Zapewnienie odpowiedniego nawilżenia śluzówki pochwy zależą w głównej mierze od funkcji hormonalnej organizmu.
dr n.med. Rafał Kuźlik o suchości pochwy
ginekolog – położnik
Jedną z głównych przyczyn jest menopauza charakteryzująca się obniżeniem poziomu estrogenów. Mają jednak na to wpływ także czynniki zewnętrzne jak:
- radioterapia,
- chemioterapia,
- choroby autoimmunologiczne np. liszaj twardzinowy, zanikowy.
Wszystkie ww. stany mają wspólny mianownik – zaburzenie unaczynienia. Leczenie tego ostatniego stanowi kluczowy element. Obecnie w terapii pod uwagę należy brać leczenie hormonalne, laseroterapię, radiofrekwencję, osocze bogatopłytkowe (PRP), kwas hialuronowy (HA) i komórki macierzyste. Wszystkie wspomniane metody prowadzą do jednego celu- pobudzenia organizmu do regeneracji poprzez produkcję nowych włókien kolagenowych, elastynowych i naczyń krwionośnych.
Czym są i jak pozyskuje się komórki macierzyste?
To tzw. komórki multipotencjalne, czyli mogące rozwinąć się w każdym kierunku i utworzyć potrzebną tkankę. Największa ich ilość w organizmie dorosłego człowieka znajduje się w szpiku (frakcja szpikowa), jednak z tego względu jest trudniejsza do pozyskania i nie ma większego zastosowania w medycynie estetycznej. W tej ostatniej stosowana jest najczęściej frakcja mezenchymalna, czyli pozyskana z tanki tłuszczowej. Tłuszcz ma każdy, nawet bardzo szczupła osoba. Ten jako taki ma wiele zastosowań ale poza efektem wolumetrycznym, czyli wypełniacza, można go stosować właśnie jako źródło komórek macierzystych. Trzeba go oczywiście odpowiednio przygotować. Po pobraniu tłuszczu jest on rozdrabniany do tzw. „nanofat”, czyli skupisk kilkukomórkowych. Tak przygotowany preparat jest możliwy do wstrzyknięcia „normalną” strzykawką i igłą iniekcyjną.
Jak działa terapia komórkami macierzystymi?
- Ta terapia poza komórkową kaskadą stanu zapalnego powoduje tworzenie włókien kolagenowych i naczyń krwionośnych w znacznie większym zakresie.
- Wyzwalane są fibroblasty (komórki stanu zapalnego) i produkcji kolagenu, o który właśnie chodzi w leczeniu. Dodatkowym efektem jest zwiększenie unaczynienia (powstają nowe mikro naczynia krwionośne). W wyniku tych procesów skóra staje się bardziej napięta i elastyczna. Podobnie ma się sprawa dotycząca śluzówki pochwy. Taka terapia jest niczym innym jak naturalnym sposobem na „zmuszenie” organizmu do regeneracji. Dzięki swojej naturalności nie niesie żadnego ryzyka powstania skutków ubocznych poza czynnikiem ludzkim, czyli błędnym wykonaniem zabiegu.
- Jest terapią najbardziej zaawansowaną jednak wymagającą większego zakresu procesu preparatyki i tym samym droższą.
Ten nieinwazyjny zabieg selektywnie odmładza i liftinguje skórę. Stymuluje jej głębokie warstwy bez uwrażliwienia zewnętrznych warstw naskórka. Marta Szudzińska-Petryk o peelingu QPeel Dives Med dyrektor …
mgr Paweł Walczak o peelingu Glow X-9 DIVES MED kosmetolog, ekspert marki DIVES MED, właściciel salonu „Walczak Beauty Point”w Warszawie, www.walczakbeautypoint.pl Na czym polega działanie …