Największy maluch, jakiego odebrałam podczas porodu siłami natury, ważył 4700g. Pacjentka miała lekko nacięte krocze i żadnych innych uszkodzeń podczas porodu. Oczywiście nie ma zasady – nawet małe maluszki, nawet porody w ciążach niedonoszonych mogą spowodować znaczne uszkodzenia kobiecego krocza i szyjki macicy. Na szczęście są skuteczne sposoby, aby je wyleczyć.
lek. med. Katarzyna Pietuch o pochwie po porodzie
specjalista ginekolog – położnik
Od czego zależy ryzyko uszkodzeń dróg rodnych podczas porodu siłami natury?
- Od wagi noworodka, ta która obecnie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia, wynosi powyżej 4500 g w przypadku zdrowej kobiety oraz 4250 g. u pacjentki chorej na cukrzycę. Zatem jeśli masa ciała dziecka jest bliska tym wy-mienionym, uszkodzenia pochwy matki mogą być bardzo duże.
- Ryzyko uszkodzeń wiąże się w dużej mierze z czasem trwania porodu – im postępuje on szybciej, tym ryzyko jest większe. Dzieje się tak, ponieważ kanał rodny ma mało czasu na adaptację. W tej sytuacji również im większe dziecko, tym większe ryzyko uszkodzenia kanału rodnego.
- Warto podkreślić, że ryzyko uszkodzeń jest większe u „pierwiastek”, czyli u kobiet, które rodzą po raz pierwszy.
- Za uszkodzenia kanału rodnego może odpowiadać też nieprawidłowe położenie płodu, na przykład położenie miednicowe – często jest ono przyczyną pęknięcia krocza.
- Duże znaczenie ma też dysproporcja główkowo-miednicowa, czyli nieprawidłowe wymiary płodu względem wymiarów miednicy kobiety rodzącej.
- Uszkodzenia mogą być również wywołane przez pro-cedury zabiegowe, podczas których położna lub lekarz używa kleszczy położniczych lub próżnociągu. Znieczulenie nie ma wpływu na urazy podczas porodu.
Czy wiele Pani pacjentek ma problemy zdrowotne i estetyczne w związku ze współżyciem po porodzie naturalnym?
Coraz więcej kobiet narzeka na trudności z akceptacją wyglądu swoich okolic intymnych. Wiele pań ma trudności ze współżyciem, skarży się na słabe doznania. Po pierwszym porodzie często pojawia się też lęk przed zbliżeniem.
Czy istnieje w ogóle możliwość, żeby narządy rodne kobiety wróciły bez ingerencji lekarskiej i bez zabiegów medycyny estetycznej do dokładnie takiego samego stanu, w jakim były przed porodem?
Tak, to możliwe, jednak trzeba się do porodu dobrze przygotować. Przede wszystkim warto przygotować krocze – warto wykonywać odpowiednie ćwiczenia i nie rezygnować całkowicie ze sportu. Można w czasie ciąży korzystać z bezcennych porad fizjoterapeuty. To, czy narządy rodne kobiety wrócą do normy bez ingerencji lekarskiej, bardzo zależy również od odpowiedniego przyrostu wagi pacjentki w ciąży oraz prawidłowej wagi dziecka.
Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne, z jakimi borykaja się kobiety po porodzie siłami natury, i jakie rozwiązania ma dla nich medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna?
- Jednym z najpoważniejszych problemów jest obniżenie ścian pochwy. W zależności od nasilenia można je wyleczyć albo za pomocą zabiegu plastycznego pochwy i krocza, albo zabiegu radiofrekwencji pochwy czy laseroterapii, albo zabiegów i ćwiczeń fizjoterapeutycznych.
- Coraz więcej kobiet skarży się również na problem nietrzymania moczu. Jest wiele metod leczenia tej dolegliwości. Te najbardziej skuteczne to np. założenie taśmy TOT, fizjoterapia pochwy oraz radiofrekwencja pochwy.
- Częstym problemem jest też blizna po nacięciu krocza. Ubytek można wypełnić kwasem hialuronowym lub osoczem bogatopłytkowym. Wiele kobiet po ciąży uskarża się na hemoroidy, które można leczyć za pomocą farmaceutyków, głównie maści i czopków. Dobre efekty daje też zabieg gumkowania hemoroidów. W przypadku bolesnego współżycia po porodzie siłami natury najczęściej poleca się ostrzyknięcie kwasem hialuronowym lub radiofrekwencję pochwy i krocza.
Procesy związane ze starzeniem dotyczą całego organizmu. Na drodze różnych mechanizmów podlegają im również narządy płciowe zewnętrzne oraz wewnętrzne. Ostatnie lata przyniosły znaczący rozwój ginekologii …
Wykorzystanie radiofrekwencji (RF) polega na zastosowaniu okresowo zmiennego prądu elektrycznego, którego częstotliwość podlega powtarzalnym zmianom w zakresie od 3 kHz do 300 MHz. Radiofrekwencja od …