fbpx

Usuwanie blizn – jaka terapia łączona jest najskuteczniejsza?

Autor Magdalena Błaszczak
blizny

Według moich obserwacji najlepsze efekty przynosi połączenie trzech metod w jednej procedurze. Są nimi: zastosowanie cienkiego nożyka chirurgicznego o tępym zakończeniu do podcinania blizn (Blunt Subcision Blade), iniekcje kwasem hialuronowym i użycie własnej tkanki tłuszczowej w obszarze zabiegowym.

Dr-Bartosz-Pawlikowski

dr n. med. Bartosz Pawlikowski o usuwaniu blizn

lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Pawlikowski

Jak wygląda zabieg usuwania blizn BSB? 

Zabieg BSB polega na przecięciu włókien tkanki łącznej pomiędzy powierzchnią skóry a tkanką podskórną. Długo wykonywano go igłą, ale to pacjentów bardzo bolało, mimo znieczulenia każdej blizny z osobna. Wprowadzenie opatentowanego noża chirurgicznego stworzyło nowe możliwości. Długość i specjalna budowa noża umożliwiają wykonanie całego zabiegu praktycznie z jednego wkłucia, a w konsekwencji szybciej i ze znacznym ograniczeniem bólu. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym nasiękowym – roztwór Kleina. Podniesienie standardu BSB otworzyło lekarzy na możliwości połączenia go z innymi metodami.

Dlaczego BSB warto połączyć z kwasem hialuronowym i tłuszczem?

BSB  łączę z miejscowym wypełnieniem kwasem hialuronowym oraz opcjonalnie z kwasem hialuronowym i własnym tłuszczem pacjenta. W obu przypadkach podaję preparat warstwowo w przestrzeń pomiędzy skórą a tkanką podskórną już po podcięciu blizny. Kwas hialuronowy z jednej strony izoluje skórę od tkanki podskórnej, co zapobiega ponownemu powstaniu połączeń łącznotkankowych i blizn zanikowych, z drugiej strony stanowi doskonałą warstwę odżywczą zapewniającą optymalne warunki do wygojenia tkanek po zabiegu. Tkanka tłuszczowa, którą można zastosować dodatkowo po zmieszaniu z kwasem hialuronowym, jest rezerwuarem komórek macierzystych, które przyspieszają regenerację i wpływają na poprawę jakości skóry. Ich obecność zapewnia lepsze rezultaty zabiegu w perspektywie kilkunastu tygodni. Komórki są pobierane z dowolnej okolicy na ciele również w znieczuleniu miejscowym (roztwór Kleina). Wykorzystanie tłuszczu razem z usieciowanym kwasem hialuronowym w podcinaniu blizn daje efekty przebudowy skóry lepsze nawet o 25%. W terapii zalecane są również zabiegi laserowe, które lekarz dobiera w zależności od stanu blizny na danym etapie leczenia.

Jakie są odczucia po zabiegu usuwania blizn?

BÓL od 1 do 5: 2 (raczej dyskomfort, niż ból, ale to zależy zawsze od progu bólu u danego pacjenta oraz czynników towarzyszących, np. poziomu stresu danego dnia).

ODCZUCIA: uczucie pociągania skóry na twarzy, drętwienie twarzy w wyniku działania znieczulenia.

SKÓRA ZARAZ PO ZABIEGU: bezpośrednio po zabiegu buzia jest delikatnie spuchnięta i zaczerwieniona, często widać płytkie krwiaki. Zasinienia ustępują po około 7 dniach. Makijaż można wykonać praktycznie od razu po zejściu z fotela, miejsca wprowadzenia noży to dwa punkty na skroniach wielkości grubej igły.

REKONWALESCENCJA: początkowo twarz jest obrzęknięta przez około 3 dni i widoczne są zasinienia o różnym nasileniu, następnie obrzęk i zasinienia powoli ustępują przez kolejne 5-6 dni.

Usuwanie blizn – jaki jest czas i cena zabiegu?

CZAS: 30 minut.
ILOŚĆ: 1 zabieg w życiu, zdarza się, że zabieg laserowy trzeba jednorazowo powtórzyć po ok. 6 miesiącach.
CENA: Opcja podcięcia blizn z 2 laserami i kwasem hialuronowym – 3900 zł, jeśli łączymy z Easy Fat (rewitalizacja komórkami macierzystymi pozyskanymi z własnego tłuszczu) – 6000 zł. Zabieg wykonujemy jednorazowo, natomiast zdarza się przy bardzo głębokich bliznach, że po ok. 6 m-cach trzeba powtórzyć zabieg laserowy (technologię zawsze dobiera lekarz, kierując się aktualnym stanem i potrzebami skóry).

Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu usuwania blizn?

W zależności od stanu początkowego jest to całkowite lub częściowe wygładzenie powierzchni skóry. Po BSB w opisanej procedurze łączonej, zaplanowane są zazwyczaj 3 zabiegi laserowe, wykorzystujące technologie CO2, Erb;Yag i pikosekundową. Następnie, po odczekaniu 6 miesięcy możemy ponownie ocenić nasilenie problemu. Zwykle wykonuje się dodatkowy jeden zabieg laserowy technologią dobraną do stanu skóry po terapii wyjściowej.

WSKAZANIA: Blizny, bliznowce, blizny potrądzikowe o charakterze zanikowym.
PRZECIWWSKAZANIA: Zaburzenia krzepliwości krwi, aktywny trądzik.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.