Szybko i skutecznie poprawiają wygląd skóry, działają kompleksowo: złuszczają, poprawiają koloryt cery, odmładzają.
Rodzaje peelingów chemicznych:
Peelingi chemiczne można podzielić na cztery grupy, w zależności od głębokości wnikania w skórę:
Peelingi bardzo powierzchowne
Oddziaływanie w warstwie rogowej naskórka – powodują odświeżenie skóry, redukcję nadmiernej warstwy rogowej naskórka, pobudzenie procesów regeneracji, dodanie blasku i promienności.
Peelingi powierzchowne
Oddziaływanie do głębokości warstwy podstawnej naskórka – powodują normalizację procesów rogowacenia naskórka, redukcję warstwy rogowej naskórka i regulację cyklu odnowy komórkowej.
Peelingi średniogłębokie
Oddziaływanie w warstwie brodawkowatej skóry właściwej. Powodują: intensywną stymulację procesów regeneracji i odnowy komórkowej, pobudzenie procesów naprawczych tkanki w wyniku wywołania kontrolowanego, lokalnego stanu zapalnego. Całkowita eliminacja komórek naskórka.
Peelingi głębokie
Oddziaływanie do głębokości warstwy siateczkowej skóry właściwej. Powodują wywołanie stanu zapalnego do głębokości warstwy siateczkowej skóry właściwej, stymulację rekonstrukcji włókien kolagenowych i elastynowych skóry właściwej.
Peelingi chemiczne do skóry z nierównym kolorytem, hiperpigmentacją i objawami fotostarzenia
Kwas azelainowy 20% + rezorcyna 10% + kwas fitowy 6%
Składniki aktywne:
Kwas azelainowy
Stosowany w terapiach depigmentujących – posiada właściwości hamujące tyrozynazę, dzięki czemu wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia. Ponadto wykazuje działanie keratolityczne, reguluje proces keratynizacji naskórka (redukuje nadmierne rogowacenie), zmniejsza wydzielanie sebum. Z uwagi na działanie przeciwzapalne i antybakteryjne polecany jest w terapiach przeciwtrądzikowych. Ma właściwości antyoksydacyjne.
Rezorcyna
Pochodna fenolu. Składnik depigmentujący, stosowany w terapiach niwelujących przebarwienia. Posiada doskonałe właściwości keratolityczne i regenerujące skórę, dzięki czemu usuwa przebarwienia oraz drobne zmarszczki i blizny.
Kwas fitowy
Wykazuje silne działanie nawilżające. Dodatkowo niweluje istniejące przebarwienia, a także zapobiega powstawaniu nowych. Wspomaga penetrację innych składników aktywnych.
Peelingi chemiczne o właściwościach samoneutralizujących do miejscowego stosowania: przebarwienia, plamy starcze, hiperpigmentacja
TCA 20% + kwas kojowy 4% + kwas ferulowy 1% + bexaretinyl complex TCA
Składniki aktywne:
Kwas trójchlorooctowy
Jest pochodną kwasu octowego. Wykazuje silne działanie na białka skóry i powoduje ich keratokoagulację objawiającą się białym nalotem na powierzchni skóry. Stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, poprawia fizjologiczne i mechaniczne właściwości skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej elastyczna, gładka i ujednolicona.
Kwas kojowy
Jest inhibitorem tyrozynazy biorącej udział w tworzeniu melaniny. Wykazuje działanie depigmentujące i rozjaśniające skórę, jednak nie powoduje podrażnień, dlatego sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej.
Kwas ferulowy
Silny antyoksydant, zapewnia skuteczną ochronę skóry, a także neutralizuje wolne rodniki. Ponadto zmniejsza aktywność tyrozynazy, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się przebarwień, a także wykazuje działanie kojące, przeciwzapalne i nawilżające.
Bexaretinyl complex
Retinoidy powodujące proliferację komórkową. Kompleks wykazuje również działanie rozjaśniające przebarwienia, a także zabezpiecza skórę przed utratą kolagenu, dzięki czemu wpływa na strukturę naskórka i skóry właściwej.
Peeling chemiczne o szerokim zastosowaniu: starzenie skóry, nierówny koloryt, przebarwienia.
Kwas salicylowy 14% + kwas mlekowy 14% + kwas cytrynowy 8%
Składniki aktywne:
Kwas salicylowy
Jest betahydroksykwasem o właściwościach silnie lipofilowych, dzięki czemu reguluje pracę gruczołów łojowych (zmniejsza łojotok), działa komedolitycznie – wspomaga usuwanie zaskórników, oczyszcza skórę i zapobiega powstawaniu wyprysków. Znajduje zastosowanie w terapiach przeciwtrądzikowych z uwagi na silne działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwzapalne. Ponadto kwas salicylowy stymuluje odnowę komórkową skóry, działa złuszczająco i odmładzająco. Redukuje niedoskonałości (rozszerzone pory, drobne zmarszczki) i przebarwienia, zwiększa napięcie skóry oraz rozjaśnia jej koloryt.
Kwas mlekowy
Jest alfahydroksykwasem, w naturalny sposób poprawia nawilżenie skóry, indukuje syntezę ceramidów w naskórku oraz stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastylowych w skórze właściwej, dzięki czemu skóra staje się grubsza, jędrna i bardziej sprężysta. Kwas mlekowy działa również keratolitycznie, przeciwzapalnie i wybielająco (hamuje proces melanogenezy poprzez inhibicję aktywności tyrozynazy). Jest bardzo dobrze tolerowany przez wszystkie typy skór, nawet wrażliwe skóry naczyniowe.
Kwas cytrynowy
Należy do grupy alfahydroksykwasów. Wykazuje działanie keratolityczne, dzięki czemu usuwa przebarwienia i działa rozjaśniająco na skórę. Peeling o właściwościach samoneutralizujących przeznaczony do stosowania w przypadku skóry z objawami starzenia. Stopniowa penetracja.
Kwas TCA
Kwas trójchlorooctowy to pochodna kwasu octowego. W zależności od stężenia powoduje słabsze lub silniejsze złuszczanie się naskórka, dzięki czemu skóra ulega rewitalizacji – również poprzez stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu. Peeling TCA jest najsilniejszym kwasem organicznym stosowanym do zabiegów złuszczania naskórka. Polecany jest dla cery tłustej, łojotokowej, ze zmianami trądzikowymi lub potrądzikowymi, a także dla skóry z widocznymi oznakami starzenia. Zaleca się stosowanie stężenia 15% do ogólnej pielęgnacji, natomiast 35% do aplikacji miejscowej (np. plamy starcze, blizny,zmarszczki).
Kwas mlekowy
Doskonała tolerancja, długotrwały efekt odświeżenia i nawilżenia skóry. Przeznaczony do skór wrażliwych, suchych, pozbawionych blasku, miękkości i witalności. Kwas mlekowy jest alfahydroksykwasem, w naturalny sposób poprawia nawilżenie skóry, indukuje syntezę ceramidów w naskórku oraz stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastylowych w skórze właściwej, dzięki czemu skóra staje się grubsza, jędrna i bardziej sprężysta. Kwas mlekowy działa również keratolitycznie, przeciwzapalnie i wybielająco (hamuje proces melanogenezy poprzez inhibicję aktywności tyrozynazy). Jest bardzo dobrze tolerowany.
Kwas migdałowy
Optymalna penetracja. Widoczne, kumulatywne efekty terapeutyczne. Przeznaczony do skór normalnych i mieszanych, z objawami fotostarzenia, z niedoskonałościami i zaburzeniami pigmentacji. Kwas migdałowy należy do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA), o działaniu złuszczającym, antybakteryjnym i przeciwstarzeniowym. Posiada największą wśród AHA masę cząsteczkową, która gwarantuje łagodne i bezpieczne działanie oraz równomierną penetrację do skóry. Kwas migdałowy wykazuje działanie dwukierunkowe. Z jednej strony reguluje odnowę komórkową, złuszczając wierzchnie warstwy naskórka, tym samym poprawia strukturę i koloryt skóry oraz działa przeciwzmarszczkowo. Z drugiej strony wykazuje silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki temu łagodzi stany zapalne skóry i zmiany trądzikowe. Wpływa na produkcję kwasu hialuronowego w skórze, zapewnia ujędrnienie i długotrwałe nawilżenie skóry.
