W jaki sposób wypełnia i stymuluje skórę hydroksyapatyt wapnia?

Autor Magdalena Błaszczak
hydroksyapatyt-wapnia

Jest jednym z najlepiej przebadanych wypełniaczy skórnych na świecie. Był szeroko stosowany do korekcji umiarkowanych i głębokich zmarszczek i fałdów twarzy oraz do uzupełniania utraconej objętości. To bardzo skuteczny środek w wielu obszarach augmentacji tkanek miękkich twarzy. Charakteryzuje się wysokim i ugruntowanym profilem bezpieczeństwa.

Dr-Bartosz-Pawlikowski

dr Bartosz Pawlikowski o hydroksyapatycie wapnia

dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej

Hydroksyapatyt wapnia łączy w sobie wysoką elastyczność i lepkość ze zdolnością do indukowania długotrwałego tworzenia kolagenu typu I i III, co czyni go idealnym środkiem do globalnego podejścia do twarzy. W systemie kategoryzacji wszczepialnych wyrobów medycznych, zaproponowanym po raz pierwszy przez Werschlera i Narurkara, opierającym się na składzie chemicznym, mechanizmie działania, czasie trwania efektu, bezpieczeństwie i interakcji z tkankami, hydroksyapatyt wapnia zajmuje ugruntowaną wysoką pozycję.

Czym jest hydroksyapatyt wapnia w medycynie estetycznej?

CaHA to biodegradowalna substancja, która stanowi, w zależności od preparatu: 1%, 30%, 55% syntetycznych mikrosfer CaHA (średnica 8-12 μm lub 25-45 μm) zawieszonych w wodnym nośniku w postaci żelu karboksymetylocelulozowego lub w sieciowanym kwasie hialuronowym. Rozpuszczalny żel nośnikowy równomiernie rozprowadza mikrosfery CaHA, zapewniając korekcję 1:1 i stopniowo rozprasza się, pozostawiając mikrosfery w miejscu wstrzyknięcia, gdzie indukują one neokolagenezę poprzez aktywację fibroblastów. W biostymulatorach gdzie CaHA jest zawieszonyw kwasie hialuronowym, kwas ulega powolnej biodegradacji zależnej od stopnia sieciowania. W ten sposób biostymulatory na bazie CaHA zapewniają zarówno natychmiastowe (zastępcza objętość), jak i długotrwałe (biostymulacja kolagenu) zwiększenie objętości.

Wpływ hydroksyapatytu wapnia na fibroblasty i kolagen

  • Fibroblasty znajdują się we wszystkich tkankach łącznych i uważa się, że mikrosfery CaHA wywołują ich aktywację, a następnie produkcję kolagenu, niezależnie od głębokości podania.
  • Badania na zwierzętach wykazały, że nowy wzrost kolagenu następuje już po czterech tygodniach od wstrzyknięcia i trwa co najmniej 12 miesięcy.
  • Natychmiastowa korekta objętości oraz stymulacja długotrwałego odkładania się nowego kolagenu otaczającego mikrosfery przyczynia się do średniego czasu trwania efektu od 12 do 18 miesięcy, chociaż niektóre wyniki odnotowano 24 miesiące po wstrzyknięciu.

Bezpieczeństwo stosowania hydroksyapatytu wapnia

  • Komórki progenitorowe dla osteogenezy nie istnieją w tkankach miękkich. W obszernej literaturze opisującej zastosowanie CaHA w różnych zastosowaniach w tkankach miękkich nie opisano żadnego zwapnienia ani osteogenezy.
  • CaHA jest całkowicie biodegradowalnym wypełniaczem tkanek miękkich.
  • Z biegiem czasu mikrosfery CaHA są rozkładane przez fagocyty na jony wapnia i fosforany.
  • Dalszego dowodu na biodegradowalność CaHA dostarcza analiza, w którym przeprowadzono badania tomografii komputerowej (CT) przed i po leczeniu za pomocą CaHA u 58 osób z lipoatrofią związaną z HIV lub wyraźnymi fałdami nosowo-wargowymi. W tomografii komputerowej wykonanej bezpośrednio po wstrzyknięciu CaHA był wyraźnie widoczny, podczas gdy 12 miesięcy po pierwszym wstrzyknięciu można było zaobserwować jedynie resztkowe ilości CaHA.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności