dr n. med. Anna Brzozowska-Jaśkiewicz o profiloplastyce i wolumetrii twarzy
specjalista neurolog, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki New Estetic w Lublinie. Autorka bloga drneurobeauty.blog. Ambasador Fill-Med, ekspert Radiesse.
Co to jest profiloplastyka i wolumetria twarzy?
Zabieg obejmuje korekcję czoła, nosa, ust, podbródka, a także policzków i linii żuchwy. Jest doskonałą alternatywą dla pacjentów, którzy nie decydują się na bardziej inwazyjną, chirurgiczną drogę do ładniejszego, harmonijnego wyglądu twarzy. Zabieg profiloplastyki może dotyczyć osób starszych, wymagających odbudowy tkanek zanikających i ulegających grawitacji w wyniku procesu starzenia. Może też być wykonywany u młodych, u których można skorygować niedoskonałości natury. W zabiegu stosowane są różne wypełniacze, odpowiednio dobrane do potrzeb pacjenta i obszarów twarzy.
Jakie są trendy w profiloplastyce i wolumetrii twarzy?
Według obecnych trendów, nie powinniśmy się skupiać na pojedynczych okolicach twarzy, ale podchodzić do problemu holistycznie. To ważne, by nie traktować procesu starzenia jedynie objawowo, odbudowując objętość tkanek miękkich. Regeneracja i rewitalizacja tkanek stanowi leczenie przyczynowe, przeciwdziałające procesowi starzenia na poziomie fizjologicznym i anatomicznym. Dlatego warto wybierać do zabiegów preparaty, które mają działanie nie tylko unoszące i wypełniające, ale również te cieszące się ogromnym potencjałem regeneracyjnym i stymulującym regenerację skóry. Na rynku międzynarodowym dostępna jest obecnie szeroka gama preparatów o działaniu wypełniającym i zwiększającym objętość tkanek. Wybór właściwego produktu zależy od wielu czynników, m.in. od okolicy, której ma dotyczyć zabieg, oczekiwanego efektu klinicznego oraz planowanego sposobu leczenia
Jak wybrać najlepszy kwas hialuronowy do modelowania twarzy?
W ostatnich latach najszerzej stosowanym na całym świecie wypełniaczem biodegradowalnym stał się kwas hialuronowy. Podczas gdy postać natywna kwasu hialuronowego stymuluje metabolizm anatomiczny w fibroblastach, postać mocno usieciowana wykorzystywana jest do odbudowy objętości tkanek. Obecnie na rynku są dostępne preparaty kwasu hialuronowego tworzone innowacyjną metodą, która pozwala zachować doskonałą równowagę pomiędzy cząsteczkami wolnego kwasu hialuronowego oraz długimi i bardzo długimi łańcuchami kwasu hialuronowego. Taki skład pozwala uzyskać długotrwałe i naturalne efekty wypełnienia oraz działanie przeciwstarzeniowe.
Przeszczep tkanki tłuszczowej na twarz – bezpieczna metoda wolumetrii policzków
Autologiczny przeszczep tłuszczu jest popularną opcją terapeutyczną w przypadkach zanikowej utraty objętościowej twarzy. Zabieg autotransplantacji polega na wykorzystaniu tkanki własnej pacjenta, co zmniejsza ryzyko odrzucenia przeszczepu i pojawienia się negatywnych skutków ubocznych. Dodatkowym bonusem, jest obecność komórek macierzystych, które posiadają zdolność samoodnawiania się. Takie właściwości tłuszczu, warunkują podwójne efekty zabiegu, na którym tak bardzo nam zależy, czyli wolumetrię oraz stymulację nowych komórek przez skórę.
Półtrwałe wypełniacze wchłanialne do modelowania twarzy – hydroksyapatyt wapnia i kwas L-polimlekowy
Półtrwałe wypełniacze wchłanialne (o długotrwałym działaniu) zawierają ulegające powolnemu rozpadowi mikrosfery polimerowe rozpuszczone we wchłanialnej cieczy lub żelu. Płyn ulega rozkładowi, natomiast wokół granulek wytwarzana jest nowa, endogenna tkanka.
