Dzięki zmagazynowanej trehalozie, róża jerychońska potrafi przetrwać wiele lat, mając zaledwie 1 % wody. Fitonośniki są mniejsze od przestrzeni międzykomórkowych. Dostarczają więc substancje aktywne nawet do 14 warstwy komórek naskórka!
Anna Bukowską o trehalozie i fitonośnikach
chemik, kosmetolog
Fitonośniki – czym są?
- To roślinne „transportery” substancji czynnych.
- Do niedawna tak zaawansowane rozwiązania stosowane były wyłącznie w kosmetologii tzw. konwencjonalnej, czy tradycyjnej.
- Te niesamowite struktury potrafią przenosić składniki aktywne do 14 warstwy komórek naskórka, a nawet głębiej.
- Są mniejsze od przestrzeni międzykomórkowych w naskórku, dlatego tak skutecznie w niego wnikają.
- Jak pokazują niedawne badania – liposomy, które do tej pory były uważane za jedne z najlepszych nośników, ulegają degradacji bardzo płytko, w warstwie rogowej. Wcale nie przenoszą składników aktywnych tak głęboko, jak myślano wcześniej.
- Kluczem jest właśnie rozmiar nośnika. Fitonośniki są mniejsze niż 40 mikrometrów, czyli mniejsze od przestrzeni międzykomórkowych!
- Badania dowodzą, że składniki dostarczone za pomocą fitonośników działają w skórze jeszcze przez tydzień od zakończenia trwającej minimum 7 dni aplikacji! Skóra na dłużej pozostaje wzmocniona i zregenerowana.
Co to jest trehaloza?
- Jest naturalnym dwucukrem, składającym się z dwóch cząsteczek glukozy.
- Występuje m.in. w drożdżach, bakteriach, grzybach oraz roślinach pustynnych.
- Substancja pozwala na przetrwanie organizmom ciężkich warunków środowiskowych, takich jak ekstremalnie niska temperatura czy odwodnienie.
- Róża jerychońska, dzięki zmagazynowanej trehalozie, potrafi przetrwać wiele lat mając zaledwie 1% wody!
Trechaloza – jak działa na skórę?
- Trehaloza wykazuje bardzo dobre działanie nawilżające na skórę, bo odzwierciedla skład NMF. NMF to naturalne czynnik nawilżający, który znajduje się w naskórku. Z wiekiem poziom NMF w skórze człowieka maleje, co objawia się starzejącą, łuszczącą się i suchą skórą.
- Ma również właściwości obronne, dzięki którym chroni ważne składniki komórkowe.
- Tworzy swojego rodzaju układy, których zadaniem jest ochrona struktur molekularnych przed zniszczeniami i uszkodzeniami.
- Jej naturalne właściwości obronne zapobiegają tym samym uszkodzeniom skóry oraz włosów przez czynniki zewnętrzne, takie jak: promieniowanie UV, substancje drażniące czy zanieczyszczenia środowiska.
- Trehaloza chroni przed odwodnieniem także fibroblasty.
- Zmniejsza ilość wolnych rodników i zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym, czyli starzeniu się skóry. Z tego powodu trehaloza znajduje się w wielu kosmetykach anti-aging.
Trehaloza – dla jakiej cery?
Dwucukier ten bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej i odwodnionej. Skutecznie złagodzi podrażnienia i zmniejszy uczucie ściągnięcia skóry. Idealny składnik dla skóry w każdym wieku.
Poszukiwanie najlepszego leku, który pomoże zredukować masę ciała trwa ponad 100 lat. Przez ten czas próbowano odchudzać pacjentów różnymi substancjami aktywnymi. Oto przegląd najpopularniejszych. Mgr …
W zakres diety przeciwstarzeniowej wciąż doskonale wpisują się założenia diety DASH oraz diety śródziemnomorskiej. W obydwu chodzi o to, aby zadbać o dostarczanie w diecie …