Zbliża się lato i świadome pacjentki zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej na zabiegi, które mogą zabezpieczyć ich skórę przed zgubnym wpływem promieniowania UV oraz zniwelować skutki wywoływanego przez nie fotostarzenia. Jedną ze skutecznych metod jest zabieg biostymulujący z użyciem preparatu na bazie polinukleotydów.

dr n. med. Marlena Kubiak
Kosmetolog, wieloletni wykładowca akademicki. Obecnie główny trener marki Dives Med. Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Biostymulacja a lepsza jakość skóry
Obserwujemy coraz silniejszy trend wypierania procedur z wykorzystaniem usieciowanego kwasu hialuronowego przez zabiegi biostymulacji, które są odpowiednie dla każdego i można je wykonywać u pacjentów w każdym wieku. Dają one poprawę jakości skóry oraz jej zagęszczenie i nawilżenie. Nie są to jednak procedury, które będą zmieniały rysy twarzy – z tego powodu są idealną propozycją dla tych pacjentów, którzy boją się przerysowanego efektu.
Zabiegi biostymulacji na bazie polinukleotydów
Zanim zaczniemy wykonywać zabiegi z użyciem biostymulatora, warto dobrze poznać zalety tych preparatów. Biostymulatory inicjują fibroblasty do produkcji białek, takich jak kolagen i elastyna, w związku z czym zwiększa się elastyczność i gęstość skóry.
Uzyskujemy też wzmożoną produkcję prokolagenu typu I oraz zmniejszoną produkcję prokolagenu typu III, który jest obserwowany w obrazie klinicznym typowym dla skór starzejących się.
Dodatkowo zwiększa się produkcja fibryliny i tropoelastyny.
Zaletą zabiegu biostymulacji jest to, że jest on praktycznie bezbolesny, choć oczywiście wiele zależy od zastosowanej techniki. Z reguły pacjent nie wymaga znieczulenia, zwłaszcza jeśli preparat jest podawany metodą pięciu punktów podporowych.
Jeśli produkt jest podawany metodą głębokich depozytów lub metodą wektorową, można wykonać wcześniejsze znieczulenie kremem z lidokainą.
Polinukleotydy niwelują wpływ promieniowania UV
W celu stymulowania biochemicznej kaskady regeneracji i remodelingu skóry używa się szeregu substancji czynnych.
Do najważniejszych należą relatywnie słabe skinboostery, czyli nieusieciowany kwas hialuronowy, peptydy, aminokwasy i czynniki wzrostu.
Grupę zdecydowanie silniejszych preparatów do biorekonstrukcji tworzą produkty oparte o polinukleotydy czy też tropokolagen.
Ostatnią grupę stanowią biostymulatory będące silną alternatywą dla implantów sieciowanego HA: kwas polimlekowy i hydroksyapatyt wapnia.
O tej porze roku szczególnie godne polecenia są zabiegi biostymulujące na bazie polinukleotydów, które jednocześnie niwelują też skutki działania promieniowania UV i zapobiegają procesowi elastozy. Zdecydowanie zmniejsza się ilość mutacji DNA w komórkach skóry wywołanych przez promieniowanie UV, co widać w obrazie klinicznym skóry po zabiegu.
Polecany preparat Polifill Strong Dives Med
Jest to preparat do biostymulacji, biorekonstrukcji tkanek, oparty o kwas deoksynukleinowy. Nukleotydy, które budują Polifill Strong Dives Med, mają wielokierunkowe działanie na komórki skóry. Przede wszystkim należy wymienić ich działanie naprawcze, nawadniające i antyoksydacyjne. To właśnie silna ochrona komórek przed utlenianiem przez promieniowanie UV, wzmocnienie mechanizmów naprawczych w aspekcie mutacji zachodzących na poziomie molekularnym oraz zmniejszenie ilości metaloproteinaz macierzy zewnątrzkomórkowej, przy jednocześnie zwiększonej biosyntezie kolagenu, wyróżniają ten produkt spośród innych dostępnych na rynku biostymulatorów.
Uzyskujemy zarówno efekt naprawczy i ochronny dla zdegradowanych włókien obecnych w skórze, jak i pobudzamy produkcję nowych białek.
Ważnym aspektem dla pacjenta jest nie tylko dbałość o piękny, młody wygląd, ale przede wszystkim zdrowie skóry, ochrona przed rakiem i innymi zmianami posłonecznymi w przebiegu procesu fotostarzenia.
Polinukleotydy w preparacie Polifill Strong są pozyskiwane z gamety z pstrąga, uważane są za najbardziej zbliżone do tych występujących u człowieka, przez co zabiegi są wyjątkowo efektywne terapeutycznie i bezpieczne.
Serie zabiegowe można poprowadzić zarówno w przypadku prewencji fotostarzenia, jak i silnego działania naprawczego i regenerującego tkanki.
Ze względu na swój uniwersalizm w kontekście kwalifikacji do zabiegu oraz wszechstronne działanie biologiczne jest to zdecydowanie mój faworyt wśród stymulatorów.
Lipoliza – w jaki sposób LipoShoock+ niszczy tłuszcz?
LipoShoock+ to koncentrat najsilniejszych substancji lipolitycznych do niwelowania nadmiernej tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…
Biostymulatory są innowacyjnymi narzędziami w dziedzinie medycyny estetycznej, które mają na celu odmładzanie skóry i…
Zaburzenia barwnikowe są chorobami skóry o niejednolitej etiologii. Melanocyty wytwarzają melaniny znajdujące się w warstwie…