Wszystkie rodzaje trądziku pospolitego. Trądzik wieku dojrzałego
Kwas azelainowy 20% + kwas salicylowy 20%
Składniki aktywne:
Kwas salicylowy
Jest betahydroksykwasem o właściwościach silnie lipofilowych, dzięki czemu reguluje pracę gruczołów łojowych (zmniejsza łojotok), działa komedolitycznie. Kwas azelainowy – stosowany w terapiach depigmentujących – posiada właściwości hamujące tyrozynazę, dzięki czemu wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia.
Działanie przeciwstarzeniowe, przeciwtrądzikowe i komedolityczne
Kwas pirogronowy 40% + kwas mlekowy 10%.
Kwas pirogronowy
Alfaketokwas, który w roztworze wodnym ulega przekształceniu do kwasu mlekowego. Kwas pirogronowy ze względu na niewielki rozmiar cząsteczek bardzo szybko penetruje w głąb skóry, ma działanie intensywnie remodelujące i naprawcze – stymuluje syntezę kolagenu, elastyny i GAG (glikozaminoglikanów) w skórze właściwej, dzięki czemu skóra ulega pogrubieniu, zyskuje jędrność i elastyczność. Kwas pirogronowy wykazuje właściwości silnie lipofilowe, w związku z tym reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza wydzielanie sebum. Dodatkowo z uwagi na działanie keratolityczne i antybakteryjne doskonale sprawdza się w terapii skór trądzikowych, eliminuje zaskórniki i zapobiega powstawaniu wyprysków.
Kwas mlekowy
Jest alfahydroksykwasem, w naturalny sposób poprawia nawilżenie skóry, indukuje syntezę ceramidów w naskórku oraz stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastylowych w skórze właściwej.
Opinie ekspertów: Dominika Tyrpa o peelingach chemicznych
kosmetolog, technolog Laboratorium naukowo-badawczego Bielenda Professional
Kwasy hydroksylowe
Są to znane substancje eksfoliujące, złuszczające naskórek oraz charakteryzujące się wszechstronnym działaniem pielęgnacyjnym. Hydroksykwasy, oprócz właściwości złuszczających naskórek, poprawiają wygląd i stan skóry, nawilżają, pomagają w walce ze zmarszczkami oraz trądzikiem, a także niwelują przebarwienia posłoneczne. Kwasy hydroksylowe dzielą się na: alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) oraz polihydroksykwasy (PHA).
Jak działają kwasy AHA?
Powszechnie stosowanymi w kosmetyce alfa-hydroksykwasami są: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy oraz kwas cytrynowy. Skutecznie nawilżają, złuszczają naskórek oraz wykazują zdolność do aktywacji fibroblastów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i elastyny. Alfa-hydroksywasy charakteryzują się dość mocnym działaniem eksfoliującym. Na to działanie ma wpływ stężenie oraz pH zastosowanych kwasów. Bezpieczne wykorzystanie kwasów AHA związane jest z odpowiednim zastosowaniem stężenia kwasów do danego rodzaju cery – to ważne, aby nie wywołać niepotrzebnego uczulenia lub podrażnienia skóry.
Kwas glikolowy
W organizmie człowieka uczestniczy w procesach metabolizmu komórkowego, dostarczającego energii (w procesach takich jak glikoliza czy cykl Krebsa). Kwas glikolowy normalizuje proces złuszczania skóry, przywracając normalną grubość warstwie naskórka, wyrównując koloryt skóry oraz nadając skórze gładkość. Działanie złuszczające kwasu polega na zmiękczaniu spoiwa międzykomórkowego oraz rozrywania spójności zrogowaciałych komórek. Ze względu na małocząsteczkowość kwasu glikolowego, łatwo przenika przez płaszcz hydrolipidowy i warstwę ochronną naskórka, co jest pomocne w likwidowaniu takich problemów i niedoskonałości skóry jak łojotok, rozszerzone pory, trądzik zaskórnikowy, zmarszczki, suchość i wiotkość skóry, a także przebarwienia posłoneczne, potrądzikowe, hormonalne oraz plamy starcze. Przy stosowaniu kwasu glikolowego na skórę można zaobserwować następujące efekty: nawilżenie skóry, zmniejszenie grubości warstwy rogowej, a to daje odczucie gładkiej, miękkiej skóry, o wyrównanym kolorycie, wzmocnienie struktury kolagenu oraz przyspieszenie produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu poprawia się napięcie oraz elastyczność skóry, wzrost poziomu glikozaminoglikanów – a to powoduje zwiększenie jędrności skóry, regulowanie wydzielania sebum, oczyszczanie porów, usuwanie zaskórniki, wsparcie w leczeniu trądziku, rozjaśnienie przebarwień, ułatwienie przenikania innych składników w stosowanych preparatów kosmetycznych.
