fbpx

Stymulatory tkankowe – które są najlepsze dla Twojej skóry?

Autor Magdalena Błaszczak
Polinukleotydy

lek. med. Aleksandra Strobel

lekarz medycyny estetycznej z Instytutu Medycyny Estetycznej Perfect Harmony

W jaki sposób starzeje się twarz?

Proces starzenia twarzy obejmuje: skórę, mięśnie, kości, wiezadła, powięzie oraz tkankę tłuszczową. Z wiekiem następuje resorpcja kości, częściowo w obrębie kości jarzmowej, głównie w obrębie szczęki i żuchwy. Proces ten przyspiesza wraz z utratą uzębienia i braku prawidłowego leczenia stomatologicznego. Efektem jest zmniejszenie masy struktur podporowych i zapadnięcie się tkanek. Podobnie jest z redystrybucją tkanki tłuszczowej, która zanika w głębokich kompartmentach, a przerasta w powierzchownych, szczególnie w okolicy fałdów nosowo-wargowych. Ten proces wraz z rozluźnieniem więzadeł i powięzi powoduje przemieszczanie się struktur na naszej twarzy i efekt „obsunięcia” czy „opadnięcia”. Podobnie z wiekiem mięśnie zmniejszają swoją objętość, a skóra w której zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny przestaje być utrzymującym to wszystko spoiwem. Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania problemu trudno oczekiwać, żeby istniało jedno idealne rozwiązanie. To trochę jak z grą na instrumentach – wprawdzie każdą melodię można zagrać na pojedynczym, ale najlepiej brzmią wspólnie. Tak samo tutaj nie ma idealnej recepty, a zabiegi opierają się na doświadczeniu lekarza je przeprowadzającego – w końcu są różne drogi do tego samego celu.

Rodzaje stymulatorów tkankowych 

Stymulatory tkankowe to różnego rodzaju preparaty, które w sposób pośredni lub bezpośredni wpływają na fibroblast stymulując powstawanie kolagenu i elastyny. Dzielimy je na kilka grup, to preparaty na bazie:

  • kwasu hialuronowego;
  • aminokwasów;
  • kolagenu;
  • polinukleotydów;
  • kwasu polimlekowego;
  • polikapronolaktonu;
  • hydroksyapatytu wapnia.

Działanie stymulatorów tkankowych

  • Preparaty na bazie dobrze nam znanego kwasu hialuronowego zawierają zwykle łańcuchy o różnej ciężkości, które aktywnie wpływają na zmianę jakości skóry.
  • Preparaty na bazie aminokwasów to zwykle mieszanki kilku aminokwasów wraz z nieusieciowanym kwasem hialuronowym, które nie tylko wspomagają syntezę nowych włókien kolagenowych, ale regenerują również macierz pozakomórkową.
  • Ostatnie lata z pewnością należą do polinukleotydów, które triumfalnie wkroczyły do arsenału gabinetów estetycznych, gdzie prawdopodobnie zostaną na długo ze względu na bardzo dobre efekty, wysoki profil bezpieczeństwa i szybki okres rekonwalescencji. 
    Mówiąc o stymulatorach nie możemy zapomnieć o najsilniejszych graczach na rynku: kwasie polimlekowym, hydrokysapatycie wapnia i polikapronolaktonie. Kwas polimlekowy występuje obecnie w dwóch dostępnych formach: kwasie l-polimlekowym i d.l-polimlekowym. Jest to silny stymulator stanu zapalnego, który poprzez ciągłe stymulowanie fibroblastów, powoduje długotrwałe wytwarzanie nowego kolagenu dając efekt naturalnego liftingu.
  • Podobnie działa hydroksyapatyt wapnia, który w medycynie stosowany jest od ponad 20 lat, z tą różnicą, że zawarta w preparacie karbamyloceluloza daje dodatkowo natychmiastowy efekt wypełnienia, a dopiero z biegiem czasu widoczny jest efekt przebudowy skóry. Polikapronolakton podobnie daje efekt wypełnienia i stymulacji.

Ze względu na różnorodność preparatów i możliwych zastosowań stymulatory dobieramy indywidualnie, szyjąc terapię pacjentowi na miarę.

Stymulator tkankowy – nowoczesna mezoterapia idealna gdy pacjenci chcą wyglądać naturalnie

W medycynie estetycznej jak w każdej innej branży ważny jest rozwój, podążanie za zdobyczami nauki. Coraz to pojawiają się nowe urządzenia, terapie, preparaty,  które uzupełniają, zastępują lub znajdują swoje nowe miejsce pośród już istniejących. Jednak na przestrzeni ostatnich lat niezmienne zostaje holistyczne podejście do pacjenta oraz moda na naturalność, delikatność, zdrowy wypoczęty wygląd. Duże usta, pyzate, napompowane policzki, twarz pozbawiona wszelkiej mimiki to przeszłość.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.