Katarzyna Nowacka
mgr kosmetologii, ekspertka w dziedzinie kosmetologii holistycznej, autorka programu „Uroda zaprasza zdrowie” na kanale Youtube
Przedwczesna menopauza – kiedy się pojawia?
Menopauza to stan fizjologiczny, wynikający z obniżenia się produkcji estrogenu i progesteronu oraz z ustania funkcji rozrodczych kobiety poprzez wygaszanie pracy jajników. Ponieważ premenopauza może rozpocząć się nawet 10 lat przed menopauzą, ważne, aby zwracać uwagę na symptomy przepowiadające.
Pierwsze mogą pojawić się:
- suchość błon śluzowych (pochwy);
- zespół suchego oka;
- kłopoty z zasypianiem i bezsenność;
- poczucie przewlekłego zmęczenia;
- huśtawki nastrojów, rozdrażnienie;
- przyrost tkanki tłuszczowej w obrębie talii mimo niezmienionych nawyków żywieniowych, ruchu na podobnym poziomie i braku zaburzeń współistniejących, jak choćby insulinooporność, cukrzyca lub niedoczynność tarczycy.
- charakterystyczny jest również spadek libido i nocne poty.
Jak możemy być o krok przed?
Warto wykonywać profilaktycznie analizy diagnostyczne określające poziom hormonów. Zobrazują one na jakim etapie jesteśmy, zanim jeszcze badanie USG pokaże zmiany strukturalne w obrębie jajników, wynikające z ich wygaszania. Do podstawowych badań należą analizy poziomu:
*LH i FSH;
*estradiol, progesteron, androstendion, testosteron, DHT – opcjonalnie
*AMH.
Powyższe parametry pokazują, jak pracują nasze gonady, lecz we wczesnym okresie premenopauzy i regularnych jeszcze miesiączek, mogą dalej mieścić się normach referencyjnych. Dlatego obiecujący diagnostycznie jest poziom AMH (hormon/czynnik anty-Mullerian). Jest on wytwarzany przez oocyty (komórki jajowe) w jajniku i stanowi o tzw. rezerwie jajnikowej, jedynie podczas okresu reprodukcyjnego u kobiety. U mężczyzny przeciwnie, AMH zawierają plemniki przez całe życie. Hormon ten wpływa na poziom innych hormonów płciowych. Jest zatem narzędziem diagnostycznym w PCOS, zaburzeniach hormonalnych, w ocenie płodności i przy próbach in vitro, a przede wszystkim w okresie menopauzy. Wtedy jest niewykrywalny, więc jego obniżony poziom pozwoli nam określić przedwczesne przekwitanie. Na podstawie tego badania możemy rozpocząć właściwą suplementację i dietę bogatą w fitoestrogeny i lignany, aby późnić klimakterium. Oznaczenie poziomów androgenów ma szczególne znaczenie w przypadku problemach estetycznych skóry, jakie mogą towarzyszyć menopauzie.
Jak starzeje się skóra podczas przedwczesnej menopauzy
W trakcie przedwczesnej menopauzy dochodzi do:
- ścieńczenia naskórka;
- spadku produkcji kolagenu i elastyny, proteoglikanów i glikozaminoglikanów, w tym kwasu hialuronowego;
- w rezultacie skóra traci na gęstości, jędrności i nawilżeniu;
- pojawiają się liczne zmarszczki;
- dochodzi do zaburzenia lipogenezy i pracy gruczołów łojowych, co prowadzi do nieszczelności PTS i patologicznej suchości oraz wzrostu ryzyka infekcji wywołanych przez mikroorganizmy
- spada możliwość regeneracji i autonaprawy oraz gojenia się ran
- brak estrogenów wpływa również na dysfunkcję melanocytów. To wywołuje liczne przebarwienia, odbarwienia z bielactwem nabytym włącznie, a także nierówny koloryt skóry.
Jak starzeją się inne tkanki twarzy podczas przekwitania?
- Starzenie menopauzalne dotyka również kości w obrębie twarzy, szczególnie części centralnej. Prowadzi do zmian dentalnych, a w konsekwencji do dysproporcji między górną a dolną częścią twarzy, opadania owalu, zapadania się wokół ust.
- Następuje redystrybucja tkanki tłuszczowej z zanikiem w okolicach skroni i policzków na rzecz otłuszczenia ramion, talii.
- Nierównowaga hormonalna podczas przekwitania prowadzi również do znacznego przerzedzenia włosów na głowie, ich zaniku w okolicy dołów pachowych, na wzgórku łonowym. Równocześnie pojawia się owłosienie typu męskiego w obrębie twarzy np.: wąsik, broda, bokobrody.
- Dodatkowo u kobiet może wystąpić trądzik hormonalny – Acne Tarda (trądzik dorosłych).
- Spadek estrogenów, progesteronu może przyczynić się do wzrostu androgenów, dlatego w przypadku pojawienia się powyższych objawów warto oznaczyć ich stężenie we krwi.
