Obydwie metody mają swoich przeciwników i zwolenników. Prawidłowe dobranie zabiegu dla pacjenta powoduje, że efekt jest zgodny z oczekiwaniami.
Dr n.med. Marek Rodzeń o blefaroplastyce
specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej
Blefaroplastyka – dlaczego powieki opadają?
Skóra powiek jest bardzo delikatna i narażona na czynniki zewnętrzne jak słońce, wiatr, zimno. Pod nią znajduje się tłuszcz, który pełni rolę tzw. „wypełniacza”. Z wiekiem skóra traci elastyczność, a zawarty w niej tłuszcz i kolagen ulegają zanikowi. W wyniku zachodzących zmian nadmiar skóry spowodowany powyższym procesem ulega zwiotczeniu, a mięsień okrężny oka nie jest w stanie utrzymać w napięciu skóry powiek. Przez to powieka opada, zgodnie z siłą grawitacji. U osób w wieku powyżej 40 lat białka komórek mięśniowych zaczynają tracić wapń. To jeszcze bardziej potęguje zachodzący proces opadania powiek. Opadające powieki zmniejszają obraz widzenia i sprawiają, że wyglądamy na smutnych i zmęczonych. Dodatkowo mogą być przyczyną nabytej wady wzroku. W obecnych czasach przyczyną opadających powiek jest także nadmierne stosowanie toksyny botulinowej, która powoduje zwiotczenie mięśni dźwigacza powiek. To nasila opadanie powieki górnej już w młodym wieku.
Blefaroplastyka – u kogo sprawdzi się laserowy lifting powiek?
- Z mojego doświadczenia wynika, że laserowy lifting powiek jest przeznaczony głównie dla osób młodych, u których nadmiar opadającej i zwiotczałej skóry jest mały.
- Konieczność wykonania powtórzeń zabiegu w zalecanej serii oraz występujący obrzęk i zaczerwienienie skóry powiek nie stanowi przeszkód dla pacjenta i nie zniechęca go do kontynuacji leczenia. Jednak stosunek ceny do jakości (utrzymywania się efektów zabiegu i czasu na efekt ostateczny) już tak.
- Pacjent najczęściej oczekuje efektu „wow” od razu.
- Utrata efektu zabiegowego po pewnym czasie i konieczność wydania kolejnych pieniędzy na taki sam zabieg może zniechęcić pacjenta do wyboru tej metody.
- Należy jednak stwierdzić, że metoda ta jest bezpieczna i nie niesie ryzyka wystąpienia powikłań po zabiegu przy odpowiednim doborze pacjenta.
Blefaroplastyka – dla kogo będzie lepszy zabieg chirurgiczny?
- Chirurgiczna korekta powiek górnych lub dolnych to zabieg, który zaleca się u osób w każdym wieku z dużą ilością zwiotczałej i opadającej skóry.
- Efekt zabiegu widoczny jest od razu.
- Bezpośrednio po zabiegu uwidacznia się wcześniej niewidoczna powieka górna lub wzrasta napięcie powieki dolnej. Zniwelowane zostaje jej zwiotczenie w wyniku wycięcia nadmiaru skóry.
- Efekt „wow” widoczny jest po około 2-3 miesiącach.
- Blizna staje się niewidoczna po 6-12 miesiącach.
- Jak każdy zabieg chirurgiczny mogą występować powikłania i często pacjenci obawiają się, czy po zabiegu będą w stanie zamknąć oczy.
- Zaletą zabiegu jest to, że cena do efektu oczekiwanego przez pacjenta jest akceptowalna przez niego. Ryzyko wystąpienia powikłań nie powoduje zniechęcenia i odstąpienia od zabiegu.
Podsumowanie:
Uważam, że odpowiednio dobrany zabieg dla danego pacjenta, przedstawienie jego zalet i wad stanowi bezpieczeństwo prawidłowego jego wykonania. To umożliwia uzyskanie oczekiwanych efektów przez pacjenta, a tym samym zniwelowanie defektów okolicy oka.
Lipoliza – jakie efekty można uzyskać za jej pomocą (ZDJĘCIA przed i po zabiegu)
Mechanizm lipolizy wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…
Nowoczesne formy kwasu hialuronowego stworzone w oparciu o polimer PEG pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty przy zabiegach w obszarze czerwieni wargowej. Pozwalają wymodelować usta w niemal dowolny …
W gabinetach kosmetycznych, w „day spa” czy wreszcie w hotelowych obiektach unikamy jak ognia pielęgnacji skóry w trakcie leczenia onkologicznego. Dalej pokutują te same mity …