fbpx

Suchość pochwy – jak leczą tę przypadłość komórki macierzyste?

Autor Magdalena Błaszczak
suchosc-pochwy

Zapewnienie odpowiedniego nawilżenia śluzówki pochwy zależą w głównej mierze od funkcji hormonalnej organizmu.

Dr n. med. Rafał Kuźlik

dr n.med. Rafał Kuźlik o suchości pochwy

ginekolog – położnik

Jedną z głównych przyczyn jest menopauza charakteryzująca się obniżeniem poziomu estrogenów. Mają jednak na to wpływ także czynniki zewnętrzne jak:

  • radioterapia,
  • chemioterapia,
  • choroby autoimmunologiczne np. liszaj twardzinowy, zanikowy.

Wszystkie ww. stany mają wspólny mianownik – zaburzenie unaczynienia. Leczenie tego ostatniego stanowi kluczowy element. Obecnie w terapii pod uwagę należy brać leczenie hormonalne, laseroterapię, radiofrekwencję, osocze bogatopłytkowe (PRP), kwas hialuronowy (HA) i komórki macierzyste. Wszystkie wspomniane metody prowadzą do jednego celu- pobudzenia organizmu do regeneracji poprzez produkcję nowych włókien kolagenowych, elastynowych i naczyń krwionośnych.

Czym są i jak pozyskuje się komórki macierzyste?

To tzw. komórki multipotencjalne, czyli mogące rozwinąć się w każdym kierunku i utworzyć potrzebną tkankę. Największa ich ilość w organizmie dorosłego człowieka znajduje się w szpiku (frakcja szpikowa), jednak z tego względu jest trudniejsza do pozyskania i nie ma większego zastosowania w medycynie estetycznej. W tej ostatniej stosowana jest najczęściej frakcja mezenchymalna, czyli pozyskana z tanki tłuszczowej. Tłuszcz ma każdy, nawet bardzo szczupła osoba. Ten jako taki ma wiele zastosowań ale poza efektem wolumetrycznym, czyli wypełniacza, można go stosować właśnie jako źródło komórek macierzystych. Trzeba go oczywiście odpowiednio przygotować. Po pobraniu tłuszczu jest on rozdrabniany do tzw. „nanofat”, czyli skupisk kilkukomórkowych. Tak przygotowany preparat jest możliwy do wstrzyknięcia „normalną” strzykawką i igłą iniekcyjną.

Jak działa terapia komórkami macierzystymi?

  • Ta terapia poza komórkową kaskadą stanu zapalnego powoduje tworzenie włókien kolagenowych i naczyń krwionośnych w znacznie większym zakresie.
  • Wyzwalane są fibroblasty (komórki stanu zapalnego) i produkcji kolagenu, o który właśnie chodzi w leczeniu. Dodatkowym efektem jest zwiększenie unaczynienia (powstają nowe mikro naczynia krwionośne). W wyniku tych procesów skóra staje się bardziej napięta i elastyczna. Podobnie ma się sprawa dotycząca śluzówki pochwy. Taka terapia jest niczym innym jak naturalnym sposobem na „zmuszenie” organizmu do regeneracji. Dzięki swojej naturalności nie niesie żadnego ryzyka powstania skutków ubocznych poza czynnikiem ludzkim, czyli błędnym wykonaniem zabiegu. 
  • Jest terapią najbardziej zaawansowaną jednak wymagającą większego zakresu procesu preparatyki i tym samym droższą. 
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.