dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska
Profesor Gdańskiego Uniwersytetu MedycznegoKierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, twórczyni marki Skin Science.
Mgr Claudia Musiał
doktorantka Nauk Medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Katedra i Zakład Chemii Medycznej, Wydział Lekarski. Wykładowca w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku, kosmetolog, trycholog
Fermentacja w kosmetologii – pielęgnacja, która wspiera mikrobiom skóry
Oleje fermentacyjne w pielęgnacji skóry zwiększają penetrację składników w głąb skóry. Przynoszą także przynoszą korzyść w postaci wzrostu koncentracji składników formuły kosmetycznej. Dodatkowo wykazują zwiększoną aktywność antyoksydacyjną. Jest to szczególnie istotne w redukowaniu reaktywnych form tlenu, które przyspieszają starzenie się skóry. Ponadto, oleje poddane procesowi fermentacji zapewniają długotrwałe działanie nawilżające (humektant).
Fermentacja w kosmetologii – znaczenie pseudozymy
Jednym ze składników znajdujących zastosowanie w preparatach do pielęgnacji skóry jest pseudozyma (INCI: Pseudozyma Epicola). Pseudozyma jest bakterią stosowaną do fermentacji olejów roślinnych. Powoduje enzymatyczny rozkład trójglicerydów, oraz kwasów tłuszczowych na wolne kwasy tłuszczowe z lipidami mannozylerytrytolu i glicerol. Ten proces fermentacji, obejmujący produkty uboczne, powoduje wzrost aktywności antyoksydacyjnej. Fermentacja enzymatyczna prowadzi do produkcji kwasów organicznych. Produkty fermentacji, w tym również kosmetyki oparte na składnikach fermentacyjnych, wykazują działanie symbiotyczne ze skórą człowieka. Dowiedziono także, że proces fermentacji imituje funkcje komórek skóry. Jednocześnie wzmacnia metabolizm skóry, wspierając jej barierę ochronną.
Jakie działanie mają kosmetyki oparte na technologii fermentacji?
Preparaty kosmetyczne oparte na technologii fermentacji, otrzymane w warunkach laboratoryjnych, wpływają na zrównoważenie mikrobiomu skóry. Postbiotyki, wchodzące w skład w chemiczne produkty uboczne, wykazują również właściwości przeciwzapalne. Co istotne, proces ten wpływa na rozkład struktury molekularnej składników w preparatach kosmetycznych. To wpływa na wzrost ich koncentracji oraz usprawnienie wchłaniania składników aktywnych. Aktywność antyoksydacyjna w preparatach kosmetycznych zazwyczaj wspierana jest innymi składnikami. Najczęściej są to pochodne witaminy C, kurkumina, koenzym Q10, witamina E czy dysmutaza ponadtlenkowa. Najczęściej są one pozyskiwane z naturalnych drożdży lub z fermentacji surowców roślinnych. Pielęgnacja oparta na zaawansowanej koncepcji fermentacji wspiera mikrobiom skóry, dzięki wykorzystaniu potencjału do samoregeneracji.
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
Współtworzą i kierują największą placówką chirurgii plastycznej w Polsce zarówno pod kątem przychodów, jak i liczby zatrudnionych chirurgów. Daria i Michał Charytonowicz mimo młodego wieku mogą się …
PRAWO: w jaki sposób małoletni pacjent może korzystać z zabiegów medycyny estetycznej?
Medycyna estetyczna coraz odważniej wkracza do świata nastolatków w dużej mierze za sprawą treści udostępnianych w mediach społecznościowych. Jakie są regulacje prawne w gabinecie lekarskim …