fbpx

Botoks – uwaga, te zalecenia pozabiegowe są przestarzałe!

Autor Magdalena Błaszczak
zalecenia-po-botoksie

Lekarze medycyny estetycznej po każdym zabiegu z użyciem toksyny botulinowej dają swoim pacjentom wiele zaleceń, choć najnowsze badania pokazują, że niektóre z nich nie mają żadnego uzasadnienia. Które zalecenia po botoksie są obecnie nieaktualne?

dr karolina kopec

Dr n. med. Karolina Kopeć

specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z kliniki Skin Spa we Wrocławiu

Liczba zabiegów z użyciem botoksu ciągle rośnie

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej cieszą się w gabinetach lekarzy medycyny estetycznej wciąż niesłabnącą popularnością, bo jak żadne inne pozwalają w błyskawicznym tempie odmłodzić wygląd twarzy, czyli przede wszystkim pozbyć się zmarszczek na czole i wokół oczu. Botoks umożliwia także rozwiązanie wielu innych problemów typu: bruksizm, nadpotliwość czy tzw. uśmiech dziąsłowy.

Standardowe zalecenia po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej

Sam zabieg jest bardzo krótki, trwa zwykle 10-20 minut, prawie bezbolesny (w wielu gabinetach jako znieczulenie stosuje się chłodzenie okolicy zabiegowej lodem), a na pełne efekty trzeba poczekać od kilku do kilkunastu dni. Lekarze po zabiegu z użyciem botoksu dają szereg zaleceń, które mają na celu minimalizowanie ryzyka powikłań oraz to, by zabieg dał pełny efekt. Najczęściej przekazywane są pacjentom te rekomendacje:

 • zakaz schylania głowy i kładzenia się w pozycji horyzontalnej przez co najmniej 4 godziny po zabiegu,
 • rezygnacja z latania samolotem przez co najmniej dobę po zabiegu,
 • Zakaz korzystania z zabiegów kosmetycznych, kosmetologicznych i z zakresu medycyny estetycznej przez co najmniej 14 dni od zabiegu,
 • zakaz masowania okolicy poddanej zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej przez kilka kolejnych dni,
 • rezygnacja z ćwiczeń i intensywnego wysiłku fizycznego przez co najmniej dwie doby od zabiegu,
 • unikanie sauny, basenu i solarium co najmniej 48 godzin po zabiegu,
 • rezygnacja z picia alkoholu przez dwie doby od iniekcji.

Które zalecenia pozabiegowe są już nieaktualne?

Na temat tego, których zaleceń pacjenci, którzy poddali się zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej, nie muszą już przestrzegać, wypowiedziała się w jednym z ostatnich postów na Instagramie dr n. med. Karolina Kopeć, lekarz medycyny estetycznej. Specjalistka stwierdziła:
– Wokół zaleceń po zabiegu podania toksyny botulinowej we wskazaniach estetycznych narosło wiele nieporozumień. Nie tylko wśród pacjentów, ale także w środowisku lekarskim. W większości przypadków rekomendacje przekazywane po zabiegu są oparte na tradycyjnych przekazach liczących ponad kilkanaście lat. Przeczytajcie, co mówią aktualne badania i jakie są moje zalecenia:

 • Nie ma potrzeby trzymania uniesionej głowy 4-6 godzin po zabiegu i wstrzymywania się od przebywania w pozycji leżącej. Według dostępnego piśmiennictwa lek jest obecny w miejscu docelowym już po 5-10 minutach.
 • Z tego samego powodu nie ma uzasadnienia dla rezygnacji z aktywności fizycznej. Dopuszczam ją od dnia następnego.
 • Nie ma badań, które stwierdzają, że masaż miejsc poddanych zabiegowi wspomaga jego efektywność lub zwiększa ryzyko działań niepożądanych. Ja nie zalecam w dniu zabiegu.
 • Chłodzenie miejsc poddawanych zabiegowi może w pewnym stopniu minimalizować ryzyko siniaków, ale jednocześnie zmniejszać efektywność zabiegu. Wykazano w badaniach znanych od 15 lat (co prawda nad neurotoksyną typu C i D), że łańcuch lekki toksyny nie przenika do neuronów w temperaturze 20 st. C i niższej. 

  Zdjęcie eksperta: instagram.com/@dr_karolina

Smart aging – ten trend podbija medycynę estetyczną

Coraz więcej osób korzysta z usług klinik medycyny estetycznej, ale wyraźnie widać, że ich oczekiwania co do zabiegów znacząco się zmieniają. Coraz popularniejsze stają się procedury, które zapewniają spektakularny, a jednocześnie naturalny efekt, czyli te w duchu smart aging…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.