fbpx

Blefaroplastyka – czy zabieg laserowy jest lepszy od chirurgicznego?

Autor Magdalena Błaszczak
blefaroplastyka

Obydwie metody mają swoich przeciwników i zwolenników. Prawidłowe dobranie zabiegu dla pacjenta powoduje, że efekt jest zgodny z oczekiwaniami.

Marek Rodzeń

Dr n.med. Marek Rodzeń o blefaroplastyce

specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Blefaroplastyka – dlaczego powieki opadają?

Skóra powiek jest bardzo delikatna i narażona na czynniki zewnętrzne jak słońce, wiatr, zimno. Pod nią znajduje się tłuszcz, który pełni rolę tzw. „wypełniacza”. Z wiekiem skóra traci elastyczność, a zawarty w niej tłuszcz i kolagen ulegają zanikowi. W wyniku zachodzących zmian nadmiar skóry spowodowany powyższym procesem ulega zwiotczeniu, a mięsień okrężny oka nie jest w stanie utrzymać w napięciu skóry powiek. Przez to powieka opada, zgodnie z siłą grawitacji. U osób w wieku powyżej 40 lat białka komórek mięśniowych zaczynają tracić wapń. To jeszcze bardziej potęguje zachodzący proces opadania powiek. Opadające powieki zmniejszają obraz widzenia i sprawiają, że wyglądamy na smutnych i zmęczonych. Dodatkowo mogą być przyczyną nabytej wady wzroku. W obecnych czasach przyczyną opadających powiek jest także nadmierne stosowanie toksyny botulinowej, która powoduje zwiotczenie mięśni dźwigacza powiek. To nasila opadanie powieki górnej już w młodym wieku. 

Blefaroplastyka – u kogo sprawdzi się laserowy lifting powiek?

 • Z mojego doświadczenia wynika, że laserowy lifting powiek jest przeznaczony głównie dla osób młodych, u których nadmiar opadającej i zwiotczałej skóry jest mały.
 • Konieczność wykonania powtórzeń zabiegu w zalecanej serii oraz występujący obrzęk i zaczerwienienie skóry powiek nie stanowi przeszkód dla pacjenta i nie zniechęca go do kontynuacji leczenia. Jednak stosunek ceny do jakości (utrzymywania się efektów zabiegu i czasu na efekt ostateczny) już tak.
 • Pacjent najczęściej oczekuje efektu „wow” od razu.
 • Utrata efektu zabiegowego po pewnym czasie i konieczność wydania kolejnych pieniędzy na taki sam zabieg może zniechęcić pacjenta do wyboru tej metody.
 • Należy jednak stwierdzić, że metoda ta jest bezpieczna i nie niesie ryzyka wystąpienia powikłań po zabiegu przy odpowiednim doborze pacjenta.

Blefaroplastyka – dla kogo będzie lepszy zabieg chirurgiczny?

 • Chirurgiczna korekta powiek górnych lub dolnych to zabieg, który zaleca się u osób w każdym wieku z dużą ilością zwiotczałej i opadającej skóry.
 • Efekt zabiegu widoczny jest od razu.
 • Bezpośrednio po zabiegu uwidacznia się wcześniej niewidoczna powieka górna lub wzrasta napięcie powieki dolnej. Zniwelowane zostaje jej zwiotczenie w wyniku wycięcia nadmiaru skóry.
 • Efekt „wow” widoczny jest po około 2-3 miesiącach.
 • Blizna staje się niewidoczna po 6-12 miesiącach.
 • Jak każdy zabieg chirurgiczny mogą występować powikłania i często pacjenci obawiają się, czy po zabiegu będą w stanie zamknąć oczy.
 • Zaletą zabiegu jest to, że cena do efektu oczekiwanego przez pacjenta jest akceptowalna przez niego. Ryzyko wystąpienia powikłań nie powoduje zniechęcenia i odstąpienia od zabiegu.

Podsumowanie:

Uważam, że odpowiednio dobrany zabieg dla danego pacjenta, przedstawienie jego zalet i wad stanowi bezpieczeństwo prawidłowego jego wykonania. To umożliwia uzyskanie oczekiwanych efektów przez pacjenta, a tym samym zniwelowanie defektów okolicy oka.

Lipoliza – jakie efekty można uzyskać za jej pomocą (ZDJĘCIA przed i po zabiegu)

Mechanizm lipolizy wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.