Dla większości osób zastosowanie diety 1000 kalorii dziennie przynosi dość szybko efekt chudnięcia. Jedna z moich pacjentek na tej diecie przybierała na wadze.
Dieta 1000 kalorii – przypadek pacjentki
Podczas praktyk studenckich trafił mi się zagadkowy problem do rozwiązania. Młoda dziewczyna, nie z nadwagą, ale bardzo otyła. Była klasycznym nieksiążkowym przypadkiem, odbiegającym od wszystkich standardów. Zapytałam ją o stosowane diety. Przetestowała na sobie wszystkie, jakie zwykle na wszystkich działają. Łącznie z dietą 1000 kalorii. Żadna nie działała, nie chudła,
Co sądzę na temat diety 1000 kalorii?
Tutaj mała dygresja. Dieta 1000 kalorii to mój ulubiony rodzaj dietetycznego pastwienia się nad sobą. W okresie wiosenno-letnim rozpisują się o niej wszystkie kobiece poradniki, teraz również portale internetowe. Dieta ta ma bardzo słuszne założenia. 1000 kalorii to przeciętnie ta ilość energii, jakiej potrzebuje człowiek, by
przeżyć. Jeśli nic nie robi, dieta ta zaspokaja podstawowe procesy życiowe: pracę nerek, pracę serca, gałek ocznych. Wszystko, co poza tym: myślenie, chodzenie, działanie, jest pobierane z zasobów tkanki tłuszczowej. Jako dietetyk nigdy nie zalecam spożywania tak niewielkiej ilości kalorii. To zdecydowanie za mało dla przeciętnego, dorosłego człowieka. Dlaczego więc dieta 1000 kalorii nie działała w przypadku tej młodej pacjentki?
Na czym polega badanie w komorze kalorymetrycznej
Postanowiłam poddać dziewczynę badaniu w komorze kalorymetrycznej. To najstarszy sposób określania wydatku energetycznego. Opiera się na założeniu, że każda postać energii wykorzystywanej przez organizm (energia mechaniczna, chemiczna czy elektryczna) ostatecznie zamieniana jest w energię cieplną. Dlatego ilość ciepła wydzielanego przez organizm odzwierciedla poziom przemian energetycznych. Pomiar polega na oznaczeniu ilości ciepła wydzielanego przez organizm znajdujący się w komorze kalorymetryczne. To urządzenie przypomina pomieszczenie otoczone obiegiem wodnym. Na podstawie zwiększenia się temperatury wody otaczającej ściany komory określa się ilość wydzielanego ciepła (w jednostce czasu).
Dieta 1000 kalorii – co wykazało badanie w komorze kalorymetrycznej?
Po przebadaniu w komorze kalorymetrycznej dziewczyna okazała się rzadkim wyjątkiem. Dla większości osób zastosowanie diety 1000 kcal/dzień przynosi dość szybko efekt chudnięcia. Moja pacjentka na tej diecie nie chudła, a tyła. Okazało się, że potrzebowała jedynie 400 kcal, by przeżyć. Jak to możliwe? Taki miała metabolizm. Musiałam się więc zmierzyć z trudnym, aczkolwiek możliwym zaprojektowaniem jej diety na poziomie 400 kcal/dzień. To przyniosło oczekiwane rezultaty. Oczywiście pacjentka musiała jednocześnie zacząć pracować nad poprawą metabolizmu.
Dieta IF – post przerywany 16/8 – dlaczego warto go stosować?
Co to jest dieta IF? To post przerywany, który jest nazywany także dietą IF (ang. Intermittent Fasting). Opiera się o zaprzestanie spożywania pokarmów i napojów zawierających kalorie przez założony okres czasu.