Preparat hydroksyapatytu wapnia zapewnia podwójny efekt, jakże korzystny dla pacjenta. Dzięki żelowej matrycy, zapewnia efekt natychmiastowego wypełnienia ubytków tkankowych. Osobiście, cenię go, m.in. za “kanciasty” efekt wolumetrii i liftingu, który warunkuje konturowanie bez efektu nadmiaru. Drugą, bardzo ważną cechą tego preparatu jest stopniowe długotrwałe tworzenie nowej tkanki włóknistej, stymulacja kolagenu i poprawa jakości skóry.
W zabiegach mających na celu przywrócenie harmonii estetycznej, zwłaszcza w obszarze twarzy, należy rozważyć cztery główne kryteria:
• ocena zmian związanych z wiekiem,
• trójwymiarowa ocena struktur anatomicznych,
• ocena dynamiki tkanek (wynikającej z aktywności mięśni),
• ocena stanu psychologicznego pacjenta w aspekcie motywacji i gotowości przestrzegania zaleceń proponowanego leczenia.
Kiedy zabieg wolumetrii twarzy daje najlepsze efekty?
Główna zasada gdy dążymy do zwiększenia atrakcyjności twarzy przez zwiększenie objętości w wyniku podania wypełniacza, jest minimalizacja uszkodzeń naturalnych struktur tkankowych. Ponadto celem zabiegów, powinno być wykorzystywanie jak najmniejszych ilości wypełniaczy do osiągania pożądanych rezultatów w sposób zapewniający optymalną regenerację tkanek. Stąd istotnym elementem jest odpowiedni wybór wypełniacza.
Modelowanie i wypełnianie zmarszczek na czole
Zabiegi zwiększające objętość tkanek w zakresie czoła umożliwiają kompensowanie znacznej utraty tkanek. Jednocześnie wygładzają statyczne zmarszczki w tej okolicy. Należy pamiętać, że okolica czoła, charakteryzuje się znikoma ilością tkanek. Parzysty mięsień potyliczno-czołowy i mięsień skroniowo-ciemieniowy tworzą razem mięsień naczaszny. Jego skurcze powodują unoszenie brwi z wytworzeniem zmarszczek poziomych czoła. Pod mięśniem naczasznym nie występują głęboko położone poduszki tłuszczowe. W związku ze specyfiką tej okolicy, należy wybrać wypełniacz o odpowiednich właściwościach wiskoelastycznych, umożliwiających jego formowanie podczas masażu po zabiegu oraz odpowiednią technikę podania. W przypadku planowania zabiegu w tej okolicy, często zaleca się skojarzenie iniekcji toksyny botulinowej typu A wraz z powiększeniem objętości z użyciem wypełniaczy. Zanik skroniowej poduszki tłuszczowej uznaje się za ważną przyczynę utraty objętości twarzy i pojawienia się prześwitujących naczyń krwionośnych w okolicy skroniowej. Poprawa objętości w tym rejonie, może nie jest głównym celem zainteresowania pacjentów, jednak ma znaczenie jako element przywrócenia proporcji w obszarze górnej 1⁄3 twarzy. Zabiegowo, okolica ta jest wymagająca pod względem bezpieczeństwa. Podczas deponowania wypełniacza, należy mieć na uwadze głęboko położoną tętnicę skroniową. Uważna penetracja tkanek do poziomu kości, przy współpracy z pacjentem zmniejsza ryzyko iniekcji wypełniacza donaczyniowo. Bezpieczniejsze, wg mnie, wydaje się wykonanie zabiegu w tej okolicy, kaniulą 22G, mobilizując jednocześnie tkanki i podając wypełniacz techniką poziomą.
Modelowanie i wypełnianie zmarszczek na czole, a wygląd i kształt brwi
Brwi są kluczowym elementem twarzy. Kolor, położenie, krzywizna, grubość determinują jej wygląd. Wysoko uniesione, kształtne odświeżają i odmładzają twarz. Opadające brwi potęgują zmęczony i smutny wyraz twarzy. Zanik tkanki tłuszczowej w tym rejonie, prowadzi do zwiotczenia powiek i opadania brwi. Deficyty poduszki tłuszczowej nad mięśniem okrężnym oka można kompensować głębokimi iniekcjami wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapnia. Zaleca się łączenie takiego zabiegu z podaniem toksyny botulinowej typu A w mięśnie obniżające brwi. Najlepiej robić to w okresie poprzedzającym zabieg z wykorzystaniem wypełniaczy. W korekcji rejonu powiek górnych i brwi, zaleca się użycie wypełniacza o małej zdolności higroskopijnej, by uniknąć obrzęku i niepożądanego “rozpłynięcia” wypełniacza. W ciężkich przypadkach opadania lub zwiotczenia powiek jedyną optymalną interwencją pozostaje jednak zabieg chirurgiczny.
