fbpx

Ekopielęgnacja na każdą kieszeń

Autor Magdalena Błaszczak
Ekopielęgnacja

Na jakie ekologiczne składniki warto zwrócić uwagę czytając składy kosmetyków? Które posiadają najlepsze właściwości, a których warto unikać? Dlaczego powinniśmy ich szukać na etykietach naszych ulubionych produktów?

mgr Anna Gołębiowska-Pilch o naturalnych kosmetykach

Właścicielka polskiej marki naturalnej Nova Kosmetyki

Co to znaczy, że kosmetyk jest ekologiczny lub naturalny?

To bardzo popularny i często używany ostatnio termin. Wydaje się nam, że jeśli produkt jest ekologiczny lub organiczny, to jest dobry. Niestety, nie zawsze tak jest. Produkty nazywa się ekologicznymi, gdy w składzie pojawiają się naturalne olejki lub wyciągi z roślin nawet w minimalnej ilości. Kosmetyki ekologiczne to przede wszystkim grupa produktów przyjaznych środowisku, pod wieloma względami. Oprócz naturalnego składu równie istotne jest to, aby rośliny wykorzystywane do produkcji pochodziły z ekologicznych upraw. Natomiast kosmetyki organiczne to grupa produktów, które powinna spełniać zasady dla kosmetyków naturalnych, posiadać co najmniej 95% składników roślinnych, a co najmniej 10% całego składu wywodzić się z rolnictwa ekologicznego.

Dlaczego powinnyśmy zwracać uwagę na składniki wykorzystywane w kosmetykach?

Przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie oraz ich skuteczne działania. Pamiętajmy, że kolejność składników znajdujących się na etykiecie jest przemyślana. Jako pierwsze wymienia się te składniki, których stężenie w produkcie jest najwyższe. Na końcu podawane są natomiast składniki, których zawartość nie przekracza 1%. Kiedy sobie to uświadomimy, okazuje się, że jedno spojrzenie na etykietę wystarczy, żeby ocenić czy wybrany przez nas produkt jest rzeczywiście wart zakupu. Największe znaczenie mają dla nas składniki aktywne zawarte w wybieranym przez nas produkcie. Co to takiego? Najprostsze wytłumaczenie, że to te elementy, które czynnie działają na powierzchni naszej skóry lub docierają do jej głębszych warstw. To właśnie one są odpowiedzialne za dopasowanie kosmetyków do potrzeb naszej skóry. Mimo świetnych składów, zdarza się, że produkty, które świetnie sprawdzają się u naszych koleżanek nie będą dla nas odpowiednie. Dzieje się tak ze względu na indywidualne potrzeby naszej skóry, więc oczywiście – przed zakupem weźmy wiele czynników pod uwagę, również opinię przyjaciół, jednak nie przywiązujmy się do niej w 100%.

Czy ekologiczne składniki są często wykorzystywane w produkcji kosmetyków?

W dzisiejszych czasach marki coraz częściej zwracają na to uwagę. Pojawiają się sytuacje, że składy kosmetyków będących już na rynku są zmieniane w taki sposób, aby działanie produktu pozostało bez zmian, ale jego składniki były przyjazne środowisku. Dzieje się tak ze względu na ich skuteczność, ale również zwiększoną świadomość klientów. Liczne badania udowodniły, że coraz chętniej sprzedają się kosmetyki ekologiczne, ponieważ konsumenci wierzą w ich prozdrowotne działanie i pozytywny wpływ na środowisko.

Jakie cechy powinny charakteryzować dobry i bezpieczny kosmetyk?

Na tę definicję może składać się wiele aspektów, w zależności od naszych przekonań i wiedzy. Do najważniejszych zaliczyłabym jednak formuły, proces produkcyjny oraz technologię wykorzystywaną w tworzeniu kosmetyków. Nie wolno zapomnieć nam także o bezpieczeństwie mikrobiologicznym kosmetyków, które jest wypadkową receptury i odpowiedniej higieny produkcji.

Jakie są najpopularniejsze i najbardziej znane składniki ekologiczne, które powinny znaleźć w składach naszych ulubionych kosmetyków?

Jest ich wiele, jednak warto zwrócić uwagę na kilka, które najczęściej pojawiają się w składach produktów, których używamy. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:
Ekstrakty z roślin (granatu, winogron, rumianku czy zielonej herbaty) – zawierają kwasy i witaminy, odmładzają, są antyoksydantami, silnie regenerują, zmiękczają, wzmacniają skórę.
Hydrolaty (wody kwiatowe) – znane z uniwersalnych właściwości wzmacniających skórę i łagodzących skutki chorób, zmęczenia, czy alergii.
Masła naturalne (mango, kakaowe, shea) – wspierają powstrzymywanie starzenia skóry, odżywiają, nawilżają i zmiękczają.
Oleje (np. arganowy, kokosowy, jojoba, ze słodkich migdałów, z pestek moreli, z pestek baobabu)–odżywiają i regenerują w naturalny sposób. Ich poszczególne rodzaje stanowią naturalną alternatywę dla chemicznych prób uzyskania podobnych efektów. 
Maceraty ziołowe – wyciągi roślinne, zawierające organiczne enzymy, witaminy, kwasy i woski, doskonale nawilżają i uelastyczniają skórę. Olejki eteryczne – kompozycje roślinnych koncentratów o korzystnym wpływie na skórę i zdrowie.

Wymieniła Pani składniki, których powinnyśmy szukać na etykietach. Których należy unikać, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu i skórze?

Jest to bardzo indywidualna kwestia, każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na poszczególne składniki. Wszelkie reakcje alergiczne należy skonsultować z ekspertem. Pamiętajmy, że nawet producenci żywności dodają do produktów substancje chemiczne, poprawiające walory smakowe czy czas przydatności do spożycia. Tak samo jest w przypadku kosmetyków. Podam kilka składników, których obecność w produkcie powinna wzbudzić naszą czujność: alkohol denaturowany, aluminium, fenoksyetanol, glikole, parabeny, parafin, SLS i SLES oraz sztuczne substancje zapachowe.

Czy ekokosmetyki stają się coraz popularniejsze ?

Jak najbardziej, świadomość społeczna wzrasta, a klienci nie decydują się na zakup produktu tylko ze względu na jego wygląd, czy obejrzane reklamę. Bezpieczne składy, etyka produkcji i szacunek do środowiska to aspekty, które coraz częściej decydują o tym, co pojawi się w naszej kosmetyczce.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.