Naczelna Rada Lekarska chce uregulować kwestie prawne dotyczące uprawnień do wykonywania świadczeń z zakresu medycyny estetycznej. Efektem jest uchwała, która powstała 28 stycznia tego roku. Zakazuje ona lekarzom wykonywania szkoleń praktycznych dla osób pełniących zawody definiowane jako niemedyczne. Do tego rodzaju zawodów należy m.in. kosmetolog, mimo ukończenia studiów wyższych, nawet na uniwersytecie medycznym.
Zakaz szkoleń kosmetologów – podstawy uchwały
Mówi o nich UCHWAŁA Nr 3/22/VIII NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ z dnia 28 stycznia 2022 r. w sprawie obowiązków lekarzy i lekarzy dentystów uczestniczących w szkoleniach w roli wykładowcy
Uchwała Naczelnej Rady Lekarskiej dopuszcza szkolenia prowadzone przez lekarzy dla osób niepełniących zawodów medycznych w dwóch przypadkach:
- kiedy „ogólny opis procedur i świadczeń (…) jest elementem wzbogacającym efekty kształcenia (…) lub wykładów, których tematem jest zaznajomienie słuchaczy ze zdobyczami nauk medycznych”.
Dlaczego obowiązuje zakaz szkolenia kosmetologów przez lekarzy?
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały:
„Szkolenie przeprowadzane przez lekarzy ma niekorzystny efekt w postaci legitymizowania ewentualnej późniejszej działalności osób szkolonych poprzez tworzenie błędnego wrażenia legalności i dopuszczalności wykonywania przez nie tych procedur czy świadczeń, wywodzonego właśnie z faktu, że szkolenie prowadził lekarz lub lekarz dentysta. Najczęściej występującym przykładem wchodzenia przez osoby szkolone w obszar nieuprawnionej działalności leczniczej jest medycyna estetyczna oraz świadczenia udzielane pacjentom stomatologicznym. (…) Do intensyfikacji pracy nad uporządkowaniem tej gałęzi medycyny skłoniły Naczelną Radę Lekarską w bieżącej kadencji przede wszystkim sygnały o skali prowadzonej nieuprawnionej działalności leczniczej przez osoby nie wykonujące zawodów medycznych. M.in. lekarze specjaliści dermatolodzy w licznych wystąpieniach kierowanych do NRL wskazywali, iż znaczną część ich aktywności na polu medycyny estetycznej pochłania leczenie powikłań po nieudanych zabiegach”.
Kosmetolodzy mogą wciąż zdobywać wiedzę od innych specjalistów, m.in. ze swojej dziedziny.