Są związane bezpośrednio z reakcją na preparat oraz jego podanie za pomocą iniekcji. Na szczęście najczęściej przebiegają łagodnie i nie wymagają dodatkowych działań ze strony lekarza.
dr Alicja Przybycin o działaniach niepożądanych po toksynie botulinowej
otolaryngolog, lekarz medycyny estetycznej
Ból głowy
Może utrzymywać się do trzech dni od zabiegu i ustępuje po podaniu łagodnych leków przeciwbólowych takich jak paracetamol, metamizol czy ibuprofen.
Bolesność i siniaki
– Bolesność w miejscu wkłucia spowodowana reakcją na mechaniczne uszkodzenie tkanki podczas iniekcji, ustępuje po 1–2 dniach.
–Siniaki powstające w wyniku naruszenia drobnych naczyń krwionośnych podczas wkłucia, ustępują samoistnie, można jednak zalecić pacjentowi miejscowe stosowanie preparatu heparyny lub arniki.
Krwiaki
Ze względu na niewielki rozmiar igły iniekcyjnej są dość rzadkie i występują podczas przerwania ciągłości średniego lub większego naczynia krwionośnego. Niezwłocznie po wystąpieniu objawów warto schłodzić miejsce wkłucia, a w przypadku dużych krwiaków należy rozważyć podanie antybiotyku, by uniknąć zakażenia i utworzenia ropnia.
Reakcja alergiczna
– Jest rzadkim powikłaniem w przypadku podania toksyny botulinowej, jednak w literaturze opisano nawet pojedyncze przypadki wstrząsu anafilaktycznego bezpośrednio po iniekcji.
– W przypadku reakcji alergicznej o małym lub umiarkowanym nasileniu (pokrzywka lub wzmożony odczyn zapalny w zaopatrywanej okolicy) wystarczy doustne podawanie leków antyhistaminowych do czasu ustąpienia objawów.
– W sytuacji nasilonej reakcji konieczne jest podanie sterydu (hydrokortyzonu, dexametazonu) i leku przeciwhistaminowego (phenazolinu, clemastinu) dożylnie oraz kontynuowanie leczenia lekami doustnymi w domu.
– W razie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego należy niezwłocznie podjąć czynności ratunkowe, stąd w każdym gabinecie powinien być dostępny zestaw reanimacyjny zaopatrzony w adrenalinę, leki steroidowe, leki przeciwhistaminowe, zestaw do udrażniania dróg oddechowych i intubacji.
– Konieczna jest dbałość o regularne szkolenie personelu z udzielania pierwszej pomocy medycznej i resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Jakie są najczęstsze powikłania po zabiegach medycyny estetycznej?
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane są z trzech powodów: leczenia kompleksów i defektów, poprawy atrakcyjności pacjenta oraz zmiany wyglądu. Każda procedura medyczna niesie za sobą fizjologiczne skutki, możliwość wystąpienia działań niepożądanych oraz powikłań…
Plastyka powiek jest najczęściej wykonywanym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej na świecie. Na popularność blefaroplastyki wpływa szeroki wachlarz wskazań, duża dostępność i stosunkowo szybka rekonwalescencja. …
Dr Marta Roth o syndromie przepełnionej twarzy „FOS” Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej Co to jest syndrom przepełnionej twarzy „FOS”? FOS to nazwa pochodząca od angielskiego …