fbpx

Czym jest pielęgnacja skóry zgodna z filozofią CSA?

Autor Przemek
filozofia csa

Filozofia CSA oznacza stosowanie witaminy C rano, ochrony przeciwsłonecznej (Sunscreen) w ciągu dnia i witaminy A na noc.

Pielęgnacja skóry w okresie letnim stanowi spore wyzwanie. Duża dawka promieniowania UV dostarczana do skóry może oddziaływać negatywnie na wiele struktur komórkowych i przez to wpływać na stan cery przyspieszając jej starzenie, powodując uszkodzenie warstwy hydro-lipidowej oraz nasilając zaburzenia typu: hiperpigmentacje, rumień czy zmiany trądzikowe.

Unikatowe, a zarazem bardzo intuicyjne podejście do walki z efektami starzenia się jest zawarte w prostej filozofii CSA, co oznacza, że sekret młodziej wyglądającej skóry jest równie łatwy jak stosowanie witaminy C rano, ochrony przeciwsłonecznej w ciągu dnia (Sunscreen) i witaminy A w nocy. Badania potwierdzają skuteczność kuracji łączących działanie antyoksydacyjne witaminy C, z prewencyjnym działaniem produktów ochronnych i regeneracją witaminą A. Pielęgnacja zgodna z filozofią CSA jest również bardzo dobrym uzupełnieniem terapii stosowanych w gabinetach, między innymi: może być elementem programów odmładzających z użyciem peelingów chemicznych lub wspomagać podtrzymywanie efektów po przeprowadzonych kuracjach depigmentujących z zastosowaniem lasera tulowego.

Witamina C

Kluczem do sukcesu w tworzeniu programów pielęgnacyjnych opartych na filozofii CSA jest przede wszystkim dobranie odpowiednich form i stężeń składników aktywnych dla zapewnienia maksymalnych efektów terapeutycznych. Tylko stabilna witamina C zapewnia wszechstronną ochronę antyoksydacyjną, stymuluje produkcję kolagenu i blokuje nadmierną produkcję melaniny w celu uzyskania gładszej i promiennej skóry. Dobrej jakości witamina C, np. w formie etylowanego kwasu askorbinowego w połączeniu z witaminą E, kwasem ferulowym i ekstraktem z kurkumy, stosowana rano będzie stanowić, wraz z filtrami przeciwsłonecznymi, całodzienną tarczę ochronną przeciwko czynnikom zewnętrznym. Dobierając krem ochronny do codziennej pielęgnacji należy zwrócić uwagę nie tylko na stopień zabezpieczenia przed promieniowaniem UVA (najlepiej SPF 50) i UVB (najlepiej PA++++), ale również na dodatkowe komponenty wzmacniające formułę. Idealny krem powinien zawierać uzupełniające składniki aktywne np.: kapsułkowaną fotoliazę – enzym naprawczy DNA, karnozynę – peptyd zapobiegający glikacji białek, olej z nasion borówki czy ekstrakt z szanty zwyczajnej.

Witamina A

Podczas gdy do całorocznego stosowania witaminy C nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, tak witamina A cały czas wzbudza wiele kontrowersji. Witamina A uważana jest za nieodłączny składnik w przeciwstarzeniowej pielęgnacji. Znana jest ze swojego doskonałego wpływu na skórę, w tym z przyspieszania odnowy komórkowej i zwiększania produkcji kolagenu oraz blokowania enzymów uszkadzających białka. W ten sposób nie tylko aktywujemy procesy odpowiedzialne za zwiększenie ilości włókien macierzy zewnątrzkomórkowej, ale również zabezpieczamy skórę przed procesami degradacyjnymi. Dodatkowo na uwagę zasługują wyniki badań, potwierdzające skuteczność retinoidów w terapii przebarwień i niedoskonałości skóry. Witamina A mimo swoich ogromnych zalet, ze względu na swój wysoki potencjał drażniący i niską stabilność, jest uznawana czasami za składnik, którego należy unikać w pielęgnacji letniej. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty odmładzające i minimalizować ryzyko powstawania stanu zapalnego i przebarwień, niezbędny jest odpowiedni dobór produktu nie tylko pod kątem odpowiedniej konsystencji, ale przede wszystkim pod względem optymalnego składu i stabilności formuły. Wkraczając w świat produktów z witaminą A należy poszukiwać nowoczesnych formuł zawierających opatentowane systemy stabilizacji o działaniu potwierdzonym badaniami. Właściwe wykorzystanie technologii stabilizacji w przypadku wszystkich składników aktywnych jest szczególnie ważne. Po pierwsze, uzyskujemy możliwość zastosowania mniejszych stężeń, dzięki czemu redukujemy ryzyko podrażnień, co jest bardzo istotne w okresach wzmożonego nasłonecznienia, a po drugie, zapewniamy głębokie wnikanie i efekty szybsze niż w przypadku klasycznej stabilizacji. Jak zatem wybrać odpowiedni produkt z witaminą A?

Retinol

Retinol, od lat najlepiej przebadana forma witaminy A stosowana w kosmetykach, będzie idealnym rozwiązaniem dla skór dojrzałych i suchych. Produkty nowej generacji z retinolem powinny posiadać system stopniowego uwalniania witaminy A. Bardzo dobrym pomysłem jest dodatkowe zastosowanie w produkcie antyoksydantów (witamina E) i klimbazolu, które przedłużą działanie produktu, a przez to wzmocnią efekt terapeutyczny, bez zwiększania stężenia retinolu. Produkt powinien być wprowadzany stopniowo, żeby minimalizować ryzyko podrażnień.

Retinal

Retinal to zupełnie inna cząsteczka witaminy A niż retinol. Jest stosunkowo nowym składnikiem, trudnym do stabilizacji, dlatego możemy go znaleźć tylko w zaawansowanych produktach. Analizując mechanizm działania witaminy A, z łatwością dostrzeżemy, że retinol, żeby osiągnąć moc terapeutyczną, najpierw musi zostać przekształcony w aldehyd retinowy (retinal), a następnie w kwas retinowy, który ostatecznie będzie oddziaływał na receptory. Retinaldehyd wymaga zatem tylko jednej przemiany do osiągniecia aktywności metabolicznej. Oznacza to, że jest w stanie uzyskać efekty terapeutyczne do 11 razy szybciej niż klasyczny retinol.  Duża reaktywność tej substancji czynnej sprawia, że dla zachowania jej wysokiej aktywności niezbędna jest jej skuteczna stabilizacja. Idealnym rozwiązaniem będzie podwójny system stabilizacji łączący właściwości olejku marchewkowego i opatentowanego nośnika w postaci kryształu cyklodekstryny. Takie połącznie umożliwia osiągnięcie maksymalnej stabilność i optymalnego wchłaniania, jednocześnie zapewniając stopniowe uwalnianie witaminy A do skóry podczas snu. W przeciwieństwie do innych form witaminy A, retinaldehyd posiada dodatkowo, potwierdzone badaniami, silne właściwości sebo-regulujące i antybakteryjne, dlatego pozwala osiągnąć nie tylko efekt młodszej skóry ale również zdrowy wygląd bez niedoskonałości.

Kapsułkowany retinoinian retinylu

Rewolucją na rynku produktów z witaminą A niewątpliwie jest retinoinian retinylu. Ta hybrydowa cząsteczka, która stanowi połączenie retinolu i kwasu retinowego wznosi możliwości kosmetyków i walkę o odmładzanie skóry na wyższy, nieznany wcześniej poziom. Opatentowany, kapsułkowany w kwasie polimlekowym retinoinian retinylu sprawił, że możemy cieszyć się wyjątkowymi właściwościami działania witaminy A, bez ryzyka wystąpienia podrażnienia, wysuszenia i uwrażliwienia. Ponadto możemy osiągać szybsze efekty, ponieważ retinoinian retinylu opracowano specjalnie z myślą o stosowaniu zarówno w dzień jak i w nocy. Udowodniona fotostabilność i bezpośrednie działanie cząsteczki retinoinianu retinylu, gwarantuje maksymalną skuteczność kuracji o każdej porze. Jak pokazują badania, cząsteczka ta działa 8 razy silniej od klasycznych form retinolu. Redukuje drobne linie i zmarszczki, wyrównuje kolor skóry i wygładza jej strukturę, zapewniając młodszy wygląd. Jest idealną formą witaminy A dla wszystkich, którzy poszukują skutecznego i najbezpieczniejszego rozwiązania przez cały rok.

Holistyczne dbanie o siebie – jak ułożyć plan zabiegowy?

Jak dziś dbajmy o zdrowie? Z pewnością chcemy czuć się zaopiekowani przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy zajmą się nami w kompleksowy sposób. Mamy też mało czasu i jesteśmy zabiegani, dlatego chcemy zaoszczędzić nasz czas. Coraz częściej dążymy do tego, aby lekarze podchodzili do nas indywidualnie i holistycznie – patrząc na stan naszego zdrowia oraz potrzeby. Stawiamy zdrowie na pierwszym miejscu, ale zależy nam także na utrzymaniu młodości i zarezerwowaniu czasu na relaks…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.