Wiele osób nie ma świadomości, że niektóre choroby i schorzenia wymagające leczenia farmakologicznego wpływają także na kondycję włosów. W większości przypadków to nie choroba osłabia stan włosów lecz leki, które zostały zastosowane do jej zwalczenia. To zjawisko trycholodzy określają jako polekowe wypadanie włosów. Jakie leki mogą się do niego przyczyniać?

Anna Mackojć
trycholog, założycielka Instytutu Trychologicznego w Warszawie
Te grupy leków mogą wpływać na stan włosów
To, że leczenie nowotworów i związana z nim chemioterapia powoduje całkowitą utratę włosów, jest powszechnie znanym faktem. Jednak istnieje wiele innych schorzeń, do leczenia których wykorzystuje się lekarstwa mogące powodować problemy z włosami. Przykładowe grupy leków, mogących mieć wpływ na stan i wypadanie włosów to:
leki hormonalne,
leki przeciwdepresyjne,
leki przeciwkrzepliwe,
leki nasercowe,
leki przeciwgrzybiczne,
leki przeciwłuszczycowe,
leki przeciwmiażdżycowe,
leki przeciwtrądzikowe,
a także leki przeciwwirusowe.
Jaki wpływ na włosy mogą mieć przyjmowane leki?
Polekowe wypadanie włosów może mieć różny charakter i generować inne rodzaje łysienia. Może pojawić się na przykład kilka miesięcy po rozpoczęciu danego leczenia, a po jego zakończeniu jest całkowicie odwracalne. Wówczas będziemy mieć do czynienia z łysieniem telogenowym polekowym. Skutkiem przyjmowania niektórych leków może być także z łysienie anagenowe, prowadzące do nagłego wypadania włosów, pojawia się ono głównie po radioterapii i chemioterapii.
Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów związanemu z lekami
Mimo że przyjmowane lekarstwo przyczynia się do wypadania włosów, niestety nie zawsze jest możliwe jego odstawienie, gdyż nadrzędną wartość ma potrzeba kontynuacji leczenia dla dobra pacjenta.
Zanim zaczniemy stosować dany lek, warto uważnie zapoznać się z ulotką informacyjną do niego załączoną, a szczególnie z jej działem „Możliwe działania niepożądane”. W tej części znajdziemy informacje o ewentualnych skutkach ubocznych działania danego leku na nasz organizm, czasami także na skórę czy włosy.
Możemy także zasięgnąć konsultacji u lekarza prowadzącego, który przypisał nam dane lekarstwo, aby zweryfikować czy istnieje jego zamiennik, który nie będzie tak mocno negatywnie oddziaływał na kondycję włosów.
Warto spróbować skorzystać z takiej możliwości, jeśli borykamy się ze słabą kondycją włosów i obawiamy się, że przyjmowanie danego lekarstwa może jeszcze pogorszyć ten stan, pamiętając jednak, że nadrzędny jest proces leczenia danej choroby, toczącej nasz organizm.
Polekowe wypadanie włosów – czy jest odwracalne?
W większości polekowe wypadanie włosów ma zazwyczaj charakter odwracalny. Po zaprzestaniu stosowania danego leku wypadanie może samoistnie ustąpić. Aby ocenić jednak kondycję skóry głowy i włosów, warto wybrać się do trychologa i wykonać badanie trichoskopowe. „Trichoskopia pokaże zarówno kondycję naszej skóry głowy, jak również gęstość włosów, grubość włosów, jakość cebulki włosa oraz wiele innych aspektów dotyczących problemów skóry głowy i łodyg włosów, z którymi możemy się mierzyć. Badanie jest bezbolesne, wykonywane z użyciem cyfrowej kamery, połączonej z monitorem komputera i umożliwia powiększenie obrazu nawet 700 razy. Szczegółowy wywiad połączony z umiejętnie zrealizowaną trichoskopią, pozwala wyznaczyć dobry kierunek działania, w razie potrzeby skierować osoby do właściwego specjalisty” – mówi Anna Mackojć, trycholog.
W tekście wykorzystano fragmenty materiałów prasowych Instytutu Trychologicznego
Łojotokowe zapalenie skóry głowy bywa trudne do trwałego opanowania. Schorzenie ma tendencje do nawracania i…
Jeden z najpopularniejszych suplementów przyjmowanych przez osoby skarżące się na wypadanie włosów, bardzo często w…