Jak działa kwas BHA (kwas salicylowy)?
Znanym beta-hydroksykwasem jest kwas salicylowy otrzymywany z kory wierzby. Ma właściwości keratolityczne, przeciwłojokotowe, przeciwzapalne, a także umożliwia transport innych składników kosmetyków w głąb naskórka. Kwas salicylowy (BHA) szczególnie polecany jest do cery tłustej, ze skłonnościami trądziku oraz dla cery mieszanej ze względu na zdolność przenikania przez warstwę sebum, zalegającą na powierzchni skóry oraz w głąb mieszków włosowych. Beta-hydroksywasy działają łagodniej niż kwasy AHA, dzięki czemu, podczas ich stosowania, efekty uboczne m.in. odczucie pieczenia, szczypania, czy nadmiernego złuszczania skóry, występują zdecydowanie rzadziej.
Jak działają kwasy PHA (kwas laktobionowy oraz glukonolakton)?
Trzecią znaną grupą kwasów stosowanych w kosmetyce, szczególnie dla cer wrażliwych, są polihydroksywasy (PHA), czyli kwas laktobionowy oraz glukonolakton. Wykazują właściwości eksfoliujące, nawilżające oraz przeciwrodnikowe. Nie powodują podrażnień, dzięki czemu z powodzeniem mogą być stosowanie do pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej.
Kwas laktobionowy, oprócz delikatnych właściwości eksfoliujących, poprawia nawilżenie warstwy rogowej naskórka, ogranicza TEWL, a także charakteryzuje się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Glukonolakton to kwas PHA, który pełni ważną rolę w procesach odnowy komórkowej. Wzmacnia procesy regeneracyjne w skórze, nawilża naskórek, ma zdolność do zmniejszania TEWL oraz chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi – takimi jak UV czy zanieczyszczenia.
Glukonolaton nie wykazuje właściwości drażniących, dlatego może być stosowany w pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej oraz w pielęgnacji skóry ze zmianami o charakterze trądziku różowatego.
Wybór tego jedynego, najskuteczniej działającego kwasu na skórę może być wyzwaniem – ze względu na wszechstronne działanie wszystkich kwasów hydroksylowych, zarówno z grupy AHA, BHA jak i PHA.
Opinie ekspertów: mgr Dagmara Antczak-Lewków o peelingach kosmetycznych
kosmetolog, Klinika Dr Damian Gdańsk, Sopot
Jak działa glukonolakton i kwas migdałowy?
Peelingi gabinetowe to zabiegi, które doskonale wpisują sie w procedury estetyczne, przygotowywane dla pacjentów, również te bardziej inwazyjne, oparte na iniekcjach. Stymulują procesy odnowy komórek skóry, działają keratolitycznie oraz przygotowują skórę na działanie substancji zawartych zarówno w preparatach wykorzystywanych w gabinetach, jak i w pielęgnacji domowej.
Formuły preparatów wykorzystanych podczas wszystkich zabiegów peelingujących zawierają glukonolakton, która zwiększa ich skuteczność poprzez wzrost tolerancji skóry na działanie kwasów. Dodatkowo jest on skutecznym składnikiem keratolitycznym. Naturalne peelingi złuszczające skórę dzięki zawartości glukonolaktonu mogą zawierać optymalne stężenia i lepiej penetrować naskórek.
Kwas migdałowy działa w warstwie rogowej naskórka. Stymuluje również kolagen oraz reguluje produkcję sebum i pomaga zwalczać zmiany trądzikowe. Taki peeling polecam osobom mającym matową skórą o nierównomiernym kolorycie, z widocznymi pierwszymi zmarszczki. Z każdym z klientów ustalam indywidualny protokół stosowania, jednak aby uzyskać optymalne efekty, zabieg należy powtórzyć co najmniej cztery razy w odstępie dwóch tygodni.
Pozostałe artykuły
Dużo mówi się, że skóra z wiekiem traci swoją jakość, a więc, że wiotczeje i niej jest już tak jędrna. Znamy metody na jej zliftingowanie, …