- Wszystkie zmiany w obrębie skóry i całego ustroju wynikają z obecności receptorów dla hormonów na wielu komórkach w organizmie, tak więc ich spadek wywołuje tyle dysfunkcji.
Jak spowolnić starzenie skóry podczas przedwczesnej menopauzy?
Warto działać profilaktycznie. Dobrze zbilansowana dieta, skuteczna suplementacja, zioła oraz właściwa pielęgnacja skóry, mogą znacznie opóźnić przekwitanie oraz starzenie się całego organizmu. Najbardziej sprawdzoną, przebadaną pod kątem skuteczności grupą składników naszego pożywienia i nowoczesnej kosmetologii są polifenole i należące do nich flawonoidy, fitoestrogeny, lignany oraz siblety. Część z nich należy do adaptogenów (tarczyca bajkalska, traganek błoniasty, ashwagandha). Są to związki wykazujące silne działanie przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne, naprawcze, ograniczające wpływ fotostrzenia.
Badania potwierdziły dobroczynny wpływ na organizm:
- daidzeiny;
- genisteiny (soja);
- lignanów (len, olej sezamowy);
- resweratrolu (winogrona);
- fitoestrogenów (czerwona koniczyna, jagody goji)
zarówno jako składniki diety, jak i zaawansowanych procedur terapeutycznych kosmetologicznych.
Warto również wspomnieć o dostarczaniu odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych, oleju z wiesiołka, który ma kolosalne znaczenie dla produkcji estrogenów, koenzymu Q10, którego z wiekiem zawartość w ustroju spada. Ważne są aminokosmetyki zawierające aminokwasy niezbędne do syntezy białek podporowych skóry, ze szczególnym uwzględnieniem ich obecności naszym menu (właściwe spożycie białka w diecie).
Kuracja pielęgnacyjna łechtaczki
Na szczególna uwagę zasługuje użycie sensualnego olejku intymnego na łechtaczkę! Tak – na łechtaczkę jest to mieszanina olejów najwyższej klasy o potencjale regulującym pracę jajników i wydzielania estrogenów. Kuracja obejmuje 30 dni aplikacji i później dawkowanie przypominające. Efektem jest przywrócenie regularnych miesiączek i prawidłowego cyklu. Dotyczy to również zaburzeń wywołanych infekcją Covid 19.
Co jeśli zbyt późno zareagujemy na menopauzę?
W przypadku późnego rozpoznania menopauzy warto rozważyć włączenie HTZ, z uwzględnieniem indywidualnym ewentualnych zagrożeń (wzrost ryzyka zachorowań na raka sutka, jajników, chorób sercowo – naczyniowych). Liczne badania potwierdziły dobroczynny wpływ HTZ na utrzymanie syntezy kolagenu i elastyny, poprawę gojenia się i procesów naprawczych skóry, ograniczenie zmian osteoporozy, utrzymanie sprawności seksualnej i witalności życiowej. Wzajemna korelacja HTZ i pielęgnacji kosmetologicznej może przynieść świetne rezultaty. W celu ograniczeń skutków ubocznych HTZ zaleca się częstsze wizyty kontrolne i badania profilaktyczne. Pamiętajmy jednak, że stres, palenie papierosów, nadmiar spożycia alkoholu wpływają na skuteczność HTZ i mogą predysponować do wzrostu ryzyka raka.
Jakie zabiegi medycyny estetycznej zwalniają procesy starzenia w okresie menopauzy?
Najlepszą drogą do sukcesu jest połączenie:
- kosmetologii estetycznej (mezoterapia, biostymulatory, lasery, RF, HIFU, peelingi chemiczne);
- kosmetologii pielęgnacyjnej (aktywne, nośnikowane produkty w połączeniu z technikami masaży);
- preparatów do pielęgnacji w domu.
Warto wspomnieć o wykonaniu serii refleksologii stóp oraz twarzy, która doskonale reguluje gospodarkę hormonalną, poprawia libido, częstotliwość krwawień, a także znosi inne dolegliwości, jak bezsenność czy wahania nastroju. Dobór technik pracy jest uzależniony od kondycji skóry, potencjału biologicznego organizmu w kierunku regeneracji i autonaprawy, co należy ustalić na samym początku. W przypadku skór patologicznie suchych powinno się odłożyć procedury agresywne i mocno inwazyjne do czasu poprawy jej stanu.
Od pewnego czasu radiofrekwencję mikroigłową wykorzystuje się także w ginekologii estetycznej. Dzięki niej można skutecznie poradzić sobie m.in. z wysiłkowym nietrzymaniem moczu pierwszego stopnia. W …
Komitet Organizacyjny I Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej „Ginekologia Estetyczna i Funkcjonalna” z przyjemnością zaprasza do udziału w nadchodzącym wydarzeniu. Po raz pierwszy w …