Według moich obserwacji najlepsze efekty przynosi połączenie trzech metod w jednej procedurze. Są nimi: zastosowanie cienkiego nożyka chirurgicznego o tępym zakończeniu do podcinania blizn (Blunt Subcision Blade), iniekcje kwasem hialuronowym i użycie własnej tkanki tłuszczowej w obszarze zabiegowym.

dr n. med. Bartosz Pawlikowski o usuwaniu blizn
lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Pawlikowski
Jak wygląda zabieg usuwania blizn BSB?
Zabieg BSB polega na przecięciu włókien tkanki łącznej pomiędzy powierzchnią skóry a tkanką podskórną. Długo wykonywano go igłą, ale to pacjentów bardzo bolało, mimo znieczulenia każdej blizny z osobna. Wprowadzenie opatentowanego noża chirurgicznego stworzyło nowe możliwości. Długość i specjalna budowa noża umożliwiają wykonanie całego zabiegu praktycznie z jednego wkłucia, a w konsekwencji szybciej i ze znacznym ograniczeniem bólu. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym nasiękowym – roztwór Kleina. Podniesienie standardu BSB otworzyło lekarzy na możliwości połączenia go z innymi metodami.
Dlaczego BSB warto połączyć z kwasem hialuronowym i tłuszczem?
BSB łączę z miejscowym wypełnieniem kwasem hialuronowym oraz opcjonalnie z kwasem hialuronowym i własnym tłuszczem pacjenta. W obu przypadkach podaję preparat warstwowo w przestrzeń pomiędzy skórą a tkanką podskórną już po podcięciu blizny. Kwas hialuronowy z jednej strony izoluje skórę od tkanki podskórnej, co zapobiega ponownemu powstaniu połączeń łącznotkankowych i blizn zanikowych, z drugiej strony stanowi doskonałą warstwę odżywczą zapewniającą optymalne warunki do wygojenia tkanek po zabiegu. Tkanka tłuszczowa, którą można zastosować dodatkowo po zmieszaniu z kwasem hialuronowym, jest rezerwuarem komórek macierzystych, które przyspieszają regenerację i wpływają na poprawę jakości skóry. Ich obecność zapewnia lepsze rezultaty zabiegu w perspektywie kilkunastu tygodni. Komórki są pobierane z dowolnej okolicy na ciele również w znieczuleniu miejscowym (roztwór Kleina). Wykorzystanie tłuszczu razem z usieciowanym kwasem hialuronowym w podcinaniu blizn daje efekty przebudowy skóry lepsze nawet o 25%. W terapii zalecane są również zabiegi laserowe, które lekarz dobiera w zależności od stanu blizny na danym etapie leczenia.
Jakie są odczucia po zabiegu usuwania blizn?
BÓL od 1 do 5: 2 (raczej dyskomfort, niż ból, ale to zależy zawsze od progu bólu u danego pacjenta oraz czynników towarzyszących, np. poziomu stresu danego dnia).
ODCZUCIA: uczucie pociągania skóry na twarzy, drętwienie twarzy w wyniku działania znieczulenia.
SKÓRA ZARAZ PO ZABIEGU: bezpośrednio po zabiegu buzia jest delikatnie spuchnięta i zaczerwieniona, często widać płytkie krwiaki. Zasinienia ustępują po około 7 dniach. Makijaż można wykonać praktycznie od razu po zejściu z fotela, miejsca wprowadzenia noży to dwa punkty na skroniach wielkości grubej igły.
REKONWALESCENCJA: początkowo twarz jest obrzęknięta przez około 3 dni i widoczne są zasinienia o różnym nasileniu, następnie obrzęk i zasinienia powoli ustępują przez kolejne 5-6 dni.
Usuwanie blizn – jaki jest czas i cena zabiegu?
CZAS: 30 minut.
ILOŚĆ: 1 zabieg w życiu, zdarza się, że zabieg laserowy trzeba jednorazowo powtórzyć po ok. 6 miesiącach.
CENA: Opcja podcięcia blizn z 2 laserami i kwasem hialuronowym – 3900 zł, jeśli łączymy z Easy Fat (rewitalizacja komórkami macierzystymi pozyskanymi z własnego tłuszczu) – 6000 zł. Zabieg wykonujemy jednorazowo, natomiast zdarza się przy bardzo głębokich bliznach, że po ok. 6 m-cach trzeba powtórzyć zabieg laserowy (technologię zawsze dobiera lekarz, kierując się aktualnym stanem i potrzebami skóry).
Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu usuwania blizn?
W zależności od stanu początkowego jest to całkowite lub częściowe wygładzenie powierzchni skóry. Po BSB w opisanej procedurze łączonej, zaplanowane są zazwyczaj 3 zabiegi laserowe, wykorzystujące technologie CO2, Erb;Yag i pikosekundową. Następnie, po odczekaniu 6 miesięcy możemy ponownie ocenić nasilenie problemu. Zwykle wykonuje się dodatkowy jeden zabieg laserowy technologią dobraną do stanu skóry po terapii wyjściowej.
WSKAZANIA: Blizny, bliznowce, blizny potrądzikowe o charakterze zanikowym.
PRZECIWWSKAZANIA: Zaburzenia krzepliwości krwi, aktywny trądzik.
Zabezpieczanie ust i nosa w czasie pandemii jest konieczne. Często powoduje jednak dolegliwości i schorzenia,…
Lek. Anna Bachleda-Curuś o diecie w chorobach skóry SCM Estetic Dieta a trądzik Przyjmuje się,…