1,4K Dr Michał Kaniowski o zastosowaniu światła LED
Dr Michał Kaniowski o zastosowaniu światła LED
w medycynie estetycznej i kosmetologii
Specjalista dermatolog z Kaniowscy Clinic z Wrocławia
Skąd przypuszczenia, że światło LED działa korzystnie?
Pierwsze badania naukowe na temat dobroczynnego wpływu światła zostały wykonane w XX wieku. Naukowcy z NASA zauważyli, że jego brak powodował zmiany w organizmach przebywających w kosmosie. Naświetlanie diodami LED wystarczyło, aby rośliny zaczęły rosnąć. W jaki sposób? Użycie lamp LED, takich jak np. LPL, zwiększa syntezę tlenku azotu. Ten jest motorem mnóstwa innych pozytywnych dla organizmu reakcji. Tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu po całym organizmie może swobodnie krążyć tlen. Komórki zostają dotlenione, a w mitochondriach komórkowych powstają zapasy energii, wykorzystywane do prawidłowego ich funkcjonowania. Przyśpiesza to wszystkie procesy związane z regeneracją tkanek. Wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu i pobudzenie angiogenezy. Jest ono czynnikiem terapeutycznym – przenika w głąb skóry i uruchamia szereg reakcji komórkowych. Uruchamia procesy naprawcze organizmu. Naświetlania mogą być stosowane wspomagająco w leczeniu wielu schorzeń dermatologicznych, do regeneracji tkanek po zabiegach inwazyjnych i operacjach.
Jak wykorzystuje się światło LED w medycynie estetycznej i kosmetologii?
Terapia znacznie skraca czas gojenia, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, minimalizuje ryzyko powstawania blizn przerostowych. Skórę można poddawać naświetleniu również przed zabiegiem chirurgicznym, aby uruchamiać procesy regeneracji i minimalizować w ten sposób ryzyko powstania blizn. Terapia LED sprawia, że czas rekonwalescencji po zabiegach inwazyjnych jest znacznie skrócony. Jest niezastąpiona również w leczeniu oparzeń i kontuzji oraz przewlekłego bólu np. pleców.
W jaki sposób światło LED pomaga odmładzać skórę i leczyć łysienie?
Istnieje szereg badań i publikacji potwierdzających skuteczność terapii. Warto wspomnieć, że o jej efektywności decyduje jakość sprzętu i dobór odpowiednich parametrów zabiegowych. W przypadku naświetlania ran i oparzeń, efekty są spektakularne, dochodzi do ich szybkiego zagojenia. Inne terapie wymagają systematyczności i serii naświetleń. Dotyczy to na przykład leczenia łysienia. Światło LED dotleniając tkanki, stymuluje wzrost włosów. Terapię LED można z powodzeniem stosować także jako element terapii anti-aging. Działamy wtedy na poziomie komórkowym. Światło pobudza regenerację tkanek i ich zdrowienie, co wpływa na odmłodzenie skóry. Zyskuje ona cechy skóry młodej, w sensie histologicznym, co ma swoje odzwierciedlenie w jej młodszym wyglądzie. Seria naświetleń przynosi poprawę kondycji skóry i widoczne efekty estetyczne.
Jak wygląda terapia światłem LED?
Opiera się na łączeniu wielu kolorów światła. Liczne badania kliniczne doprowadziły do opracowania odpowiednich programów terapeutycznych. Ustalono gotowe schematy naświetleń. Biorą one pod uwagę optymalną kombinację świateł i długość naświetlania dedykowaną danej jednostce chorobowej. Poszczególne kolory światła i odpowiadająca im długość fali, powodują określony efekt fotobiomodulacyjny w skórze. Dostosowanie koloru zależy od zamierzonego efektu terapeutycznego. Przykładowo, światło niebieskie wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Światło czerwone wpływa na poprawę elastyczności i sprężystości skóry. Przynosi też bardzo dobre efekty w zakresie opóźnienia procesów starzenia, redukcji zmarszczek oraz przebarwień. Światło podczerwone wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Ponieważ krew szybciej krąży, wpływa to m.in. na wymianę substancji odżywczych i wspomaganie usuwania toksyn. Światło to jest skuteczne w leczeniu stanów zapalnych, ran i urazów.
W jaki sposób warto traktować naświetlanie światłem LED?
Naświetlanie to może być terapią uzupełniającą dla wielu procedur medycyny estetycznej. Światło LED może być też elementem terapii łączonej z zabiegami z użyciem nowoczesnych technologii: laseroterapii, radiofrekwencji, ultradźwięków i to zarówno w zabiegach odmładzających, rewitalizujących, jak i terapiach leczniczych.
CZYTAJ TAKŻE
Skuteczne modelowanie ciała ciepłym laserem lipolitycznym
Mechanizm jego działania jest odwrotnością kriolipolizy. Tam tkanka jest schładzana, tutaj podgrzewamy ją do temperatury ok. 45 stopni. W tej temperaturze komórki tłuszczowe obumierają. Laser ciepły to inaczej laser lipolityczny o długości fal 1060 nm, które działają selektywnie na tkankę tłuszczową. Światło lasera uszkadza ściany komórek tłuszczowych. Uwolniony tłuszcz jest stopniowo metabolizowany przez organizm. Metoda ta ma taką samą skuteczność jak kriolipoliza i kilka dodatkowych zalet…