Terapie łączone są obecnie najskuteczniejszą formą walki z cellulitem. Możliwości technologiczne, które mamy na rynku, pozwalają w krótkim czasie uzyskać bardzo dobre rezultaty. Nawet klientki, które przypominają sobie o swoim ciele tuż przed urlopem, mają realną szansę pięknie wyglądać w bikini.
mgr Karolina Janiak o terapii łączonej na cellulit
kosmetolog z gabinetu Kosmetologia Estetyczna i Holistyczna Katarzyna Nowacka
Czym jest cellulit?
Cellulit obejmuje zmiany obrzękowo-włóknisto-
Co jest przyczyną powstawania cellulitu?
„Skórka pomarańczowa” jest problemem bardzo złożonym, na którego powstawanie wpływa wiele czynników, takich jak: genetyka, zaburzenia hormonalne oraz styl życia. Dlatego tak istotne jest, aby zebrać bardzo dokładny wywiad przed rozpoczęciem terapii.
Zawsze zalecamy wykonanie podstawowych badań. Są to:
- morfologia;
- lipidogram;
- hormony tarczycy;
- estradiol;
- progesteron;
- glukoza oraz insulina na czczo.
Jak powinien wyglądać plan antycellulitowy?
Przed ułożeniem planu pytamy o styl życia, aktywność sportową, przyjmowane leki i dietę. Odpowiedzi na te pytania pozwalają wyeliminować zaburzenia organizmu o podłożu chorobowym oraz złe nawyki, które mogą wpłynąć na efektywność terapii. Ważne jest, aby klient również zaangażował się w program urodowy. Podstawą jest picie co najmniej dwóch litrów wody na dobę. Pozwoli to poprawić nawodnienie komórkowe, usprawni mikrokrążenie, którego zaburzenie jest jedną z przyczyn powstawania cellulitu, oraz wspomoże drenaż. Kolejną istotną sprawą jest odpowiednia dieta, najlepiej niskowęglowodanowa, a w przypadku osób otyłych z odpowiednio dobranym deficytem kalorycznym. Uwolniony podczas zabiegów tłuszcz musi zostać odprowadzony do wątroby i tam zmetabolizowany. Wprowadzenie aktywności fizycznej, minimum dwa razy w tygodniu, wzmocni ten proces. Dodatkowo powinniśmy wspomóc suplementami pracę wątroby. Przydatny będzie wyciąg z karczocha, desmodium, wiązówki błotnej, czarnej rzodkwi.
W jaki sposób łączyć ze sobą zabiegi w gabinecie
Wracając do tematu samych zabiegów: najlepsze efekty uzyskamy, łącząc ze sobą różne technologie. Musimy usprawnić mikrokrążenie oraz układ limfatyczny, zmniejszyć wielkość adipocytów, odprowadzić toksyny oraz rozluźnić łącznotkankowe przegrody międzykomórkowe. W mojej pracy najlepsze efekty uzyskuję, łącząc trzy zabiegi: masaż próżniowy, falę akustyczną i zabieg z użyciem bandaży.
Masaż próżniowy
To zdecydowanie więcej niż tylko masaż z podciśnieniem. Dzięki blisko 30 różnym programom zabiegowym oraz dwóm głowicom (do wyboru specjalisty), z których każda ma inną konstrukcję, możemy zapewnić każdemu klientowi bardzo indywidualne podejście. Na rolkach urządzenia znajdują się mikrootwory, które podczas zabiegu intensywnie stymulują mikrokrążenie oraz „ćwiczą” nasz układ limfatyczny. Do wyboru mamy podwójne głowice Robotwins, które działają bardziej powierzchownie – drenują, ujędrniają, pobudzają mikrokrążenie – oraz pojedynczą, dużą głowicę Robosolo, którą rozmasowujemy najgłębsze warstwy tkanki podskórnej i rozluźniamy mięśnie, a co za tym idzie nie tylko pozbywamy się cellulitu, ale także modelujemy sylwetkę. Pierwszy zabieg zawsze zaczynamy od delikatnego drenażu całego ciała przy użyciu podwójnych głowic. Dzięki temu układ limfatyczny będzie odpowiednio przygotowany do kolejnych zabiegów, które wywołają reakcje w głębszych warstwach naszej skóry. Pamiętajmy, że to układy limfatyczny i krwionośny transportują wszystkie składniki odżywcze, toksyny oraz płyny – zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz każdej naszej komórki. Bez sprawnego funkcjonowania tych układów efekty zabiegów będą zdecydowanie słabsze i krótkotrwałe. Z zabiegu na zabieg zwiększamy ich intensywność i głębokość. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie pracować ze skórą na wszystkich jej poziomach, co jest bardzo istotne w przypadku cellulitu.
