Coraz więcej kobiet narzeka na pojedyncze naczynka na nogach lub na pajączki. Mogą one mieć kolor niebieski, zielonkawy, siny lub czerwony. Chociaż na nogach mamy takie same naczynka, jak na twarzy, to sposób ich usuwania jest zupełnie inny.
Jakie są przyczyny rozszerzonych naczynek na nogach?
Układ krwionośny jest układem zamkniętym. Jest jak wąż ciśnieniowy, w którym płynie krew. Płynie pod ciśnieniem i wywołuje ciągły nacisk na ściany naczyń. Układ napędzany jest przez serce, które tłoczy krew. W dół ta krew płynie bez problemu, siłą ciężkości. Nogi w tym układzie położone są najniżej. W górę jest trudniej. Dodatkowo do nóg, krew płynie tętnicami, które są mocnymi naczyniami. W górę płynie dużo cieńszymi żyłami. Ciśnienie wewnętrzne jest duże, więc naczynka się rozszerzają. To dążenie do rozszerzania naczynek jest naturalne i wynika z tego, że krew jest „poganiana” przez krew z tętnic płynącą w dół. W organizmie istnieją i duże i drobne naczynka. Naczynka na nodze są drobne lub średniego kalibru. Jednak przyczyna ich wyglądu może tkwić głębiej, w dużych naczynkach. Krew z dużych naczyń może się cofać do cieńszych naczyń. Te będą bardziej predysponowane do rozszerzania się. To ogólne przyczyny i mechanizmy rozszerzania się naczynek na nogach. Na początku może być to rozszerzanie, które pojawia się i znika, ale potem utrwala się.
Kto jest narażony na rozszerzone naczynka?
Na pewno kobiety w ciąży. Z powodu łożyska występują większe opory i wyższe ciśnienie krwi. Sprzyja też temu zwiększająca się masa ciała. Hormony wydzielane w ciąży, osłabiają ściany naczyń krwionośnych. Te, nadmiernie rozciągnięte, po zakończonej ciąży, nie zawsze wracają do normy. Jeśli ktoś nie wie, z czego wynika to, że pojawiają się rozszerzone naczynka na nogach, może dobrać zły zabieg. Zły czyli nieskuteczny.
Usuwanie popękanych naczynek na nogach
Jest zdecydowanie trudniejsze niż na twarzy. Na nogach jest ich więcej, mają większą średnicę, są głębiej umieszczone. Ciśnienie w tej partii ciała też jest wyższe. Żeby pozbyć się naczynka wizualnie, musi się ono najpierw zamknąć, a następnie wchłonąć. To ważne, bo zamknięte naczynko będzie wciąż widoczne. Musi się ono wchłonąć wraz ze skrzepniętą w nim krwią. Wchłanianie zamkniętych naczynek na nogach przebiega wolniej niż na twarzy. Naczynka na nogach są mocniej wypełnione krwią. Żeby usunąć naczynko, musimy je uszkodzić, i na jego długości i średnicy. Krew płynąc non stop ma działanie chłodzące, więc osłabia działanie lasera. Dlatego naczynka na nogach usuwać skutecznie można tylko dysponując zaawansowanym sprzętem (co jest równoznaczne niestety z wysokim kosztem takiego urządzenia). Naczynka rzadko usuwa się więc laserem. Częściej wykorzystuje się do tego skleroterapię.
Badania przed zabiegiem zamykania naczynek
Wśród badań diagnostycznych czasem warto sprawdzić wydolność żył głębokich. Najlepiej wykonać badanie dopplerowskie, czyli USG nóg. Polecam je mężczyznom i kobietom 50+, a także wtedy, gdy występuje dużo naczynek na łydkach. Nie trzeba go wykonywać gdy rozszerzone naczynka występują na udach, a nie na łydkach, lub kiedy jest ich niewiele. Wówczas raczej nie ma problemu z niewydolnością dużych żył w nogach. Badania nie wykonuje się zazwyczaj u kobiety po ciąży, młodych, otyłych osób. W ich przypadku rozszerzone naczynka są skutkiem większych oporów w ciele i podwyższonego ciśnienia krwi w żyłach. W przypadku znacznej niewydolności dużych żył, położonych głęboko, zarówno laser jak i skleroterapia będą zamykały naczynko. Jednak nowe wytworzy się po sąsiedzku. Dlatego najpierw trzeba pozbyć się dużych, niewydolnych naczynek oraz żylaków. Na koniec należy zająć się małymi naczynkami.
