fbpx

Polinukleotydy – na jakie partie twarzy i ciała warto je stosować?

Autor Magdalena Błaszczak
Polinukleotydy

Biostymulatory wykazują wielokierunkowe działanie. Wybrane z nich służą do korygowania deficytów objętości w skórze, inne działają na nią stymulująco. Do tych ostatnich należą polinukleotydy.

Dr Aleksandra Znajewska

dr n.med. Aleksandra Znajewska-Pander
o polinukleotydach

dermatolog-wenerolog

Do preparatów biostymulujących zaliczamy produkty na bazie:

  • kwasu L-polimlekowego;
  • hydroksyapatytu wapnia;
  • polikaprolaktonu;
  • atelokolagenu;
  • polinukleotydów.

Biostymulatory z polinukleotydami

Najnowsze na rynku estetycznym biostymulatory do iniekcji oparte są na polinukleotydach lub polideoksyrybonukleotydach. Są to cząsteczki zamknięte w strzykawce o udowodnionej skuteczności, które w myśl stosowanej przeze mnie zasady „skin first”, z powodzeniem wykorzystuję w swojej praktyce. 

W jaki sposób polinukleotydy działają na skórę?

  • Wykazują szerokie działanie liftingujące, oddziaływując na receptory CD 39 i CD40.
  • Zwiększają nawilżenie skóry, poprzez efekt tzw. gąbki elektrostatycznej, gdzie grupy fosforanowe trwale wiążą wodę w przestrzeniach międzykomórkowych.
  • Podsumowując: podkreślają naturalne piękno skóry pacjentów, nie dodając im przy tym niechcianej objętości.
  • W trakcie serii zabiegów widocznie poprawiają jędrność, gęstość i sprężystość cery. Sprawdzają się w takich wskazaniach jak skóra niedotleniona, odwodniona czy narażona na stres oksydacyjny.
  • Przy wyborze stymulatora tkankowego zwracam uwagę na jego właściwości oraz mechanizm działania substancji czynnych. Indywidualnie podchodzę do wyboru metody i preparatu.
  • Trzy stężenia preparatów polinukleotydowych dają mi możliwość wyboru odpowiedniego produktu do obszaru wymagającego korekcji.
  • Ta wiedza pozwala mi także na prawidłowe zakwalifikowanie pacjenta do danego zabiegu i w efekcie jest gwarancją jego zadowolenia.

Polinukleotydy w mojej praktyce lekarskiej

  • Najczęściej wykorzystuje stymulatory tkankowe z polinukleotydami do rewitalizacji skóry: twarzy, powiek górnych i dolnych oraz szyi.
  • Polinukleotydowy stymulator podaję metodą pięciu nakłuć lub częściej liniową wsteczną w skórę twarzy, u pacjentów oczekujących zagęszczenia, rozświetlenia, nawilżenia tj. efektu wypoczętej skóry.

Polinukleotydy pod oczy

Skóra powieki dolnej i górnej ma grubość jedynie 0,5 mm. Tu naskórek jest wyjątkowo cienki, skóra właściwa ma niewiele kolagenu, elastyny, co przekłada się na jej wiotkość. Pacjenci zgłaszają się najczęściej, aby spłycić zmarszczki, zredukować obrzęki, ich skóra często wymaga zagęszczenia. Polinukleotydy zwiększając unaczynienie i przepływ krwi w tym obszarze, zmniejszają możliwość wystąpienia obrzęków i zmniejszają worki pod oczami. Dzieje się to oczywiście nie od razu, ale stopniowo, w trakcie trwania kuracji. Poprawa jest widoczna zazwyczaj w ciągu ok. 30 dni.

Stosowanie polinukleotydów na szyję i podbródek

Ostatnim wskazaniem, w którym sięgam po wspomniany żel jest szyja. Tu często wykorzystuję technikę śródskórnych multiiniekcji. Po serii zabiegów poprawia się jakość i napięcie skóry. Co ciekawe podając preparat głębiej, w okolicy podbródka, widocznie go redukuję.

Polinukleotydy – działania niepożądane i przeciwskazania 

  • Jeżeli chodzi o działania niepożądane, należy uprzedzić pacjentów o lekkim pieczeniu, które występuje podczas iniekcji, a także o utrzymującym się kilka dni obrzęku, szczególnie w okolicy powiek i szyi.
  • Przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem stymulatorów to okres ciąży i karmienia, aktywna opryszczka i zmiany ropne w okolicy poddawanej zabiegowi, niewyrównane schorzenia ogólnoustrojowe.

Preparaty z polinukleotydami cechują się wysokim profilem bezpieczeństwa. Odgrywają kluczową rolę zarówno w profilaktyce, jak i niwelowaniu już powstałych oznak starzenia się skóry.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności