fbpx

Te roztocza mogą zaostrzać trądzik różowaty

Autor Magdalena Błaszczak
tradzik-rozowaty-portal

Jak pokazują wyniki badań, jednym z czynników zaostrzających przebieg trądziku różowatego, choroby skóry, która obecnie dotyka co dziesiątą osobę dorosłą, mogą być roztocza Demodex.

Claudia Musiał

Doktorantka Nauk Medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (Katedra i Zakład Chemii Medycznej, Wydział Lekarski), wykładowca w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku, kosmetolog – specjalista kosmetologii bioestetycznej, trycholog

Bakterie a trądzik różowaty

Badanie z 2020 roku o tytule “Characterization and Analysis of the Skin Microbiota in Rosacea: A Case–Control Study” opublikowane w American Journal  of Clinical Dermatology, wykazało znaczny wzrost bakterii Prevotella  u pacjentów z trądzikiem różowatym, natomiast ograniczenie liczebności bakterii Acinetobacter (należących do gammaproteobakterii), które zmniejszają reakcje alergiczne. Stąd też, wyniki badań mogą wskazywać na możliwość wzrostu chorób alergicznych u pacjentów z trądzikiem różowatym.

Roztocza zaostrzające objawy trądziku różowatego

Badaniom zostały poddane mikroskopijne roztocza Demodex, które dzieli się na grupę nużeńców żyjących w mieszkach włosowych oraz gruczołach Meiboma – Demodex folliculorum, oraz zlokalizowanych w gruczołach łojowych skóry – Demodex brevis. Dr Frank C. Powell ze szpitala Mater Misericordiae Hospital  w Dublinie w Irlandii zwrócił uwagę, na występowanie roztoczy Demodex w obrębie zmian związanych z trądzikiem różowatym. Co więcej, dermatolog Dr Fabienne Forton (Bruksela, Belgia) sugeruje rolę roztoczy Demodex i infekcji skóry z nimi związane, indukują stymulację receptorów Toll-podobnych (TLR, toll-like receptors), których działanie jest porównane do katelicydyny. Stwierdzono także, że ograniczenie liczebności roztoczy Demodex powodowało wyciszenie zmian skórnych u pacjentów z trądzikiem różowatym.

 Ograniczenie liczby mastocytów

Jak wskazuje publikacja „The theranostics role of mast cells in the pathophysiology of rosacea” z 2019 roku, zasadniczą rolę w patofizjologii trądziku różowatego, jak również potencjalnych celów terapeutycznych, mogą pełnić komórki tuczne (inaczej mastocyty). Stwierdzono bowiem, że występuje zależność między czasem trwania aktywnego trądziku różowatego, a ilością komórek tucznych.

Skuteczny kwas azelainowy

Znaczne uwrażliwienie skóry, które powiązane jest z zaczerwienieniem skóry czy uczuciem pieczenia, jest spowodowane faktem wystąpienia zaburzenia funkcji bariery skórnej. Jedną z potencjalnych opcji terapeutycznych w gabinecie kosmetologicznym jest kwas azelainowy, który skutecznie zapobiega nawrotom trądziku różowatego.

Trądzik odwrócony – przyczyny, objawy, najskuteczniejsze leczenie

Znany jest również jako Hidradenitis suppurativa (HS) lub choroba Velpeaua. To przewlekła, nawracająca, zapalna choroba skóry. Ma charakter ogólnoustrojowy i może wpływać na inne narządy i układy organizmu. HS nie jest chorobą zakaźną, nie można się nią zarazić.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.