Wolumetria policzków
Wydatna boczna część policzka uważana jest jako element nadający twarzy atrakcyjności. Jako element “trójkąta młodości” wypukła okolica jarzmowa zdecydowanie odmładza. Niestety ta okolica twarzy dość szybko reaguje na proces starzenia. Wraz z utratą tkanek zmniejsza się objętość bocznej części policzka. Wraz z zanikiem głębszej warstwy tłuszczowej (SOOF), leżąca powyżej powierzchowna jarzmowa poduszka tłuszczowa, może wyglądać na “obrzękniętą”. Widoczne może być również zagłębienie, spowodowane wzmożonym ściąganiem skóry w miejscu przyczepu więzadła policzkowo-szczękowego. Użycie wypełniaczy w środkowym obszarze twarzy pozwala przywrócić jej harmonijny wygląd. Można tego dokonać, posługując się techniką głębokiego poziomego przywracania objętości za pomocą kaniuli. Innym sposobem jest ogniskowe przywracanie objętości poprzez iniekcje nadokostnowe, Wykorzystując kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia czy tłuszcz autologiczny można uzyskać naturalny efekt odmładzający lub korygujący niedoskonałości urody. Połączenie takiej głębokiej augmentacji z regeneracją skóry potęguje efekty.
Modelowanie nosa kwasem hialuronowym
Nos jest bardzo istotnym elementem twarzy, który determinuje jej harmonijny profil. Modyfikacja jego kształtu, nie zawsze wymaga użycia skalpela. Lekarz medycyny estetycznej, może dokonać korekty kształtu nosa wykorzystując kwas hialuronowy o wysokiej gęstości, hydroksyapatyt wapnia, autologiczny tłuszcz. W ostatnim czasie gorącym trendem niechirurgicznej korekcji jest rinoplastyka nićmi liftingujacymi. Wykorzystując te możliwości, można uzyskać usunięcie garbu i wyprostowanie grzbietu nosa, usunięcie zmarszczek, korekta kąta czołowo-nosowego lub nosowo-wargowego. Celem zabiegu jest poprawa wyglądu nosa, uwzględniając przy tym proporcje twarzy.
Modelowanie i wolumetria ust
W przypadku okolicy ust, szczególną korzyść dla profilu twarzy pacjenta przynosi augmentacja nie tylko czerwieni wargowej ale również tkanek miękkich poza czerwienią wargową. Zrekompensowanie utraty objętości poza czerwienią wargową prowadzi do zmniejszenia zmarszczek promienistych wokół ust, równocześnie przywracając naturalną objętość warg. Linie marionetki dodają lat. Podchodząc do korekty tej okolicy należy pamiętać o jej dynamice. Dlatego nie tylko wypełniacze mogą być tutaj pomocne, ale również toksyna botulinowa typu A i skojarzenie tych dwóch technik. W tej okolicy ma znaczenie również mobilizacja tkanek, jako przyczynowe podejście do problemu. Technika z użyciem kaniuli umożliwia mechaniczne uwalnianie tkanek i stymulację fibrogenezy wraz ze zwiększeniem objętości.
Modelowanie i wolumetria żuchwy
Wyraźny kontur żuchwy i wypukłość brody mają istotne znaczenie w odmładzaniu i przywracaniu proporcji twarzy. W miarę postępu procesu starzenia i zaniku tkanki tłuszczowej, dochodzi do opadania skóry w miejscach więzadeł podtrzymujących. Nadmierna aktywność mięśnia bródkowego, może prowadzić do powstania nierównej powierzchni bródki tzw “brody brukowanej”. Może również powodować jej czynnościowe skracanie, co również definiuje profil boczny twarzy. Przy użyciu wypełniaczy można przywrócić linię żuchwy oraz zakamuflować części opadającej skóry. W tej okolicy, poza kwasem hialuronowym, bardzo dobrze sprawdza się hydroksyapatyt wapnia, który zapewnia “kanciasty” efekt konturowania oraz zdecydowaną poprawę jakości skóry.