W gabinetach kosmetycznych, w „day spa” czy wreszcie w hotelowych obiektach unikamy jak ognia pielęgnacji skóry w trakcie leczenia onkologicznego. Dalej pokutują te same mity przenoszone z ust do ust, a pacjentki onkologiczne dla własnego wewnętrznego komfortu nie zawsze przyznają się do samej choroby zarówno w trakcie jej trwania, jak i po zakończeniu, by tylko móc skorzystać z zabiegu czy masażu.
Anna Hencka-Zyser
prezeska Spa for Cancer, terapeutka, coach, wykładowczyni akademicka
Choroba onkologiczna to choroba przewlekła i nie ma znaczenia, czy od zakończenia leczenia minęło pięć lat czy dwa lata. Każdy jej etap zasługuje na konkretne i bezpieczne działania, poparte wiedzą i umiejętnościami prowadzającego terapię specjalisty.
Na jakie dolegliwości skórne cierpią chorzy podczas leczenia onkologicznego?
W trakcie terapii onkologicznej w organizmie chorego dochodzi do szeregu zmian metabolicznych, fizycznych oraz psychicznych. Na każdym etapie postępowania terapeutycznego (niezależnie od stosowanej metody leczenia raka) chory powinien być jak najlepiej zaopiekowany. Wraz z intensyfikacją leczenia oraz zwiększeniem częstotliwości stosowania radioterapii, chemioterapii czy koncepcji terapii skojarzonej w leczeniu -onkologicznym wzrasta znaczenie toksyczności terapii onkologicznej dla skóry, jej przydatków, paznokci oraz błon śluzowych.
Praktycznie każdy pacjent onkologiczny doświadcza w trakcie trwania swojej kuracji działań niepożądanych leczenia onkologicznego. Ich natężenie może być różne, ale silna toksyczność cytostatyków czy skutki uboczne radioterapii mogą negatywnie wpływać na jakość życia. Odpowiednia pielęgnacja skóry w trakcie leczenia onkologicznego, stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla pacjentów onkologicznych czy kremów po radioterapii może pomóc w ograniczeniu przykrych dolegliwości.
Radioterapia
Może powodować popromienne zapalenie skóry, które jest przyczyną podrażnienia, wysuszenia, złuszczania naskórka, obrzęków czy bólu. Mimo postępu w leczeniu nowotworów za pomocą naświetlań popromiennego zapalenia skóry trudno jest uniknąć. Jego stadium zależy głównie od miejsca napromieniania, a także od dawek promieniowania jonizującego.
Chemioterapia
Do najczęstszych zmian skórnych związanych z przyjmowaniem leków przeciwnowotworowych zaliczamy: zaczerwienienie, świąd, nadmierne łuszczenie się, wysychanie oraz trądzik. Zmiany skórne dotyczą z reguły twarzy, szyi, ramion, tułowia, rzadziej kończyn.
Czy zatem gabinet kosmetyczny to dobre miejsce dla pacjenta onkologicznego?
Otóż tak. Sam dotyk jest już pierwszą fazą leczenia i zwiększa poczucie dobrostanu pacjenta. Masaż w zależności od kondycji pacjenta onkologicznego może być wykonywany codziennie, z zastosowaniem odpowiednich produktów, które nie mają składników uczulających. Masaż, z bezpieczną i specjalnie dedykowaną procedurą dostosowaną do rodzaju nowotworu, procedur medycznych trwających obecnie w życiu pacjenta lub przeszłych – w przypadku osób po przebytym leczeniu onkologicznym – trwa około 90 minut. Polega na delikatnym dotyku, który sprawia, że pacjent odpoczywa, zapada w sen i tym samym regeneruje zmęczone chorobą ciało. Zgłębienie przez terapeutę tematu pielęgnacji skóry potrzebującej wyjątkowego traktowania to pierwszy krok do wspólnego sukcesu. Zabiegi nawilżające, odbudowujące warstwę lipidową, budującą mikrobiom skóry, natłuszczające bez substancji aktywnych, kwasów czy alkoholu będą swoistym kompresem dla takiej skóry. Masaże onkologiczne to zabiegi, które oprócz psychologicznego aspektu zdrowienia i poprawy jakości życia pozwolą w komforcie zniwelować działania niepożądane leczenia onkologicznego.
Odpowiednia pielęgnacja
Wyjątkowa pielęgnacja w wyjątkowych chwilach to przede wszystkim konieczny krok w nowym kierunku – ku rozwijaniu kosmetologii dla pacjentów, którzy znaleźli się w etapie życia z rakiem. Niech ten czas nie kojarzy się nam tylko z pacjentem, który pozostaje w szpitalnym łóżku, w chuście na głowie i w skrajnym niedożywieniu.Dziś choroby nowotworowe leczy się zupełnie inaczej, wiążą się one z mniejszymi działaniami niepożądanymi. Pacjenci są różni, znajdują się na rożnych etapach, każdy przechodzi ten proces zupełnie inaczej. Zamiast powiedzieć: „nie mamy dla Pani/Pana oferty”, przyjrzyjmy się z niezwykłą uważnością, co możemy pacjentowi onkologicznemu zaproponować. Istnieje wiele marek kosmetycznych, których produkty są przebadane na zagranicznych oddziałach onkologii. Do takich należy marka RVB, której krem Ili Ola z linii Microbioma – na bazie naturalnych olejów i bez grama wody w składzie – doskonale nadaje się zarówno do codziennej pielęgnacji, jak i do stosowania w gabinetach masażu.
Prawidłowy zgryz, wysokość zwarcia i odbudowa braków zębowych mają fundamentalne znaczenie dla zachowania prawidłowych proporcji twarzy oraz uzyskania trwałego podparcia tkanek miękkich. lek. stom. Marta …
Wiadomo, że powoduje przyspieszone starzenie skóry, jej nowotwory i przebarwienia. Jednak z punktu widzenia zdrowotnego brak słońca może przynieść więcej szkód niż korzyści. lek. Marek …