Profilaktyka jest najważniejsza i podobnie jak w przypadku naszej skóry, nigdy nie jest się za młodym, aby zacząć dbać o oczy. Twoje codziennie nawyki mają największy wpływ na wygląd skóry powiek, ale również samych oczu.
lek. med. Magdalena Dąbrowska o odmładzaniu spojrzenia
okulista
Zadbaj o dobry sen
Kto nie obudził się rano z obwisłymi, opuchniętymi powiekami i przekrwionymi oczami, kiedy nie miał dość snu? W nocy zmniejsza się wydzielanie łez, dodatkowo podczas wieczornego czytania, gdy skupiamy wzrok i rzadziej mrugamy, nasila to suchość oka. Wisienką na torcie przewinień jest praca przy ekranie komputera/telefonu bo dochodzi jeszcze ekspozycja na promieniowanie światła niebieskiego. Wszystkie te czynniki powodują przesuszenie oczu, poszerzenie naczyń krwionośnych, które stają się bardziej kruche. Podsumowując: 7-8 godzin snu powinno być priorytetem, ten czas potrzebny jest na regenerację, prawidłowe nawilżenie powierzchni oka.
Stosuj bezpieczne krople
Co jednak, kiedy nie wyobrażasz sobie wieczoru bez lektury, filmu, lub masz za sobą ciężką noc a rano ważne spotkanie lub sesję zdjęciową? Korzystaj regularnie z kropli nawilżających, lub maści stosowanej na noc – sprawdzą się preparaty w składzie z kwasem hialuronowym lub witaminą A. Na rynku są również preparaty „ratunkowe”, czyli obkurczające naczynia krwionośne, które działają szybko po podaniu, ich celem jest wybielenie oka. Należy zwrócić uwagę na substancję czynną. Działanie obkurczające naczynia krwionośne mają krople z tetryzoliną, oraz od niedawna obecne na rynku krople z winianem brimonidyny. Z pozoru działanie tych substancji jest tożsame. Charakteryzuje je szybki początek działania (kilka minut) i efekt utrzymujący się do kilku godzin. Są jednak zasadnicze różnice pomiędzy preparatami. Pierwszy z nich, tetryzolina jest lekiem obkuraczjącym tętnice, co zmniejsza dopływ tlenu do tkanek. Częste stosowanie tych kropli może powodować zaczerwienienie z odbicia i zjawisko tachyfilaksji, czyli utraty wrażliwości na lek. Winian brymonidyny jest substancją znaną z kropli stosowanych w leczeniu jaskry. W celu obkurczenia naczyń używane jest mniejsze stężenie. Jest to selektywny agonista receptora alfa2, w niskim stężeniu obkurcza naczynia żylne bez zmniejszenia dostawy tlenu do tkanek. Badania kliniczne potwierdzają skuteczność i wysoki profil bezpieczeństwa tych kropli. Oczywiście w przypadku stanów chorobowych takich jak: zapalenie, alergia, uraz należy włączyć leczenie przyczynowe po konsultacji okulistycznej.
Dlaczego promieniowanie UV szkodzi?
- Ekspozycja na promienie słoneczne powoduje szereg niekorzystnych zmian rozpoczynając od aparatu ochronnego – powieki, poprzez odcinek przedni gałki ocznej – spojówkę, rogówkę i soczewkę, aż po odcinek tylni czyli siatkówkę.
- Promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry, która traci jędrność, staje się wiotka, przesuszona, pojawiają się przebarwienia.
- Pod wpływem promieniowania w obrębie spojówki mogą postawać zmiany zwyrodnieniowe: tłuszczyk, żółtawe zgrubienie spojówki oraz skrzydlik narastająca unaczyniona błona wrastającą w stronę rogówki, której rozwój może prowadzić do zaburzeń widzenia.
- Częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne skutkuje przyspieszonym mętnieniem soczewki, co powoduje pogorszenie widzenia oraz mętny odblask oka.
Zalecane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych przez cały rok, żeby ustrzec się wcześniej opisanych zmian, drugą korzyścią ochrony przeciwsłonecznej jest ograniczenie mrużenia oczu, co za tym idzie ograniczamy powstawanie kurzych łapek.
Niebezpieczne światło niebieskie
- Od czasu lockdownu i pracy zdalnej, zwiększyła się ilość godzin spędzanych przed ekranami urządzeń elektronicznych. Emitują one światło niebieskie, które ma negatywny wpływ zarówno na narząd wzroku, ale również zaburza wydzielanie melatoniny, czyli powoduje zaburzenia rytmu snu i czuwania.
- Niebieskie światło powoduje namnażanie wolnych rodników również w naszej skórze przyspieszając procesy starzenia.
- Pilnuj czasu spędzonego przed ekranem, rób przerwy.
- Stosuj filtry światła niebieskiego.
- Zadbaj o dietę bogatą w antyoksydanty: ciemne owoce, szpinak, szczaw, oleje roślinne, tłuste ryby. Pamiętaj również o piciu wody.
Odmładzanie – jak wypełniać ubytki kostne na twarzy? (środki ostrożności, możliwe powikłania)
Z wiekiem dochodzi nie tylko do starzenia skóry i zaniku tkanki tłuszczowej, ale również do resorpcji kości twarzoczaszki. Proces ten zaczyna się już po 35 roku życia. Dlatego w zabiegach odmładzających należy często uzupełniać również ubytki tkanki kostnej…
Z upływem czasu pojawiają się zmarszczki mimiczne, które stopniowo przekształcają się w głębsze zmarszczki, również wokół oczu. Skóra traci elastyczność, zmienia się jej tekstura. Nie …
Jak pokazują wyniki badań, jednym z czynników zaostrzających przebieg trądziku różowatego, choroby skóry, która obecnie dotyka co dziesiątą osobę dorosłą, mogą być roztocza Demodex. Claudia Musiał …