
dr n. med i n. o zdr. Monika Anita Maciejewska
certyfikowany lekarz Amerykańskiej Akademii Medycyny Estetycznej,
specjalista otolaryngologii – chirurgii głowy i szyi
Działanie i zastosowanie toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa to naturalna toksyna wytwarzana przez bakterię Clostridum botulinum. Powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaz impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Botoks blokuje połączenia między zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami. Istnieje osiem typów toksyny botulinowej, jednak w medycynie estetycznej stosuje się wyłącznie substancję typu A. Z powodzeniem wykorzystuje się ją do redukcji zmarszczek na twarzy, szyi i dekolcie. Botoks wykorzystuje się też do leczenia nadpotliwości pach, stóp i dłoni oraz do leczenia bruksizmu oraz migren.
Powikłania po stosowaniu toksyny botulinowej
Zastosowanie toksyny botulinowej, może prowadzić do:
- obniżenia wargi górnej i asymetrii. Jest to rzadkie powikłanie, obserwowane, gdy toksyna jest wstrzykiwana poniżej górnego brzegu łuku jarzmowego lub zbyt nisko wzdłuż ścian bocznych nosa. Przez to dyfunduje do mięśni unoszących wargę górną, tj. do dźwigacza wargi górnej, skrzydełka nosa i dźwigacza wargi górnej, prowadząc do asymetrii i opadania wargi górnej, a nawet trudności w mówieniu i jedzeniu.
- Zbyt duża dawka toksyny może spowodować wiele różnych niekorzystnych zmian funkcjonalnych, na przykład niezdolność do tworzenia określonych liter, wypowiadania różnych dźwięków i wymawiania różnych słów.
- Zamykanie ust może być upośledzone, co może prowadzić do trudności z utrzymaniem płynów w jamie ustnej i ślinotoku.
- Ptozy powieki górnej. Główny objaw ptozy oka to mimowolne opadanie górnej powieki. Prawie zawsze dotyczy to tylko jednej powieki – lewej lub prawej. Bardzo mało prawdopodobne jest uzyskanie tego samego powikłania po obu stronach. Opadanie powieki zaczyna się najczęściej po kilku dniach po podaniu toksyny botulinowej. Mniej więcej od 3 dnia po zabiegu mogą pojawiać się pierwsze efekty osłabienia mięśni, a tym samym opadająca powieka. Objawy mogą utrzymywać się nawet do 4-5 miesięcy, choć z reguły okres ten udaje się skrócić do kilku tygodni.
Smart aging – ten trend podbija medycynę estetyczną
Coraz więcej osób korzysta z usług klinik medycyny estetycznej, ale wyraźnie widać, że ich oczekiwania co do zabiegów znacząco się zmieniają. Coraz popularniejsze stają się procedury, które zapewniają spektakularny, a jednocześnie naturalny efekt, czyli te w duchu smart aging. Jakie zabiegi wpisują się w ten trend, a które tracą na popularności?
Galeria zdjęć celebrytek Mają nieograniczony dostęp do zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Stawiają jednak…
Dermatolodzy zalecają filtry przeciwsłoneczne, które mają SPF 30 lub wyższy i są wodoodporne oraz posiadają…