Witamina C od ponad 30 lat jest najdokładniej przebadanym składnikiem aktywnym. Warto ją łączyć z innymi składnikami, aby odmładzała skuteczniej.
Paulina Spaleniak o witaminie C w kosmetykach
kosmetolog, właścicielka Gabinetu Kosmetologii Skin Expert w Wieluniu
Jak działa witamina C na skórę?
Jej pozytywne oddziaływanie zostało potwierdzone w wielu badaniach naukowych.
- Swoją świetność witamina C zawdzięcza działaniu przeciwstarzeniowemu – ze względu na czynny udział w produkcji kolagenu i zapobiegania jego degradacji (jest kofaktorem enzymu hydroksylazy).
- Jest świetnym antyoksydantem – chroni naszą skórę przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym oraz uszkodzeniom DNA.
- Dodatkowo uszczelnia też naczynia krwionośne niwelując zaczerwienienia i widoczność rozszerzonych naczynek.
- Witamina C to również świetny wojownik z przebarwieniami – hamując działanie enzymu tyrozynazy działa rozjaśniająco oraz redukująco na zaburzenia pigmentacyjne spowodowane niewłaściwą produkcją melaniny w skórze.
- Kwas askorbinowy również świetnie nawilża poprzez stymulację syntezy ceramidów, pośrednio wpływając na odnowę bariery naskórkowej.
- Dzięki swoim właściwościom wpływa na proces złuszczenia, regulację poziomu sebum i sprzyja procesowi gojenia się ran.
Z czym warto łączyć witaminę C w kosmetykach?
Witamina C nie lubi być sama. Od zawsze najlepiej działa w duetach.
- Stanowi ona wsparcie przy wchłanianiu żelaza, stabilizuje witaminę E i tworzy z nią kompleks antyoksydacyjny dla naszego organizmu.
- Najnowsze badania wykazują również, że witamina C tworzy wyjątkowe kompleksy z polifenolami. Słynnym połączeniem jest kurkimina i witamina C. Jest to idealny suplement dla naszej skóry. Zwłaszcza, że sama kurkumina wyizolowana z kurkumy zdobywa coraz większe zainteresowanie w medycynie, w leczeniu chorób dermatologicznych i jako wsparcie kuracji onkologicznych.
- W badaniach jest wiele dowodów, że taki kompleks działa przeciwstarzeniowo i chroni przed stresem oksydacyjnym. Sama kurkumina wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, dzięki czemu przeciwdziała starzeniu się i fotostarzeniu skóry. Podobnie jak witamina C jest rozpuszczalna w wodzie i wymaga enkapsulacji w celu lepszej penetracji naskórka.
Estetoreksja jest uzależnieniem behawioralnym, podobnym jak zakupoholizm, pracoholizm czy uzależnienie od gier komputerowych. Nałóg ten charakteryzuje się odczuwaniem wewnętrznego przymusu do powtarzania pewnych czynności lub …
W miesiącach letnich bardzo często unikamy produktów na bazie substancji o działaniu złuszczającym, błędnie myśląc, że mogą one doprowadzić do podrażnienia czy, co gorsza, indukować …