Ciekawostka: Jeśli ktoś ma poszerzone naczynka na nogach, nie musi mieć żylaków. Jednak gdy ktoś ma żylaki, na pewno będzie miał rozszerzone naczynka.
Naczynka na nogach – zabiegi
Poszerzone naczynka na nogach można usunąć za pomocą:
- SKLEPROTERAPII
Za pomocą igły lekarz podaje do wewnątrz naczynka preparat, którego zadaniem jest uszkodzenie naczynka. Może to nastąpić przez zmianę napięcia powierzchniowego. Gdy naczynko obumrze, zostaje naturalnie wchłonięte przez organizm. Metoda jest prosta i skuteczna. Wymaga sporych umiejętności manualnych, bo lekarz musi trafić dokładnie w naczynko. W przeciwnym razie uszkodzi tkankę. Dlatego skleroterapię warto stosować do naczynek większych niż 2-3 milimetry. Nie sprawdzi się ona w przypadku mniejszych pajączków. Istnieje też ryzyko, że naczynko obkurczy się, ale się nie wchłonie. Zostaje wówczas ze skrzepem w skórze w postaci mikrotatuażu. Można je wówczas usunąć np. za pomocą igły (oraz wydłubać).
- LASEROTERAPII
Laseroterapia sprawdzi się w przypadku mniejszych naczynek. W takim zabiegu działamy termicznie, powodując poparzenie naczynka. Laser działa selektywnie na hemoglobinę, więc nie występuje tu ryzyko nietrafienia w naczynko, tak jak przy skleroterapii. Przy laserze na naczynka rzadziej powstają mikrotatuże, bo występuje lepsze i szybsze wchłanianie martwego naczynka. Z punktu widzenia pacjenta zabieg jest prostszy, ale niestety bardziej bolesny niż skleroterapia.
Nie jest to zabieg jednorazowy, ale wymaga około 3-4 wizyt, w odstępach co miesiąc. Na efekty czeka się więc około pół roku. Dlatego zabieg warto wykonać właśnie teraz, zimą. Latem będą niewidoczne.
Ciekawostka: Można usunąć 70 procent rozszerzonych naczynek. Paradoksalnie im większe naczynko, tym łatwiej je usunąć. Największy kłopot sprawiają drobne pajączki wokół kostek.
Jaki laser jest najlepszy do usuwania naczynek na nogach?
Musi to być zupełnie inny laser niż do naczynek na twarzy – ten nie zadziała. W drugą stronę jest to możliwe – można byłoby usunąć naczynka na twarzy stosując laser do naczynek na nogach. Jednak może być on zbyt agresywny i doprowadzić do powstania blizn. Różnorodność laserów wymusza inny charakter naczynek w tych częściach ciała. Naczynka na nogach położone są z reguły głębiej, dlatego laser do nich penetruje głębiej. Jednocześnie jednak jest mniej selektywny, bardziej selektywny nie sięgnąłby tak głęboko. Oznacza to, że laser podgrzewa i uszkadza nie tylko naczynko, ale też skórę dookoła, pod i nad naczynkiem. Poparzenie nie dociera jednak do powierzchni skóry i dobrze się goi. Na twarzy istniałoby zbyt duże ryzyko przebicia się poparzenia przez całą skórę.
Przestrzegam przed nieodpowiednim laserem, przed elektrokoagulacją, czyli usuwaniem naczynek igłą z przepływającym prądem. Tego typu metody proponowane są przez gabinety ze względu na to, że są dość tanie. Przestrzegam też przed nieodpowiednimi laserami, bo będą nieskuteczne. W żadnym razie nie należy usuwać naczynek na nogach laserami na twarz i IPL.
Trendy w powiększaniu ust kwasem hialuronowym
Nowoczesne formy kwasu hialuronowego stworzone w oparciu o polimer PEG pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty przy zabiegach w obszarze czerwieni wargowej. Pozwalają wymodelować usta w niemal dowolny sposób.
Współtworzą i kierują największą placówką chirurgii plastycznej w Polsce zarówno pod kątem przychodów, jak i liczby zatrudnionych chirurgów. Daria i Michał Charytonowicz mimo młodego wieku mogą się …