fbpx

„Najinteligentniejsze” składniki roślinne w kosmetykach – trehaloza i fitonośniki

Autor Magdalena Błaszczak
naturalne-skladniki-w-kosmetykach-kosmetyki

Dzięki zmagazynowanej trehalozie, róża jerychońska potrafi przetrwać wiele lat, mając zaledwie 1 % wody. Fitonośniki są mniejsze od przestrzeni międzykomórkowych. Dostarczają więc substancje aktywne nawet do 14 warstwy komórek naskórka!

anna-bukowska-chemik-kosmetolog

Anna Bukowską o trehalozie i fitonośnikach

chemik, kosmetolog

Fitonośniki – czym są?

 • To roślinne „transportery” substancji czynnych.
 • Do niedawna tak zaawansowane rozwiązania stosowane były wyłącznie w kosmetologii tzw. konwencjonalnej, czy tradycyjnej.
 • Te niesamowite struktury potrafią przenosić składniki aktywne do 14 warstwy komórek naskórka, a nawet głębiej.
 • Są mniejsze od przestrzeni międzykomórkowych w naskórku, dlatego tak skutecznie w niego wnikają.
 • Jak pokazują niedawne badania – liposomy, które do tej pory były uważane za jedne z najlepszych nośników, ulegają degradacji bardzo płytko, w warstwie rogowej. Wcale nie przenoszą składników aktywnych tak głęboko, jak myślano wcześniej.
 • Kluczem jest właśnie rozmiar nośnika. Fitonośniki są mniejsze niż 40 mikrometrów, czyli mniejsze od przestrzeni międzykomórkowych!
 • Badania dowodzą, że składniki dostarczone za pomocą fitonośników działają w skórze jeszcze przez tydzień od zakończenia trwającej minimum 7 dni aplikacji! Skóra na dłużej pozostaje wzmocniona i zregenerowana.

Co to jest trehaloza?

 • Jest naturalnym dwucukrem, składającym się z dwóch cząsteczek glukozy.
 • Występuje m.in. w drożdżach, bakteriach, grzybach oraz roślinach pustynnych.
 • Substancja pozwala na przetrwanie organizmom ciężkich warunków środowiskowych, takich jak ekstremalnie niska temperatura czy odwodnienie.
 • Róża jerychońska, dzięki zmagazynowanej trehalozie, potrafi przetrwać wiele lat mając zaledwie 1% wody!
naturalne-skladniki

Trechaloza – jak działa na skórę?

 • Trehaloza wykazuje bardzo dobre działanie nawilżające na skórę, bo odzwierciedla skład NMF. NMF to naturalne czynnik nawilżający, który znajduje się w naskórku. Z wiekiem poziom NMF w skórze człowieka maleje, co objawia się starzejącą, łuszczącą się i suchą skórą.
 • Ma również właściwości obronne, dzięki którym chroni ważne składniki komórkowe.
 • Tworzy swojego rodzaju układy, których zadaniem jest ochrona struktur molekularnych przed zniszczeniami i uszkodzeniami.
 • Jej naturalne właściwości obronne zapobiegają tym samym uszkodzeniom skóry oraz włosów przez czynniki zewnętrzne, takie jak: promieniowanie UV, substancje drażniące czy zanieczyszczenia środowiska.
 • Trehaloza chroni przed odwodnieniem także fibroblasty.
 • Zmniejsza ilość wolnych rodników i zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym, czyli starzeniu się skóry. Z tego powodu trehaloza znajduje się w wielu kosmetykach anti-aging.

Trehaloza – dla jakiej cery?

Dwucukier ten bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej i odwodnionej. Skutecznie złagodzi podrażnienia i zmniejszy uczucie ściągnięcia skóry. Idealny składnik dla skóry w każdym wieku.

CZYTAJ TAKŻE
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.