Wszyscy wiemy, że palenie powoduje nowotwory. Jednak kolejnym ważnym czynnikiem kancerogennym poza paleniem jest nadmierna masa ciała. Eksperci szacują, że za blisko 30 proc. zachorowań na raka odpowiada niewłaściwa dieta.
mgr Beata Deka o tym, jak dbać o siebie, by zmniejszyć ryzyko raka
Dyrektor Przychodni Specjalistycznej w Olsztynie
Jestem dyrektorem Przychodni Specjalistycznej w Olsztynie. Często przyglądam się na korytarzu swoim pacjentkom i pacjentom. Z pacjentkami bywa różnie, dla jasności – z kobietami bywa różnie. Bo one niekoniecznie pojawiają się w roli pacjentek, są żonami, matkami, córkami, opiekunkami, które przyprowadziły męża albo dziecko do lekarza. Doskonale wiedzą, jak ważne jest zdrowie ich bliskich, martwią się każdym kaszlnięciem, odchyleniem od normy wyników badań krwi. Tyle że w tym zaaferowaniu często już nie pamiętają o swoich badaniach.
Widzę, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia w kwestii profilaktyki. Zdaję sobie sprawę, że to zadanie na lata. Nie da się zmienić myślenia o dbaniu o siebie w kilka miesięcy. Trzeba albo być wychowanym w takim duchu, albo dojrzeć do świadomości, że to inwestycja w siebie, w spokój swój i swojej rodziny. My, przedstawiciele ochrony zdrowia, jesteśmy od tego, by o ten spokój zadbać.
To są bardzo proste działania, świadczenia albo inaczej mówiąc – możliwości, które oferujemy naszym pacjentkom i pacjentom. Choćby morfologia. Każda z nas niezależnie od wieku powinna ją wykonywać raz w roku. Wydawałoby się, że to podstawowe badanie, ale ono może dać sygnał, że coś złego dzieje się w organizmie. Patrząc na jego wynik, możemy podejrzewać, że w organizmie rozwija się infekcja, choroba autoimmunologiczna albo proces nowotworowy. To jest pierwszy krok do pogłębionej diagnostyki.
Myślę, że na tym polega nasza rola – uświadamiać pacjentkom i pacjentom, że proste kroki, zależne od nich, są niezbędne do tego, by podjąć zaawansowane działania. Dlatego tak często prosimy pacjentów, by nie lekceważyli naszych apeli o wykonywanie przynajmniej raz na pięć lat USG jamy brzusznej i badanie RTG płuc. Oczywiście w przypadku palaczy pięć lat to zdecydowanie zbyt długo. Chcielibyśmy, żeby raz w roku odwiedzali nasze gabinety. Wiedząc, jak ważna jest ta podstawowa diagnostyka obrazowa, w tym roku otworzyliśmy nową pracownię, wyposażoną w sprzęt najnowszej generacji.
Profilaktyka onkologiczna
To, co najbardziej nas zajmuje, to oczywiście profilaktyka onkologiczna. Zarówno pierwotna, jak i wtórna. Pierwotna obejmuje działania, które każdy z naszych pacjentów może sam realizować, wprowadzając proste modyfikacje stylu życia. Nasi diabetolodzy, dietetycy zwracają szczególną uwagę na ograniczanie cukru w diecie pacjentów. Wszyscy wiemy, że palenie powoduje nowotwory, że to pierwsza przyczyna nowotworów zależna od nas, ale kolejnym czynnikiem kancerogennym, za paleniem, jest nadmierna masa ciała. Zwykle jest ona spowodowana niewłaściwymi nawykami żywieniowym. Eksperci szacują, że za blisko 30 proc. nowotworów odpowiada niewłaściwa dieta. To bardzo dużo. I proszę sobie wyobrazić, że tylu nowotworów jesteśmy w stanie uniknąć! Dlatego z mojego punktu widzenia edukacja – taka absolutnie podstawowa – to klucz do sukcesu.
Oczywiście my, pracownicy ochrony zdrowia, ze swojej strony dokładamy profilaktykę wtórną. Ale bez świadomego pacjenta, który będzie chciał z tych możliwości skorzystać, nie możemy nic zrobić.
