Nasz dobrostan wynika z dbałości o siebie na wielu obszarach, w tym z dbania o swój wygląd i samoocenę.
Z badań wynika, że 75% Polaków uważa, że atrakcyjny wygląd pomaga w życiu.
Jest on ważny, jeśli chodzi o:
- znalezienie partnera;
- nawiązywanie znajomości i przyjaźni;
- zdobycie pracy.
Czując się atrakcyjnie jesteśmy pewniejsi siebie, bardziej zdeterminowani w działaniu, potrafimy wytrwale dążyć do celu. Mamy więcej pozytywnej energii, która sprawia, że wzbudzamy większą sympatie i zaufanie. Dlatego ważne jest dbanie o siebie, również w aspekcie wyglądu zewnętrznego. Tak aby czuć się pewnie i mieć pozytywne nastawienie do siebie i innych osób.
W jaki sposób warto dbać o siebie?
Spośród wielu sposobów dbania o wygląd wybieramy aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie. To przekłada się bezpośrednio również na nasze zdrowie i samopoczucie psychiczne. Holistyczne podejście jest najskuteczniejszą strategią dającą gwarancję poczucia szczęścia i satysfakcji na co dzień. Dbając o swoje samopoczucie, w tym o swoją atrakcyjność, jednocześnie dbamy o kondycję fizyczną i dobry nastrój. Badanie potwierdza, że osoby o większym stopniu pewności siebie częściej dbają o siebie również w kwestii zdrowia. Częściej uprawiają sport, korzystają z porad dietetyka, salonów masażu oraz wykonują regularne badania profilaktyczne.
Dbanie o siebie – zasada pozytywnego błędnego koła
Im pewniej siebie się czujemy tym chętniej też i częściej korzystamy z usług salonów kosmetycznych, urody i fryzjera. Ten wniosek potwierdza psychologiczną zasadę tak zwanego pozytywnego błędnego koła. Zasada pozytywnego błędnego koła mówi o tym, że pierwszym krokiem w dbaniu o swój dobrostan i poczucie szczęścia oraz o dobrą kondycję psychofizyczną, może być zadbanie o zadowolenie ze swojego wyglądu. Im bardziej się sobie podobamy, tym więcej energii mamy na dbanie o inne ważne aspekty swojego życia. To z kolei motywuje nas do większego dbania o siebie i podnosi naszą samoocenę, która jest jak paliwo potrzebne do codziennego efektywnego działania i budowania naszego dobrostanu.
Pewność siebie a zabiegi medycyny estetycznej
- Ważnym i coraz bardziej docenianym sposobem dbania o atrakcyjność zewnętrzną są zabiegi medycyny estetycznej. Ich skuteczność zauważa ponad połowa ankietowanych Polaków.
- W zewnętrznym wizerunku szczególnie ważna jest dla większości z nas twarz. To właśnie zadowolenie z wyglądu twarzy jest podstawą naszej satysfakcji z tego, jak się prezentujemy.
- To, co negatywne wpływa na postrzeganie twarzy to zmarszczki, które ponad połowa badanych wskazała jako przyczynę niezadowolenia ze swojego wyglądu.
- Świadomość tego jak się prezentujemy, szczególnie w kwestii satysfakcji z wyglądu naszej twarzy, ma ogromne znaczenie w kwestii ogólnego samopoczucia i zadowolenia z siebie.
- Wpłynęła ona na 100 – procentowy wzrost zainteresowania zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Zwiększyliśmy otwartość na zabiegi, zarówno w korzystaniu z oferty, jak również w mówieniu o tym fakcie. To dowód na to, że coraz chętniej korzystamy z różnych możliwości wpływu na swój dobry nastrój w tym na zadowolenie z siebie i poczucie własnej atrakcyjności.
- Ponieważ to zmarszczki są dla nas największym zmartwieniem, zabiegi które je usuwają są tymi, z których korzystamy najczęściej.
- Coraz większą otwartość na ofertę medycyny estetycznej i świadomość wpływu zabiegów na polepszenie naszego samopoczucia potwierdza również fakt, że na korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej zwykle decydujemy się dla samych siebie.
- Ważna jest dla nas chęć podobania się sobie i poczucia się bardziej pewnymi siebie. To dowód na to, że motywacja do zrobienia czegoś dla siebie, do zadbania o swój wygląd, wynika z naszej samoświadomości i przekonania, że warto dbać o siebie, troszczyć się o własne samopoczucie.
- Warto budować swoją pozytywną samoocenę bo jesteśmy dla siebie kimś ważnym, o kogo warto się troszczyć i kto zasługuje na szczęście.
Jak skutecznie wpływają zabiegi medycyny estetycznej na samoocenę?
- Skuteczność tego podejścia potwierdza fakt, że osoby, które skorzystały z zabiegów medycyny estetycznej w większości (78%) przyznają, że czują się dzięki temu bardziej atrakcyjne, co niewątpliwie wpłynęło na poprawę ich samopoczucia.
- Dla części z nas nie bez znaczenia jest opinia otoczenia. Według badań 25% decyduje się na zabieg, ponieważ chce podobać się innym.
- Okazuje się też, że praca zdalna i specyfika relacji społecznych w ostatnim czasie wpłynęły na to, że 12% z nas chce wyglądać atrakcyjnie podczas spotkań online za pomocą platform do wideokonferencji. Taka motywacja ma również znaczenie.
- Świadomość tego, że wyglądamy atrakcyjniej w ocenie innych osób przekłada się na większą pewność w relacjach społecznych i większą asertywność. Mobilizuje też do działania. Jest więc ważnym warunkiem efektownego i satysfakcjonującego realizowania zadań zawodowych i budowania swojego zawodowego wizerunku.
- Coraz większe zaufanie do zabiegów medycyny estetycznej przekłada się również na większą otwartość w komunikowaniu tego, że jest to jeden ze sposobów dbania o siebie. Około połowa osób (47%), która skorzystała z zabiegu medycyny estetycznej, deklaruje, że chętnie mówi o tym innym osobom.
*w materiale wykorzystano fragmenty badania przeprowadzonego przez markę Galderma ,,Pewność siebie a medycyna estetyczna”.
Depresja – czy zabiegi medycyny estetycznej mogą pomóc?
Depresja to nie tylko uczucie smutku, to schorzenie nazywane chorobą XXI wieku. W psychiatrii używamy sformułowania „epizod depresyjny”. Jego podstawową cechą jest negatywny odbiór obrazu własnej osoby w aspekcie poznawczym jak i behawioralnym.
Dr Kamil Adamczyk o znieczuleniu nasiękowym lekarz medycyny estetycznej, ekspert Infini Premium Znieczulenie nasiękowe – tumescencyjne – co to jest? To rodzaj znieczulenia miejscowego, w którym …
Dzisiejsza kosmetologia i medycyna mają do zaoferowania bogaty wachlarz różnych procedur, w których ekspert pielęgnacji z łatwością znajdzie rozwiązanie adekwatne do potrzeb nawet najbardziej wymagającej …