Te znamiona mogą być niebezpieczne

Autor Magdalena Błaszczak
usuwanie-znamion

Niektóre znamiona, choć może niezbyt estetyczne, nie mają znaczenia zdrowotnego. Są jednak takie, które bezwzględnie trzeba usunąć. Co w przypadku znamion od razu powinno wzbudzić niepokój?

dr-Waldemar-Jankowiak-o-laserowym-resurfacingu

dr Waldemar Jankowiak

specjalista chirurg, lekarz medycyny estetycznej UIME, wiceprezes PTMEiAA 

Brodawki, znamiona, włókniaki

Z wiekiem i ilością pochłoniętych promieni słonecznych rośnie liczba niechcianych zmian na skórze – znamion, brodawek, włókniaków. Warto, a czasem trzeba je usunąć, zwłaszcza jeśli są w miejscach drażnionych, budzą niepokój co do charakteru zmiany lub po prostu przeszkadzają. Często jedynym powodem usunięcia zmiany są tylko względy estetyczne. Są jednak takie znamiona, które wymagają natychmiastowego działania. Które z nich mogą być niebezpieczne?

  • Niemal każda osoba ma na skórze od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu znamion, pieprzyków, brodawek i innych zmian skórnych.
  • Zabieg usuwania znamion jest bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, często nie wymagają chirurgicznego wycięcia.
  • W zależności od typu zabiegu chirurg może wykorzystać np. zabiegi laserowe lub nowoczesną elektrokoagulację, uzyskując bardzo dobry efekt estetyczny.
  • Zmiany, których usunięcie chirurgicznie jest konieczne poddawane są badaniu histopatologicznemu. Wykonuje się je precyzyjnie w koniecznych granicach, ale z dbałością o jak najlepszy efekt estetyczny.

Usuwanie znamion – jak wygląda zabieg

  • Procedurę usuwania znamion wykonuje specjalista chirurg, lekarz medycyny estetycznej, trwa ona od 30 do 60 minut.
  • Podczas konsultacji, specjalista chirurg kwalifikuje znamiona i sposób ich usuwania. Wybór zależy od charakteru znamion, okolicy oraz oczekiwań pacjenta.
  • W przypadku leczenia chirurgicznego podejrzana zmiana wycinana jest z marginesem zdrowej skóry, wymaga to niekiedy założenia kilku szwów oraz wizyty kontrolnej po kilku dniach.

Te znamiona powinny budzić niepokój

Utarła się powszechna opinia, że tylko znamiona dużych rozmiarów mogą być niebezpieczne. Niestety ta informacja nie do końca jest prawdziwa. Może tak być, ale nie należy lekceważyć także tych mniejszych i niepozornych zmian na skórze. Często to właśnie one mogą być zapowiedzią nowotworu skóry, czyli czerniaka. Najważniejszym sygnałem, którego nie można zignorować, jest krwawienie znamienia. Równie ważnym ostrzeżeniem jest szybkie powiększanie się zmiany skórnej.

  • Czerniak może się pojawić jako nowe znamię, ale również może się w niego przekształcić pieprzyk lub znamię istniejące na skórze już wcześniej. Jeśli zmiana skórna swędzi, pulsuje lub w inny sposób daje o sobie znać, należy ją skonsultować u specjalisty.

Kiedy należy usunąć niepokojące znamiona

Nie każde nowe znamię należy usuwać, ale każde należy obserwować i raz na jakiś czas sprawdzać podczas badania dermatoskopem, które ujawni, czy znamię posiada niepokojące cechy. Pojawiające się asymetrie, nieregularne krawędzie, niejednolita barwa, większa niż do tej pory średnica zmiany itp., mogą zostać podczas badania zauważone nawet w trudno dostępnych miejscach. W razie niepokojących objawów lekarz skieruje do usunięcia znamienia dobraną do rodzaju znamienia metodą.

Laserowe usuwanie znamion

Laser to najpopularniejsza metoda usuwania niegroźnych znamion. Jeśli jednak zmiana skórna budzi podejrzenia, powinna zostać usunięta chirurgicznie i wysłana do badania histopatologicznego. Metoda laserowa sprawdza się najlepiej w likwidowaniu plam i przebarwień, kurzajek, brodawek, blizn itp.

Wskazania i przeciwskazania do usunięcia znamion

Są znamiona i zmiany skórne, które trzeba bezwzględnie skonsultować z lekarzem i poddać się zabiegowi ich usunięcia. Najważniejsze wskazania:

  • Choroby skóry i tkanki podskórnej
  • Łagodne zmiany: włókniaki, zmiany barwnikowe, brodawki łojotokowe, kaszaki, tłuszczaki
  • Choroby nowotworowe skóry i tkanki podskórnej
  • Leczenie blizn przerosłych i bliznowców (keloidów)

Wśród przeciwskazań dwa najważniejsze to: zaburzenia krzepnięcia krwi oraz skłonność skóry do bliznowacenia.

Jak bezbłędnie rozpoznać rodzaje przebarwień?

Brązowe plamki pojawiają się na skórze z bardzo różnych przyczyn. Jedne są łatwiejsze do usunięcia, inne to naprawdę „poważny przeciwnik”, gdy chcemy się ich pozbyć. Jak rozpoznać rodzaje przebarwień? Jak na przykład nie pomylić Poikiloderma Civetta z przebarwieniem pozapalnym? Ich właściwe rozróżnienie ułatwia wprowadzenie właściwej terapii.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności