Starzenie się jest procesem nieodwracalnym, a wraz z wiekiem obserwujemy szereg zmian w naszej twarzy. Jednym z wyznaczników młodości jest owal w kształcie litery V, w umownym pojęciu nazywany trójkątem młodości. Z wiekiem opisywany trójkąt ulega odwróceniu.
lek. med. Marta Szyderska o trójkącie młodości
Lekarz medycyny estetycznej, DerClinic, LaGuel
Po 25 roku życia w skórze zmniejsza się ilość kolagenu, który odpowiada za utrzymanie w dobrej kondycji więzadeł podtrzymujących skórę, przez co łatwo poddaje się ona sile grawitacji. Skóra traci jędrność, zaczynają opadać policzki, pojawia się dolina łez, bruzdy nosowo-wargowe i tzw. chomiki. Podbródek staje się mniej wyrazisty, poszerzając dolną cześć twarzy. Taki owal, często bardziej niż zmarszczki, decyduje o tym, że twarzy brakuje młodzieńczej świeżości i lekkości. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, a holistyczne podejście do piękna opierające się na regeneracji i stymulacji skóry pozwala spowolnić procesy starzenia.
Z wiekiem kontur twarzy rozmywa się. Im szybciej rozpoczniemy pracować ze skórą, tym dłużej i w maksymalny sposób opóźnimy zachodzące w niej zmiany. Nigdy nie jest za późno na profilaktykę przeciwstarzeniową i poprawę jakości skóry. Rozwój i postęp technologiczny umożliwia uzyskanie niechirurgicznymi metodami wyraźnych, dobrych efektów, opartych na naturalnym wyglądzie.
Terapie na zachowanie trójkąta młodości
W swojej praktyce stosuję połączenie kilku terapii o działaniu liftingująco – wolumetrycznym, na szczególną uwagę zasługują zabiegi takie jak:
- radiofrekwencja mikroigłowa RF, skupiająca się na utrzymaniu odpowiedniej jędrności skóry, poprawiając jej ogólną kondycję, wykorzystując naturalne procesy regeneracyjne tkanek;
- stymulatory tkankowe zawierające nieusieciowany kwas hialuronowy, aminokwasy, peptydy biomimetyczne czy polinukleotydy, mające na celu głębokie odżywienie na poziomie komórkowym, dając naturalny efekt odnowy i nawilżenia skóry. Równocześnie wzmacniają więzadła w skórze i poprawiająfunkcjonowanie poduszeczek tłuszczowych.
- kwas hialuronowy o wysokim stopniu usieciowania, umożliwiający nie tylko uzupełnienie ubytków w tkance np. wypełniając bruzdy nosowo-wargowe, ale również wzmacniający punkty podporowe tzw rusztowanie twarzy, delikatnie podkreślając okolicę policzków, skroni, brody, czy kątów żuchwy.
Procedura terapii podtrzymującej efekt ,,trójkąta młodości”
Pierwszy etap rozpoczynający terapię powinien zawsze opierać się na przygotowaniu skóry do bardziej inwazyjnych zabiegów, aby wyniki były trwałe i naprawdę dobre.
- Na początek proponuję radiofrekwencję mikroigłową RF. Zabieg polegający na równoczesnym nakłuwaniu skóry mikroigłami oraz podgrzewaniu jej za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. Połączenie tych dwóch metod prowadzi do uzyskania spektakularnych efektów. Powstałe za pomocą igieł mikrouszkodzenia tkanki, stymulują jej naturalne procesy regeneracyjne, a podniesiona temperatura obszaru zabiegowego powoduje obkurczenie włókien kolagenowych. To z kolei prowadzi do poprawy jędrności oraz gęstości skóry, a także wytworzenia nowego kolagenu.
- Następny etap to zastosowanie stymulatorów tkankowych z wykorzystaniem kwasu hialuronowego oraz aminokwasów lub polinukleotydów pozwalających odpowiednio odżywić skórę na poziomie komórkowym. Oba preparaty dają podobne efekty, a wybór preparatu jest kwestią indywidualną, zależną od oczekiwań pacjenta. Polinukleotydy wiążą wodę zapewniając długotrwałe izoosmotyczne nawodnienie macierzy pozakomórkowej. Jednocześnie wykazują działanie antyoksydacyjne zwalczając wolne rodniki, przyspieszające proces starzenia się skóry. Natomiast kwas hialuronowy z aminokwasami to unikalny produkt o bogatej kombinacji aminokwasów wspomagających i wzmacniających syntezę kolagenu i elastyny w strukturach skóry, także poprawiających jej gęstość i napięcie. Doskonale regeneruje i rewitalizuje komórki wygładzając drobne zmarszczki i zmarszczki mimiczne. Dodatkowo dogłębnie nawilża i nadaje skórze aksamitną gładkość.
- Mając skórę w dobrej kondycji można przejść do metod bardziej inwazyjnych z wykorzystaniem produktów o wysokim stopniu usieciowanego kwasu hialuronowego. Wolumetria twarzy to niechirurgiczny zabieg, polegający na modelowaniu twarzy bez użycia skalpela. Metoda ta jest niejako korekcją objętości tkanek miękkich, poprzez iniekcję wypełniacza w miejsca, gdzie podskórna tkanka tłuszczowa uległa redukcji lub obserwuje się opadnięcie tkanek. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest modelowanie rysów twarzy, przywracając im pierwotny kształt, oraz poprawiając gęstość i elastyczności skóry, co w konsekwencji przekłada się na młodszy wygląd.
Które peelingi chemiczne o działaniu przeciwzapalnym można stosować latem?
Obiegowa opinia, że zabiegów z użyciem kwasów chemicznych nie powinno się stosować latem, sprawia, że wiele pacjentek nie chce kontynuować terapii skóry ze zmianami trądzikowymi czy trądzikiem różowatym w tym okresie. Które kwasy są bezpieczne do stosowania przez cały rok i mają działanie przeciwzapalne?
7 września w Hotelu Crown Plaza The Hub w Warszawie ponad 100 lekarzy z całej Polski wzięło udział w oficjalnej inauguracji lipoliftingu kwasem hialuronowym. O …
Wypełnianie tej części twarzy to nadal jedna z najczęściej wykonywanych procedur zabiegowych medycyny estetycznej. Niestety, często wiąże się z powikłaniami. Można je naprawić za pomocą hialuronidazy …