fbpx

Plastyka powiek – jakie środki ostrożności warto zachować?

Autor Magdalena Błaszczak
plastyka-powiek

Plastyka powiek jest najczęściej wykonywanym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej na świecie. Na popularność blefaroplastyki wpływa szeroki wachlarz wskazań, duża dostępność i stosunkowo szybka rekonwalescencja.

magdalena-dabrowska

dr Magdalena Dąbrowska o plastyce powiek

specjalista okulistyki

Na zabieg plastyki powiek decydują się zarówno pacjentki korzystające z zabiegów medycyny estetycznej, jak i tzw dziewice estetyczne, dla których jest to pierwsza inwazyjna ingerencja. Motywacją do poddania się zabiegowi jest poprawa wyglądu, ale również – w mojej praktyce nawet częściej, poprawa komfortu życia, poszerzenia pola widzenia, zmniejszenie ciężaru powiek i odczucia zmęczenia.

Plastyka powiek dolnych

Plastyka powiek dolnych jest zabiegiem wykonywanym rzadziej. Jest to zabieg trudniejszy, związany z większą liczbą powikłań, mniejszym odsetkiem zadowolonych pacjentów. Głównym wskazaniem do zabiegu jest redukcja przepuklin tłuszczowych. Jednak „obrzęknięte” powieki nie są jedynym problemem tej okolicy. Młodsze pacjentki częściej zgłaszają się z problemem cieni pod oczami, z kolei u pacjentów starszych może dodatkowo dochodzić do osłabienia więzadeł i wiotkości brzegu powieki, co zaburza jej prawidłowe napięcie, ułożenie i w efekcie funkcję.

Jak starzeje się okolica oczu?

W procesie starzenia się okolicy oka zachodzi szereg zmian. Począwszy od zwiotczenia, rozciągnięcia skóry powiek: jest to najcieńsza skóra na naszym ciele, bez tkanki podskórnej, dlatego procesy starzenia widoczne są na niej dużo szybciej. Dodatkowo obniża się linia brwi, która spycha skórę powieki górnej, tworząc od skroni fałd nadający wygląd smutnych, zmęczonych oczu. Ponadto u części pacjentów z powodu wiotkości przegrody oczodołu uwidaczniają się przepukliny tłuszczowe, mylone często z obrzękiem powiek, nadające ciężkości spojrzeniu. Mogą one lokalizować się zarówno w górnej, jak i dolnej powiece. Jest też druga grupa pacjentek, u których z wiekiem dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej w obrębie oczodołu, wówczas pogłębia się bruzda powieki górnej, tworzy się pusta przestrzeń pomiędzy gałką oczną a łukiem brwiowym, dając wygląd zapadniętej gałki ocznej, obraz osoby wyniszczonej, schorowanej. Zmiany inwolucyjne takie jak zanik objętości tkanki tłuszczowej i kostnej, w środkowej części twarzy wpływają na wygląd powieki dolnej. W wyniku przesunięcia masy mięśniowej i tłuszczu (będących podporą dla policzka) do przyśrodka dochodzi do spłaszczenia i rozciągnięcia połączenia powieki dolnej i policzka, co uwidacznia dolinę łez – tworzy się zagłębienie.

Jak wygląda zabieg plastyki powiek?

  • Klasyczny zabieg plastyki powiek obejmuje w przypadku powiek górnych: wycięcie skóry z mięśniem okrężnym oraz fragmentami przepuklin tłuszczowych, cięcie powinno być zlokalizowane w bruździe powieki.
  • Plastyka powiek dolnych polega przede wszystkim na usunięciu przepuklin tłuszczowych z minimalnym usunięciem skóry.
  • Jednak z uwagi na częste współistnienie kilku problemów w obrębie oka, techniki operacyjne uległy modyfikacji jeżeli chodzi o zakres zabiegu (nie u każdego pacjenta należy usuwać mięsień, czy tkankę tłuszczową), przebieg cięcia (może wychodzić poza bruzdę powieki, w przypadku powiek dolnych może być wykonane od strony spojówki) oraz coraz częściej wykonujemy zabiegi łączone. Decyzja o proponowanym zabiegu zależy od kwalifikacji pacjenta.

Jakie biostymulatory pod oczy są najskuteczniejsze?

Skóra wokół oczu jest cieńsza i delikatniejsza niż na pozostałych częściach twarzy ze względu na jej specyficzną budowę. Jej grubość wynosi ok. 0,5 mm, podczas gdy w innych obszarach nawet do 4 mm. Nie występują w niej gruczoły potowe a niewielka ilość gruczołów łojowych sprawia, że łatwo ulega przesuszeniom…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.