fbpx

Wolumetria – jak odmładzać trudną okolicę oka?

Autor Magdalena Błaszczak
wolumetria

Zabieg wolumetryczny jest procedurą medyczną mającą na celu uzupełnienie lub dodanie tkankom twarzy objętości. Najczęstszym wskazaniem jest związane z wiekiem opadanie owalu oraz zacieranie się konturów, spowodowane głównie utratą tkanki tłuszczowej i kostnej w obrębie twarzy. Proces ten rozpoczyna się już po 30. roku życia, a następnie stopniowo postępuje. Dotyczy również okolic oka.

Lek.med Alicja Przybycin o szkodliwości kwasu hialuronowego

lek. med. Alicja Przybycin o odmładzaniu okolicy oka

specjalista laryngolog, lekarz medycyny estetycznej

Aby uzupełnić powstające ubytki i przywrócić twarzy młody wygląd oraz pożądane proporcje, stosuje się, będące w medycynie estetycznej złotym standardem, preparaty wypełniające, takie jak usieciowany kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia czy kwas polimlekowy. Zabieg polega na wstrzyknięciu przez lekarza wybranej substancji w odpowiednie przedziały tkankowe, z zachowaniem szczególnie dużej ostrożności w miejscach wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań. Tu liczą się przede wszystkim wykształcenie, znajomość anatomii oraz doświadczenie zabiegowe.

Jak starzeje się okolica oka?

  • W procesie starzenia dochodzi do zanikania tkanki tłuszczowej dołów skroniowych oraz tkanki tłuszczowej środkowej części policzka.
  • W efekcie skroń robi się wklęsła;
  • zewnętrzna część brwi oraz zewnętrzny kącik oka kierują się ku dołowi;
  • pojawia się tzw. dolina łez, czyli bruzda biegnąca od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka.

Oczywiście każda z tych okolic może być wypełniana oddzielnie. Jednak ze względu na złożoność procesu starzenia w podejściu kompleksowym łączy się najczęściej oba zabiegi i zaopatruje jednoczasowo. W ten sposób odmładza się całą okolicę oka, a nie jedynie eliminuje poszczególne mankamenty.

Czym wypełniać okolicę oka?

  • Okolicę tę wypełnia się, stosując preparaty różnej gęstości, w zależności od miejsca podania oraz funkcji, jaką preparat ma pełnić.
  • Do modelowania zewnętrznej części łuku jarzmowego, głębokiego wypełnienia dołu skroniowego oraz modelowania łuku brwiowego używa się gęstych preparatów. Te stanowią podporę dla powierzchownie położonych tkanek.
  • Przy pracy w powierzchownych przedziałach tkanek (powierzchowne wypełnianie skroni) oraz w miejscach, gdzie skóra jest cienka i delikatna (okolica oka, „dolina łez”), stosuje się miękkie preparaty. Te równomiernie rozkładają się pod powierzchnią skóry oraz nie zmieniają znacznie swojej objętości, co minimalizuje ryzyko obrzęku
  • Przy wypełnianiu okolicy oka coraz większą popularność zyskują wypełniacze autologiczne, pozyskane z tkanki tłuszczowej pacjenta. Nie dają one powikłań pod postacią obrzęku lub efektu Tyndalla, czyli sinawego zabarwienia skóry przy migracji lub zbyt płytkim podaniu kwasu hialuronowego.

Wybór rodzaju wypełniacza oraz plusy i minusy każdego z nich powinny być każdorazowo omówione z pacjentem podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności