Po 1 tyg. można zrobić hennę, jednak nie wcześniej, bo obszar poddawany laseroterapii musi się wygoić.

Ile zabiegów warto wykonać?

Trudno określić jaka liczba zabiegów będzie konieczna, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Zazwyczaj jest to 4-8 zabiegów w odstępach co 8 – 10 tygodni. Szczególnie trudne są do usunięcia stare, głęboko wykonane makijaże i w takim przypadku możemy osiągnąć efekt wyraźnego rozjaśnienia.

Jakie są efekty?

Skuteczność zabiegu laserowego usuwania tatuażu i makijażu permanentnego zależy od wielu czynników, takich jak:

 • karnacja skóry (z tłustej barwnik wypłukuje się szybciej),
 • wielkości rysunku,
 • głębokości podania barwnika,
 • rodzaju, jakości i koloru pigmentu.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • fotodermatozy,
 • nowotwory skóry,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • terapie doustne retinoidami,
 • aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe,
 • skóra opalona, stosowanie samoopalaczy,
 • stany zapalne skóry oraz przewlekłe zapalne dermatozy,
 • zioła światłouczulające (dziurawiec, nagietek, skrzyp) oraz leki światłouczulające (antybiotyki, antydepresyjne). 

Zalecenia pozabiegowe:

 • oczyszczanie skóry twarzy delikatnymi preparatami myjącymi,
 • skóra po zabiegu nie powinna być drażniona mechanicznie,
 • makijaż brwi można zrobić dopiero po ostatecznym wygojeniu się naskórka, czyli po ok. 2 tygodniach,
 • konieczna jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV (kremy spf 50) po każdym zabiegu i podczas trwania całej serii zabiegowej.

Cena: 300-500 zł./ 1 zabieg

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.