Jak pokazują wyniki badań, jednym z czynników zaostrzających przebieg trądziku różowatego, choroby skóry, która obecnie dotyka co dziesiątą osobę dorosłą, mogą być roztocza Demodex.
Bakterie a trądzik różowaty
Badanie z 2020 roku o tytule “Characterization and Analysis of the Skin Microbiota in Rosacea: A Case–Control Study” opublikowane w American Journal of Clinical Dermatology, wykazało znaczny wzrost bakterii Prevotella u pacjentów z trądzikiem różowatym, natomiast ograniczenie liczebności bakterii Acinetobacter (należących do gammaproteobakterii), które zmniejszają reakcje alergiczne. Stąd też, wyniki badań mogą wskazywać na możliwość wzrostu chorób alergicznych u pacjentów z trądzikiem różowatym.
Roztocza zaostrzające objawy trądziku różowatego
Badaniom zostały poddane mikroskopijne roztocza Demodex, które dzieli się na grupę nużeńców żyjących w mieszkach włosowych oraz gruczołach Meiboma – Demodex folliculorum, oraz zlokalizowanych w gruczołach łojowych skóry – Demodex brevis. Dr Frank C. Powell ze szpitala Mater Misericordiae Hospital w Dublinie w Irlandii zwrócił uwagę, na występowanie roztoczy Demodex w obrębie zmian związanych z trądzikiem różowatym. Co więcej, dermatolog Dr Fabienne Forton (Bruksela, Belgia) sugeruje rolę roztoczy Demodex i infekcji skóry z nimi związane, indukują stymulację receptorów Toll-podobnych (TLR, toll-like receptors), których działanie jest porównane do katelicydyny. Stwierdzono także, że ograniczenie liczebności roztoczy Demodex powodowało wyciszenie zmian skórnych u pacjentów z trądzikiem różowatym.
Ograniczenie liczby mastocytów
Jak wskazuje publikacja „The theranostics role of mast cells in the pathophysiology of rosacea” z 2019 roku, zasadniczą rolę w patofizjologii trądziku różowatego, jak również potencjalnych celów terapeutycznych, mogą pełnić komórki tuczne (inaczej mastocyty). Stwierdzono bowiem, że występuje zależność między czasem trwania aktywnego trądziku różowatego, a ilością komórek tucznych.
Skuteczny kwas azelainowy
Znaczne uwrażliwienie skóry, które powiązane jest z zaczerwienieniem skóry czy uczuciem pieczenia, jest spowodowane faktem wystąpienia zaburzenia funkcji bariery skórnej. Jedną z potencjalnych opcji terapeutycznych w gabinecie kosmetologicznym jest kwas azelainowy, który skutecznie zapobiega nawrotom trądziku różowatego.
Trądzik odwrócony – przyczyny, objawy, najskuteczniejsze leczenie
Znany jest również jako Hidradenitis suppurativa (HS) lub choroba Velpeaua. To przewlekła, nawracająca, zapalna choroba skóry. Ma charakter ogólnoustrojowy i może wpływać na inne narządy i układy organizmu. HS nie jest chorobą zakaźną, nie można się nią zarazić.
Katarzyna Nowacka ekspertka kosmetologii, prekursorka kosmetologii holistycznej. Od 2000 r. prowadzi własny gabinet w Kaliszu Ta dieta pomaga wyciszyć trądzik Mianem trądziku hormonalnego określa się …
Skrobanie skóry skalpelem brzmi przerażająco, jednak w Stanach Zjednoczonych i krajach latynoskich to bardzo popularna metoda złuszczania martwego naskórka. Na czym polega ten zabieg i …