fbpx

Witamina C w kosmetykach – z jakimi składnikami warto ją łączyć?

Autor Magdalena Błaszczak
witamina-c

Witamina C od ponad 30 lat jest najdokładniej przebadanym składnikiem aktywnym. Warto ją łączyć z innymi składnikami, aby odmładzała skuteczniej.

Paulina-Spaleniak

Paulina Spaleniak o witaminie C w kosmetykach

kosmetolog, właścicielka Gabinetu Kosmetologii Skin Expert w Wieluniu

Jak działa witamina C na skórę?

Jej pozytywne oddziaływanie zostało potwierdzone w wielu badaniach naukowych.

  • Swoją świetność witamina C zawdzięcza działaniu przeciwstarzeniowemu – ze względu na czynny udział w produkcji kolagenu  i zapobiegania jego degradacji (jest kofaktorem enzymu hydroksylazy).
  • Jest świetnym antyoksydantem – chroni naszą skórę przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym oraz uszkodzeniom DNA.
  • Dodatkowo uszczelnia też naczynia krwionośne niwelując zaczerwienienia i widoczność rozszerzonych naczynek.
  • Witamina C to również świetny wojownik z przebarwieniami – hamując działanie enzymu tyrozynazy  działa rozjaśniająco oraz redukująco na zaburzenia pigmentacyjne spowodowane niewłaściwą produkcją melaniny w skórze.
  • Kwas askorbinowy również świetnie nawilża poprzez stymulację syntezy ceramidów, pośrednio wpływając na odnowę bariery naskórkowej.
  • Dzięki swoim właściwościom wpływa na proces złuszczenia, regulację poziomu sebum i sprzyja procesowi gojenia się ran.

Z czym warto łączyć witaminę C w kosmetykach?

Witamina C nie lubi być sama. Od zawsze najlepiej działa w duetach.

  • Stanowi ona wsparcie przy wchłanianiu żelaza, stabilizuje witaminę E i tworzy z nią kompleks antyoksydacyjny dla naszego organizmu.
  • Najnowsze badania wykazują również, że witamina C tworzy wyjątkowe kompleksy z polifenolami. Słynnym połączeniem jest kurkimina i witamina C. Jest to idealny suplement dla naszej skóry. Zwłaszcza, że sama kurkumina wyizolowana z kurkumy zdobywa coraz większe zainteresowanie w medycynie, w leczeniu chorób dermatologicznych i jako wsparcie kuracji onkologicznych.
  • W badaniach jest wiele dowodów, że taki kompleks działa przeciwstarzeniowo i chroni przed stresem oksydacyjnym. Sama kurkumina wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, dzięki czemu przeciwdziała starzeniu się i fotostarzeniu skóry. Podobnie jak witamina C jest rozpuszczalna w wodzie i wymaga enkapsulacji w celu lepszej penetracji naskórka.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.