fbpx

Uwaga! Te działania niepożądane mogą się pojawić po toksynie botulinowej

Autor Przemek

Są związane bezpośrednio z reakcją na preparat oraz jego podanie za pomocą iniekcji. Na szczęście najczęściej przebiegają łagodnie i nie wymagają dodatkowych działań ze strony lekarza. 

Lek.med Alicja Przybycin o szkodliwości kwasu hialuronowego

dr Alicja Przybycin o działaniach niepożądanych po toksynie botulinowej

otolaryngolog, lekarz medycyny estetycznej

Ból głowy

Może utrzymywać się do trzech dni od zabiegu i ustępuje po podaniu łagodnych leków przeciwbólowych takich jak paracetamol, metamizol czy ibuprofen.

Bolesność i siniaki

– Bolesność w miejscu wkłucia spowodowana reakcją na mechaniczne uszkodzenie tkanki podczas iniekcji, ustępuje po 1–2 dniach.

–Siniaki powstające w wyniku naruszenia drobnych naczyń krwionośnych podczas wkłucia, ustępują samoistnie, można jednak zalecić pacjentowi miejscowe stosowanie preparatu heparyny lub arniki.

Krwiaki

Ze względu na niewielki rozmiar igły iniekcyjnej są dość rzadkie i występują podczas przerwania ciągłości średniego lub większego naczynia krwionośnego. Niezwłocznie po wystąpieniu objawów warto schłodzić miejsce wkłucia, a w przypadku dużych krwiaków należy rozważyć podanie antybiotyku, by uniknąć zakażenia i utworzenia ropnia.

Reakcja alergiczna

– Jest rzadkim powikłaniem w przypadku podania toksyny botulinowej, jednak w literaturze opisano nawet pojedyncze przypadki wstrząsu anafilaktycznego bezpośrednio po iniekcji.

– W przypadku reakcji alergicznej o małym lub umiarkowanym nasileniu (pokrzywka lub wzmożony odczyn zapalny w zaopatrywanej okolicy) wystarczy doustne podawanie leków antyhistaminowych do czasu ustąpienia objawów.

– W sytuacji nasilonej reakcji konieczne jest podanie sterydu (hydrokortyzonu, dexametazonu) i leku przeciwhistaminowego (phenazolinu, clemastinu) dożylnie oraz kontynuowanie leczenia lekami doustnymi w domu.

– W razie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego należy niezwłocznie podjąć czynności ratunkowe, stąd w każdym gabinecie powinien być dostępny zestaw reanimacyjny zaopatrzony w adrenalinę, leki steroidowe, leki przeciwhistaminowe, zestaw do udrażniania dróg oddechowych i intubacji.

– Konieczna jest dbałość o regularne szkolenie personelu z udzielania pierwszej pomocy medycznej i resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Jakie są najczęstsze powikłania po zabiegach medycyny estetycznej?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane są z trzech powodów: leczenia kompleksów i defektów, poprawy atrakcyjności pacjenta oraz zmiany wyglądu. Każda procedura medyczna niesie za sobą fizjologiczne skutki, możliwość wystąpienia działań niepożądanych oraz powikłań…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.