fbpx

Z jakimi zabiegami warto łączyć biostymulatory tkankowe?

Autor Magdalena Błaszczak
stymulatory-tkankowe

dr Aleksandra Rymsza o biostymulatorach tkankowych

specjalista dermatolog-wenerolog

Czym jest biostymulacja?

To zdolność do generowania odpowiedzi komórkowej poprzez kontrolowaną odpowiedź zapalną. Kulminacją tego procesu jest odkładanie się kolagenu w tkance. Jednocześnie następuje powolna degradacja zastosowanego materiału. Stopniowo uwidacznia się bardziej jednolita struktura skóry właściwej, z gęstszym i liniowym układem włókien kolagenowych. To powoduje jej poprawę jakości i grubości.

Biostymulatory tkankowe – czym są?

Biostymulatory tkankowe to preparaty bardzo zróżnicowane pod względem substancji aktywnej, mechanizmu działania, techniki i głębokości podawania, jak również od wskazań.

Do substancji wykorzystywanych w tym celu należą między innymi:

 • hydroksyapatyt wapnia;
 • kwas L-polimlekowy;
 • polikaprolakton;
 • kwas hialuronowy nieusieciowany;
 • atelokolagen;
 • kompleksy aminokwasów;
 • nukleotydy.

Co łączy biostymulatory tkankowe?

Wszystkie powyższe substancje łączy jedna cecha – zdolność do stymulowania syntezy włókien kolagenowych. Dlatego efekty wynikające z zastosowania ich utrzymują się nawet do kilkunastu miesięcy. Różnorodność substancji czynnych stwarza szerokie możliwości zastosowania i doboru preparatu w różnych problemach, jak również dobrania produktu do okolicy, która wymaga leczenia.

Z jakimi zabiegami warto łączyć biostymulatory tkankowe?

Zabiegi z użyciem biostymulatorów można łączyć z innymi technologiami pobudzającymi neokolagenogenezę. W ten sposób zwiększa się skuteczność terapii oraz satysfakcja pacjentów. 

To m.in.:

 • lasery ablacyjne;
 • ultradźwięki;
 • radiofrekwencja mikroigłowa.

Pojawiająca się stopniowa poprawa napięcia skóry umożliwia ponadto:

 • zastosowanie w przyszłości innych procedur, na przykład toksyny botulinowej;
 • pozwala także ograniczyć ilość zastosowanych wypełniaczy.

W jakich przypadkach warto stosować biostymulatory tkankowe?

 • Biostymulatory tkankowe mogą być stosowane zarówno w profilaktyce, jak i w niwelowaniu już powstałych oznak starzenia się skóry.
 • Ze względu na mechanizm działania i inicjowanie przebudowy skóry, stanowią również bardzo obiecującą opcję w redukcji różnego rodzaju blizn.
 • Zastosowanie produktów stymulujących produkcję kolagenu, stanowi obecnie istotną perspektywę terapeutyczną, dla poprawy jakości skóry i jej właściwości mechanicznych. Otwiera nową koncepcję podejścia terapeutycznego do zmian spowodowanych starzeniem się skóry.
 • Uzyskane efekty zabiegów zależą od różnych czynników. Z jednej strony od czynników fizykochemicznych zastosowanego materiału. Są to m.in.: skład chemiczny, wielkość cząstek, kształt fizyczny, struktura, napięcie powierzchniowe i ładunki powierzchniowe. Z drugiej zaś wpływ na uzyskane rezultaty będą miały zmienne zależne od wieku, płci, stylu życia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Biostymulacja skóry – który biostymulator warto wybrać?

Terminy: biostymulacja, biostymulatory biją obecnie rekordy popularności. Wiele produktów i urządzeń dostępnych na rynku jest właśnie tak promowanych. Biostymulacja najczęściej jest definiowana jako małoinwazyjny zabieg stosowany w celu poprawy jakości skóry. Czyli do zwiększenia jej elastyczności czy napięcia. Dzięki temu uzyskuje się np. efekt subtelnej poprawy owalu twarzy. Może też służyć do przygotowania skóry do bardziej inwazyjnych zabiegów.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.