Fala akustyczna
Od lat jest stosowana z powodzeniem w fizjoterapii do leczenia takich schorzeń jak ostrogi piętowe czy łokieć tenisisty oraz przy rozbijaniu kamieni nerkowych. Głowica urządzenia w sposób mechaniczny wytwarza falę o bardzo dużej energii, którą wprowadzamy w głąb skóry w postaci drgań cząsteczek. Powoduje to gwałtowny skok i spadek ciśnienia wewnątrz tkanek – wstrząs, dzięki któremu uzyskujemy szereg zmian fizjologicznych oraz histologicznych. Główne z nich to:
- rozluźnienie pogrubionych przegród łącznotkankowych pomiędzy adipocytami;
- usprawnienie przepływu w naczyniach krwionośnych i limfatycznych;
- pobudzenie tworzenia się nowych włókien kolagenowych i elastynowych;
- zmiany czynnościowe w błonie komórkowej adipocytów, których następstwem jest uwolnienie kwasów tłuszczowych z komórki.
Powyższe mechanizmy pozwalają nam nie tylko skutecznie walczyć z cellulitem, ale także ujędrnić skórę oraz niwelować nadmierną tkankę tłuszczową.
W urządzeniu mamy do wyboru kilka głowic – fala uderzeniowa w każdej z nich rozchodzi się w inny sposób, co ma wpływ na intensywność i głębokość penetracji. Srebrna (delikatniejsza) ma działanie ujędrniające skórę właściwą, rozluźniające tkankę podskórną. Złota (intensywniejsza) jest bardziej skupiona, wnika głębiej. Wykorzystywana jest do redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej.
Zabieg z bandażami
Jest zabiegiem pielęgnacyjnym, wspomagającym działanie powyższych technologii. Pierwsza faza zabiegu to peeling całego ciała. Następnie owijamy osobę poddawaną procedurze bandażami o charakterystycznym utkaniu. Bandaże te nasączone są substancjami aktywnymi. Forskolina przyspiesza metabolizm komórkowy i aktywuje rozpad trójglicerydów w komórkach tłuszczowych, sole magnezu działają drenująco, a escyna wzmacnia naczynia krwionośne i ogranicza zatrzymywanie płynów. Zabieg kończymy masażem modelującym na bazie oleju ujędrniającego. Zabieg z bandażami ma nie tylko działanie antycellulitowe, ale także odżywcze i nawilżające. Często w terapiach zwalczających cellulit nie doceniamy, jak ważna jest dobra kondycja płaszcza hydrolipidowego, a jest to istotnym błędem.
Jak często wykonywać zabiegi na cellulit?
Chcąc uzyskać szybki efekt, klient musi się liczyć ze zwiększoną częstotliwością zabiegów. W przypadku powyższego schematu stosuję zasadę „trzy zabiegi w tygodniu”: jeden masaż próżniowy, jeden z falą akustyczną i jeden z bandażami, a między nimi jeden dzień przerwy, aby organizm miał czas na regenerację. Seria zabiegowa to minimum dwa -miesiące.
Lipoliza – jakie efekty można uzyskać za jej pomocą (ZDJĘCIA przed i po zabiegu)
Mechanizm lipolizy wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…
W 2004 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wprowadziła hirudoterapię do medycznych sposobów leczenia.W…
Lipotransfer polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z wcześniej wybranej okolicy ciała (między innymi brzucha, boków…