Nowotwory u kobiet
Mamy doskonałe narzędzia, którymi wykrywamy najczęstsze nowotwory: raka szyjki macicy i raka piersi. W przypadku tego pierwszego kluczowa jest cytologia, która pozwala rozpoznać chorobę jeszcze w stanie przedinwazyjnym. Warunek jest jeden – rozpocząć badanie najpóźniej trzy lata po rozpoczęciu współżycia seksualnego, a potem powtarzać regularnie. Niestety, w Polsce dopiero rok temu wprowadzono program szczepień przeciwko HPV, czyli human papillomavirus, a to właśnie ten wirus odpowiada za rozwój raka szyjki macicy. Zanim ten program przyniesie efekty, jesteśmy narażeni na zakażenie wirusem krążącym w populacji. Szacuje się, że 8 na 10 osób w ciągu swojego życia, na różnym etapie, zetknie się z tym drobnoustrojem. Dlatego zachęcamy pacjentki, żeby korzystały z programu bezpłatnych badań cytologicznych, który jest w Polsce realizowany. Dzięki niemu każda z pań między 25. a 64. rokiem życia może raz na trzy lata wykonać cytologię. To taka absolutnie podstawowa możliwość – w czasie tego badania jest wykonywana tzw. cytologia „na szkiełko”, ale dysponujemy już nowocześniejszym narzędziem, czyli cytologią płynną. W tym przypadku wymaz ze szczoteczki jest od razu przenoszony do pojemnika z płynnym podłożem, które poddaje się dalszej obróbce laboratoryjnej. Ta metoda daje większą precyzję, pojemnik jest szczelnie zamykany, nie trafiają do niego żadne zanieczyszczenia z zewnątrz. To daje dużo większą skuteczność badania i możliwość wykrycia zmian wysokiego ryzyka. Nie wspominając o tym, że taka metoda pozwala na poddanie materiału kolejnej analizie – w kierunku HPV lub chlamydii.
Przerażające statystyki
W Polsce diagnozę „rak szyjki macicy” dziennie słyszy od 6 do 10 kobiet. Około 3 tysięcy rocznie. Jeszcze więcej dowiaduje, że ma raka piersi – to około 20 tysięcy pacjentek. Chorują coraz młodsze kobiety, dlatego tak bardzo ucieszyło nas obniżenie wieku, w którym mogą wykonać mammografię, korzystając z programu profilaktycznego. Od listopada ubiegłego roku raz na dwa lata z tego programu mogą skorzystać pacjentki między 45. a 74. rokiem życia. Oczywiście to nie jest tak, że młodsze kobiety powinny spokojnie czekać, by zacząć diagnostykę. Zdecydowanie zalecamy, by wszystkie panie po 30 raz w roku pojawiały się w naszych gabinetach, żeby wykonać USG piersi. Ale warto raz w miesiącu samej badać piersi i uczyć tego nawyku swoje córki. Mówię jako matka dwóch wspaniałych dziewczyn, których zdrowie jest dla mnie najważniejsze. Ale wiem też, że ja jestem dla nich najważniejsza i potrzebna. Jak najdłużej. Dlatego, kiedy piszę te słowa, myślę o tych matkach, żonach, których odchodzenie tak często oglądałam podczas swojej pracy. Zdecydowanie za często.
7 zabiegów ginekologii estetycznej, które poprawią zdrowie, samopoczucie i satysfakcję ze współżycia
Bywa, że wygląd miejsc intymnych stanowi powód do wstydu. Poród czasem pozostawia zmiany, przez które odczuwa się ból lub dyskomfort, na przykład nietrzymanie moczu. Oto siedem zabiegów ginekologii estetycznej, które poprawią zdrowie i samopoczucie, a także pozwolą odzyskać pewność siebie w sytuacjach intymnych. ..
Jak skutecznie poradzić sobie z wiotką skórą ciała, która nie stanie się jędrniejsza, mimo ćwiczeń, samozaparcia i konsekwencji? Z pomocą przychodzi całkowicie nieinwazyjny i zarazem …
dr Dominik Kalinowski o nadwrażliwości i alergii na wypełniacze z kwasem hialuronowym lekarz stomatolog, specjalista medycyny estetycznej Sam kwas hialuronowy nie wywołuje reakcji alergicznych. Jednak …