Lekarze medycyny estetycznej po każdym zabiegu z użyciem toksyny botulinowej dają swoim pacjentom wiele zaleceń, choć najnowsze badania pokazują, że niektóre z nich nie mają żadnego uzasadnienia. Które zalecenia po botoksie są obecnie nieaktualne?
Dr n. med. Karolina Kopeć
specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z kliniki Skin Spa we Wrocławiu
Liczba zabiegów z użyciem botoksu ciągle rośnie
Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej cieszą się w gabinetach lekarzy medycyny estetycznej wciąż niesłabnącą popularnością, bo jak żadne inne pozwalają w błyskawicznym tempie odmłodzić wygląd twarzy, czyli przede wszystkim pozbyć się zmarszczek na czole i wokół oczu. Botoks umożliwia także rozwiązanie wielu innych problemów typu: bruksizm, nadpotliwość czy tzw. uśmiech dziąsłowy.
Standardowe zalecenia po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej
Sam zabieg jest bardzo krótki, trwa zwykle 10-20 minut, prawie bezbolesny (w wielu gabinetach jako znieczulenie stosuje się chłodzenie okolicy zabiegowej lodem), a na pełne efekty trzeba poczekać od kilku do kilkunastu dni. Lekarze po zabiegu z użyciem botoksu dają szereg zaleceń, które mają na celu minimalizowanie ryzyka powikłań oraz to, by zabieg dał pełny efekt. Najczęściej przekazywane są pacjentom te rekomendacje:
- zakaz schylania głowy i kładzenia się w pozycji horyzontalnej przez co najmniej 4 godziny po zabiegu,
- rezygnacja z latania samolotem przez co najmniej dobę po zabiegu,
- Zakaz korzystania z zabiegów kosmetycznych, kosmetologicznych i z zakresu medycyny estetycznej przez co najmniej 14 dni od zabiegu,
- zakaz masowania okolicy poddanej zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej przez kilka kolejnych dni,
- rezygnacja z ćwiczeń i intensywnego wysiłku fizycznego przez co najmniej dwie doby od zabiegu,
- unikanie sauny, basenu i solarium co najmniej 48 godzin po zabiegu,
- rezygnacja z picia alkoholu przez dwie doby od iniekcji.
Które zalecenia pozabiegowe są już nieaktualne?
Na temat tego, których zaleceń pacjenci, którzy poddali się zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej, nie muszą już przestrzegać, wypowiedziała się w jednym z ostatnich postów na Instagramie dr n. med. Karolina Kopeć, lekarz medycyny estetycznej. Specjalistka stwierdziła:
– Wokół zaleceń po zabiegu podania toksyny botulinowej we wskazaniach estetycznych narosło wiele nieporozumień. Nie tylko wśród pacjentów, ale także w środowisku lekarskim. W większości przypadków rekomendacje przekazywane po zabiegu są oparte na tradycyjnych przekazach liczących ponad kilkanaście lat. Przeczytajcie, co mówią aktualne badania i jakie są moje zalecenia:
- Nie ma potrzeby trzymania uniesionej głowy 4-6 godzin po zabiegu i wstrzymywania się od przebywania w pozycji leżącej. Według dostępnego piśmiennictwa lek jest obecny w miejscu docelowym już po 5-10 minutach.
- Z tego samego powodu nie ma uzasadnienia dla rezygnacji z aktywności fizycznej. Dopuszczam ją od dnia następnego.
- Nie ma badań, które stwierdzają, że masaż miejsc poddanych zabiegowi wspomaga jego efektywność lub zwiększa ryzyko działań niepożądanych. Ja nie zalecam w dniu zabiegu.
- Chłodzenie miejsc poddawanych zabiegowi może w pewnym stopniu minimalizować ryzyko siniaków, ale jednocześnie zmniejszać efektywność zabiegu. Wykazano w badaniach znanych od 15 lat (co prawda nad neurotoksyną typu C i D), że łańcuch lekki toksyny nie przenika do neuronów w temperaturze 20 st. C i niższej.
Zdjęcie eksperta: instagram.com/@dr_karolina
Smart aging – ten trend podbija medycynę estetyczną
Coraz więcej osób korzysta z usług klinik medycyny estetycznej, ale wyraźnie widać, że ich oczekiwania co do zabiegów znacząco się zmieniają. Coraz popularniejsze stają się procedury, które zapewniają spektakularny, a jednocześnie naturalny efekt, czyli te w duchu smart aging…
Od kilku lat słyszę pytanie: „Co Pani sądzi na temat odżywiania zgodnie z grupą krwi?” Jak tu dyplomatycznie odpowiedzieć? Z jednej strony wiemy, że wśród …
Ocenia się, że 1 gram tkanki tłuszczowej (ang. Adipose-derived Stem Cells, ASCs) zawiera do 5 tysięcy komórek macierzystych. Komórki te należą do mezenchymalnych komórek macierzystych. …