Czym jest biostymulacja?
To zdolność do generowania odpowiedzi komórkowej poprzez kontrolowaną odpowiedź zapalną. Kulminacją tego procesu jest odkładanie się kolagenu w tkance. Jednocześnie następuje powolna degradacja zastosowanego materiału. Stopniowo uwidacznia się bardziej jednolita struktura skóry właściwej, z gęstszym i liniowym układem włókien kolagenowych. To powoduje jej poprawę jakości i grubości.
Biostymulatory tkankowe – czym są?
Biostymulatory tkankowe to preparaty bardzo zróżnicowane pod względem substancji aktywnej, mechanizmu działania, techniki i głębokości podawania, jak również od wskazań.
Do substancji wykorzystywanych w tym celu należą między innymi:
- hydroksyapatyt wapnia;
- kwas L-polimlekowy;
- polikaprolakton;
- kwas hialuronowy nieusieciowany;
- atelokolagen;
- kompleksy aminokwasów;
- nukleotydy.
Co łączy biostymulatory tkankowe?
Wszystkie powyższe substancje łączy jedna cecha – zdolność do stymulowania syntezy włókien kolagenowych. Dlatego efekty wynikające z zastosowania ich utrzymują się nawet do kilkunastu miesięcy. Różnorodność substancji czynnych stwarza szerokie możliwości zastosowania i doboru preparatu w różnych problemach, jak również dobrania produktu do okolicy, która wymaga leczenia.
Z jakimi zabiegami warto łączyć biostymulatory tkankowe?
Zabiegi z użyciem biostymulatorów można łączyć z innymi technologiami pobudzającymi neokolagenogenezę. W ten sposób zwiększa się skuteczność terapii oraz satysfakcja pacjentów.
To m.in.:
- lasery ablacyjne;
- ultradźwięki;
- radiofrekwencja mikroigłowa.
Pojawiająca się stopniowa poprawa napięcia skóry umożliwia ponadto:
- zastosowanie w przyszłości innych procedur, na przykład toksyny botulinowej;
- pozwala także ograniczyć ilość zastosowanych wypełniaczy.
W jakich przypadkach warto stosować biostymulatory tkankowe?
- Biostymulatory tkankowe mogą być stosowane zarówno w profilaktyce, jak i w niwelowaniu już powstałych oznak starzenia się skóry.
- Ze względu na mechanizm działania i inicjowanie przebudowy skóry, stanowią również bardzo obiecującą opcję w redukcji różnego rodzaju blizn.
- Zastosowanie produktów stymulujących produkcję kolagenu, stanowi obecnie istotną perspektywę terapeutyczną, dla poprawy jakości skóry i jej właściwości mechanicznych. Otwiera nową koncepcję podejścia terapeutycznego do zmian spowodowanych starzeniem się skóry.
- Uzyskane efekty zabiegów zależą od różnych czynników. Z jednej strony od czynników fizykochemicznych zastosowanego materiału. Są to m.in.: skład chemiczny, wielkość cząstek, kształt fizyczny, struktura, napięcie powierzchniowe i ładunki powierzchniowe. Z drugiej zaś wpływ na uzyskane rezultaty będą miały zmienne zależne od wieku, płci, stylu życia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Biostymulacja skóry – który biostymulator warto wybrać?
Terminy: biostymulacja, biostymulatory biją obecnie rekordy popularności. Wiele produktów i urządzeń dostępnych na rynku jest właśnie tak promowanych. Biostymulacja najczęściej jest definiowana jako małoinwazyjny zabieg stosowany w celu poprawy jakości skóry. Czyli do zwiększenia jej elastyczności czy napięcia. Dzięki temu uzyskuje się np. efekt subtelnej poprawy owalu twarzy. Może też służyć do przygotowania skóry do bardziej inwazyjnych zabiegów.
PARTNEREM RUBRYKI GINEKOLOGIA ESTETYCZNA jest NEAUVIA/ITP S.A. Suchość pochwy, atrofia jej śluzówki oraz wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwości, z którymi boryka się wiele kobiet w …
Labiominoroplastyka, czyli plastyka warg sromowych mniejszych jest obecnie jedną z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu ginekologii plastycznej. Popularność tego zabiegu jest z roku na rok …